یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
سلامت

آشنایی با زاکرل داروی مهم ام اس

عکس, آشنایی با زاکرل داروی مهم ام اس

یکی از مهم ترین دارویی هایی که پزشک برای کنترل انواع عود کننده و پیشرونده اولیه بیماری ام اس، در بزرگسالان تجویز می کند زاکرل است. تزریق زاکرل® به صورت انفوزیون وریدی آهسته توسط پزشک یا پرستار مجرب در مرکز درمانی انجام می‌شود. در طول تزریق و تا حداقل یک ساعت پس از اتمام آن، بروز عوارض جانبی در حین تزریق دارو پایش خواهد شد.چنانچه در دوران بارداری (یا شیردهی) هستید، پیش از مصرف زاکرل® با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. اگر در طول مصرف زاکرل تمایل به بارداری داشتید، ابتدا با پزشک معالج خود مشورت فرمایید.

داروی زاکرل® چیست و چگونه عمل می‎کند؟

اُکرلیزومب ماده فعال داروی زاکرل® است. این ماده یک نوع پروتئین به نام مونوکلونال آنتی بادی می‎باشد که به لنفوسیت‌های B دارای آنتی‏ژن سطحی CD20 (نوعی از گلبول‎های سفید خون) متصل می‎شود و این سلول‌ها را که در تخریب سلول‎های عصبی در بیماری ام‌اس نقش دارند، حذف می‌کند. این کار منجر به کاهش التهاب می‎شود و احتمال آسیب بقیه سلول‎های عصبی را کاهش می‎دهد.

نکات مهم
پیش از مصرف زاکرل®، در صورت وجود موارد زیر با پزشک معالج خود مشورت کنید:

ابتلا به عفونت
سابقه ابتلا به هپاتیت B
ابتلا به سرطان و یا وجود سابقه آن
ابتلا به بیماری‌های مربوط به سیستم ایمنی مانند سایر بیماری‌های خودایمنی (لوپوس، آرتریت روماتوئید، کولیت اولسراتیو و…)
مصرف داروهایی که بر سیستم ایمنی بدن اثر می‌گذارند (مانند داروهای شیمی‌درمانی، سرکوب‌کننده‌های سیستم ایمنی و سایر داروهای ام اس)
مصرف داروهای فشار خون

چنانچه موارد زیر را مشاهده کردید، به اطلاع پزشک معالج خود برسانید:

علائم زیر:
تب و لرز
سرفه طولانی‌مدت که بهبود پیدا نکرده است
عفونت هرپسی مانند تبخال دهانی، تبخال تناسلی و زونا
بدتر شدن علائم بیماری ام‌اس
اختلال حافظه، تفکر، راه رفتن یا بینایی

واکنش‌های حین تزریق، شایع‌ترین عارضه جانبی در درمان با اکرلیزومب هستند. علائم اینگونه واکنش‌ها می‌تواند شامل قرمزی و خارش پوست، تب، تنگی نفس، افت فشار خون، تپش قلب، خستگی، سردرد، سرگیجه و… باشد.

پس از تزریق زاکرل®، ممکن است احتمال ابتلا به عفونت‌ها افزایش یابد. از جمله عفونت‌های مشاهده شده می‎توان به عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی، عفونت‎های ویروسی مثل هرپس، عفونت معده، روده، پوست و … اشاره کرد.

در صورت مشاهده هر یک از علائم عفونت مانند تب و لرز، سرفه مزمن و عفونت هرپسی مانند تبخال دهانی، تبخال تناسلی و زونا، فورا با پزشک معالج و یا پرستار خود تماس بگیرید.

شرایط نگهداری
شرایط نگهداری داروی زاکرل® چگونه است؟

داروی زاکرل® باید در دمای ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد (در یخچال) نگهداری و از یخ‌زدگی محافظت شود.
دارو باید در جعبه اصلی و دور از نور نگهداری شود.
دارو باید قبل از مصرف رقیق شده و بلافاصله تزریق شود. در صورت لزوم، داروی رقیق‌شده تا ۸ ساعت در دمای اتاق و تا ۲۴ ساعت در یخچال قابل نگهداری است. پس از این زمان، دارو قابل استفاده نیست و باید دور ریخته شود.
از مصرف داروی زاکرل® تاریخ گذشته خودداری شود.
دارو دور از دید و دسترس اطفال نگهداری گردد.

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر