یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
آشپزی

آموزش ترشی بادمجان دودی با فوت کوزه گری اش

عکس, آموزش ترشی بادمجان دودی با فوت کوزه گری اش

ترشی های بادمجان به هر شکلی که باشند با ضائقه ی ما ایرانی ها سازگار است اما امروز قصد داریم به شما ترشی بادمجانی یاد بدهیم که مشتری همیشگی آن خواهید شد. قبل از آموزش و نوشتن مواد لازم نکاتی هست که باید حتما رعایت کنید به اصطلاح فوت کوزه گری ترشی :

ترشی را در ظرف شیشه‌ای بریزید. ظرفی که برای ترشی در نظر گرفته‌اید، باید کاملاً تمیز و خشک باشد. در غیر این صورت ترشی کپک می‌زند. در ظرف را هم محکم ببندید تا هوا نکشد. اگر هوا بکشد، ترشی خراب می‌شود. در ریختن ادویه ترشی و نمک زیاده‌روی نکنید. بعضی‌ها در تهیه ترشی به قدری ادویه را زیاد می‌ریزند که تمام مواد ترشی عطر و طعم اصلی خودشان را از دست می‌دهند. ترشی را حتماً در جای خنک به دور از نور خورشید و ترجیحاً در داخل یخچال نگهداری کنید.

مواد لازم برای تهیه ۲ کیلو ترشی بادمجان دودی

بادمجان: ۲ کیلو ، سرکه انگور قرمز رنگ : ۲ لیوان ، گوجه: ۳ عدد
سیر: ۶ حبه ، فلفل ترشی: ۳ عدد ، نمک: یک و نیم قاشق غذاخوری
پودر گلپر: ۱ قاشق چای‌خوری ، ترکیب نعنا، ریحون، جعفری و ترخون خرد شده: ا لیوان

روش درست کردن ترشی :

برای شروع کار بادمجان‌ها را خیلی خوب بشویید و خشک کنید. سپس اجاق گاز یا کباب‌پز را روشن کنید و بادمجان‌ها را با پوست روی شعله متوسط آتش بگذارید. در حین کبابی شدن هرچند دقیقه یکبار بادمجان‌ها را پشت و رو کنید تا همه قسمت‌های آن به صورت یکنواخت کبابی و پخته شود. گوجه‌ها را هم به همین ترتیب کبابی کنید. سپس بادمجان و گوجه کبابی را توی یک ظرف آب خنک بگذارید. بعد از چند دقیقه خیلی آرام پوست‌های بادمجان و گوجه را با دست جدا کنید. حالا بادمجان‌ها و گوجه‌های پوست گرفته را توی مخلوط کن بریزید و یک دقیقه بزنید تا یک‌دست شود. می‌توانید به جای مخلوط کن از گوشت‌کوب استفاده کنید.مخلوط گوجه و بادمجان له شده را توی یک کاسه بریزید. حالا سیر و فلفل ترشی را خرد و به آن اضافه کنید. سبزی‌های خرد شده را همراه با نمک و گلپر به مخلوط ترشی اضافه کنید و هم بزنید. در مرحله آخر سرکه را کم کم توی ظرف بریزید و همزمان هم بزنید تا خوب با همه مواد مخلوط شود. توجه داشته باشید که این ترشی باید حالت سفت و غلیظ داشته باشد؛ بنابراین در اضافه کردن سرکه دقت کنید. این ترشی نیاز به ماندن و جا افتادن ندارد و بلافاصله بعد از آماده شدن قابل استفاده است. نوش جان

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر