آموزش غذای سنتی ارومیه خورش آق لوبیا

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزش غذای سنتی ارومیه خورش آق لوبیا

عکس, آموزش غذای سنتی ارومیه خورش آق لوبیا

پروتئین‌ گیاهی ۱۵۰ گرم
آبغوره ۴ قاشق غذاخوری
زردچوبه ۱ قاشق چایخوری
فلفل‌ سیاه ½ قاشق چایخوری

پیاز ۱ عدد بزرگ
لوبیا سفید ۱ پیمانه
غوره ½ پیمانه
بادمجان ۸ عدد متوسط
گوجه فرنگی ۴ عدد
رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذاخوری
‌نمک به مقدار کافی

 لوبیا سفید را شسته و درون یک کاسه حاوی آب می ریزیم، سپس اجازه می دهیم لوبیا به مدت ۱۲ ساعت درون آب بماند تا خیس خورده و نفخ آن کاملا گرفته شود.

حالا پیاز را به صورت نگینی ریز خرد کرده و یک قابلمه مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم. در ادامه مقداری روغن مایع به قابلمه اضافه کرده و بلافاصله پیاز را می افزاییم، سپس تفت می دهیم تا پیاز طلایی شود. زردچوبه را به همراه فلفل سیاه و رب گوجه فرنگی به قابلمه اضافه کرده و تفت می دهیم تا رب و ادویه ها کاملا سرخ شوند. زمانی که رنگ رب باز شد، لوبیا سفید را درون آبکش ریخته تا آب اضافی اش خارج شود.

حالا لوبیا را به قابلمه اضافه کرده، سپس مخلوط می کنیم و به اندازه کافی به قابلمه آب اضافه می کنیم. در ادامه درب قابلمه را بسته و اجازه می دهیم لوبیا کاملا پخته و نرم شود و در این فاصله بادمجان ها را می شوییم.پوست بادمجان ها را به صورت راه راه جدا کرده و مقداری نمک روی آنها می پاشیم. حالا اجازه می دهیم بادمجان ها به مدت ۳۰ دقیقه استراحت کنند تا تلخی احتمالی آنها کاملا گرفته شود.

پس از گذشت این زمان بادمجان ها را با دست کمی فشار می دهیم تا زهر آنها خارج شود. حالا یک قابلمه مناسب وری حرارت متوسط گذاشته و مقداری روغن مایع به آن می افزاییم و اجازه می دهیم روغن به خوبی گرم شود.در ادامه بادمجان ها را درون تابه قرار می دهیم، سپس به خوبی سرخ می کنیم، سپس گوجه فرنگی ها را از وسط نصف کرده و درون همان تابه به خوبی سرخ می کنیم. حالا پرتئین های گیاهی را کاملا سرخ می کنیم.

زمانی که لوبیا پخت، مقداری نمک به قابلمه می افزاییم، سپس غوره را به همراه آبغوره به قابلمه اضافه کرده و کمی مخلوط می کنیم. در ادامه بادمجان ها و گوجه های سرخ شده را درون قابلمه قرار می دهیم.اجازه می دهیم خورش به مدت ۱۵ دقیقه بجوشد تا جا بیفتد. پس از گذشت این زمان قابلمه را از روی حرارت برداشته و خورش را درون ظرف مورد نظرمان می ریزیم، سپس به همراه پلو زعفرانی سرو می کنیم. نوش جان.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر