آموزش ته چین سنتی کرمانی

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزش ته چین سنتی کرمانی

عکس, آموزش ته چین سنتی کرمانی

کلم قمری کوچک پوست گرفته و ورقه شده         ۳ عدد………………………بادمجان کوچک ورقه شده و سرخ شده   ۴ عدد

اسفناج تفت داده شده با پیاز داغ و گرد غوره        ۲۵۰ گرم………………………آلوچه خشک خیس خورده و شسته شده ۱۰۰ گرم

برنج      ۵ پیمانه………………………عدس      ۲ پیمانه

سبزی پلویی خرد شده          ۵۰۰ گرم………………………گوشت راسته ی بره            ۷۵۰ گرم

نمک، زردچوبه، فلفل سیاه و ادویه       به میزان لازم………………………چغندر کوچک پوست گرفته   ۵ عدد

سیب زمینی کوچک پوست گرفته        ۵ عدد………………………به ورقه شده          ۲ عدد

عدس را با ۴ پیمانه آب و مقداری نمک بپزید تا کاملا نرم شده و آب آن تمام شود.برنج را پاک کرده و ۲ الی ۳ ساعت در آب نمک خیس کنید.قابلمه‌ای را تا نیمه آب کرده و روی حرارت به جوش آورید.

آب برنج را دور ریخته و برنج خیس خورده را به آب جوش اضافه کنید.نمک آب برنج را بچشید و در صورت لزوم مقداری نمک به آب رنج اضافه کنید.اجازه دهید برنج حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی حرارت بالا بجوشد تا اطراف آن نرم شده و وسط آن کمی سفت باشد.

عدس پخته و سبزی خرد شده را به برنج اضافه کنید و هم بزنید.پس از یکی دو جوش، برنج را آبکش کنید، کمی آب سرد روی آن بدهید و کنار بگذارید.گوشت راسته را از وسط به صورت طولی برش بزنید، روی سطح آن زردچوبه، فلفل سیاه و ادویه بپاشید و دو طرف آن را کاملا به ادویه آغشته کنید.

۲ الی ۳ قاشق غذاخوری روغن کف قابلمه ریخته و روی حرارت قرار دهید تا داغ شود.یک سوم برنج آبکش شده در قابلمه بریزید و گوشت را روی آن قرار دهید.روی گوشت را با یک سوم دیگر از برنج آبکش بپوشانید.

مواد دورچین را روی برنج قرار داده و باقیمانده برنج آبکش را روی آن بریزید.دور برنج را به صورت هرمی جمع کنید، با ته کفگیر چند سوراخ در برنج ایجاد کنید و کمی آب روغن روی برنج بدهید.قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید و درب آن را ببندید. ۱۰ دقیقه صبر کنید تا بخار برنج بلند شود، سپس روی درب قابلمه دمی گذاشته، حرارت را خیلی ملایم کنید و زیر قابلمه شعله پخش کن قرار دهید.

حدود ۳ الی ۴ ساعت فرصت دهید تا برنج دم کشیده و گوشت نیز با حرارت ملایم بپزد.ته چین شهمیرزادی را در ظرف سرو کشیده و دور چین آن را در حاشیه ظرف بچینید.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر