آموزش فراموش کردن عشقی که رفته و عبور از روزهای غیر ممکن

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزش فراموش کردن عشقی که رفته و عبور از روزهای غیر ممکن

عکس, آموزش فراموش کردن عشقی که رفته و عبور از روزهای غیر ممکن

مشکلی که این روزها شیوع گسترده ای دارد مشکلات روحی و جسمی بعد از به هم زدن یک رابطه و یا طلاق و یا جدا شدن از کسی است که دوستش داریم. چگونه فراموش کنیم ؟ چگونه از این روزهای سخت و غیر ممکن بگذریم.(افسردگی بعد از شکست عشقی در مرد بیشتر است یا زن و درمان آن)

در مرحله ی اول بهتر است بدانید این روزها برای همه تلخ و سخت هستند و هر کسی ممکن است این روزها را تجربه کند. بیماری های روحی و جسمی در این روزها طبیعی هستند اما باید با کمک تکنیک های روانشناسی به زندگی برگشت و سالم ماند.( در انتهای مطلب دعاهای مخصوص فراموش کردن عشق و بیروف رفتن مهر فرد از قلب ما ذکر شده است )

۱. قبل از رها شدن از این افکار مزاحم و ناراحت کننده، باید منشا اصلی آن را بدانید و آن را در ذهن تان تداعی کنید. سرکوب کردن یک خاطره اصلاً راه مناسبی برای فراموشی آن نیست. این تنها یک راه حل سطحی و موقت به شمار می رود. اگر می خواهید یک راه حل قطعی داشته باشید، درباره آن خاطره تلخ تان با یک نفر صحبت کنید. اگر این کار برایتان خیلی سخت است، یک سررسید یا دفتر خاطرات بردارید و همه را در آن بنویسید. نوشتن می تواند یک روش موثر برای شما باشد. در حقیقت شما تنها نیاز دارید که این احساسات ناراحت کننده را از درون خود بیرون بریزید.

۲. حال که ذهن تان پاک شده است، باید بگذارید این افکار و خاطرات بروند. یعنی درک کنید که هر تجربه ای، چه خوب و چه بد تقصیر شما نبوده است. بدین ترتیب می توانید به این درک برسید که هر تجربه ای که فرصت مواجهه با آن را داشته اید، در حقیقت درسی برای شما بوده است. و شما باید از آن، چیزی یاد بگیرید و در زندگی برای پیشرفت تان، از آن درس استفاده کنید. وقتی یاد گرفتید که بگذارید خاطرات بد بروند، آن وقت گام مهم آن است که این آموخته را در خود نهادینه کنید.

۳. خودتان بفهمید چه درسی از یک تجربه گرفته اید که آن را به خاطره تبدیل کرده است. همیشه در هر اتفاقی، درسی نهفته است.

۴. وقتی این درس را دریافتید، آن وقت یک جمله حکیمانه در رابطه با آن بسازید و روی کاغذ بنویسید. حال سعی کنید این جمله را به یاد بسپارید. این جمله باید در برگیرنده آن تجربه و درسی که از آن گرفته اید، باشد. مثلاً اگر خاطره شما درباره آزار و اذیت است، بنویسید: با خاطره آن آزار روحی، یاد گرفتم که قوی تر باشم و دیگر به هیچ کس اجازه نخواهم داد که از من سوء استفاده کند.

۵. وقت بگذارید، بنشینید و این جمله را به حافظه بسپارید. اجازه دهید که این جمله آنقدر در ذهن تان جای بگیرد که پررنگ تر از خاطره ناراحت کننده اولیه شود. این جمله را بارها با خود تکرار کنید.

۶. حال کاغذ را بردارید و در یک جای امن بگذارید تا اگر روزی آن جمله را فراموش کردید یا وقتی دیدید آن خاطره هنوز دردناک است، کاغذ را برداشته و به راحتی آن را پیدا کرده و بخوانید.

۷. بگذارید آرامش به وجودتان راه یابد. وقتی احساس آرامش می کنید و آسودگی جزئی از وجودتان شده است، ‌ دیگر برای افکار منفی خیلی مشکل است که در وجودتان زندگی کند. برای رسیدن به این هدف باید آرامش را بپذیرید.

۸. سعی کنید با آرامش کامل هوای تازه را به درون ریه ها فرو ببرید و بعد با همان آرامش آن را خارج کنید، وقتی احساس آسایش کردید به یک جای شاد یا چیزی که خیلی دوست دارید فکر کنید. حتی می توانید به یک خوراکی خوشمزه مثل بستنی و شکلات فکر کنید. اگر هنوز هم استرس دارید، روی یک صندلی راحت بنشینید و به یک موسیقی کلاسیک گوش دهید. این نوع موسیقی به روح آرامش می بخشد.

۹. ببخشید! اگر رنجش یا خشمی در بین است، بخشیدن بخش مهمی در فراموش کردن آن خاطره تلخ و ناراحت کننده است.

نکته:
اگر منطقی به موضوع نگاه کنید، بهتر می توانید آن ناراحتی را کاهش دهید. مثلاً با خود بگویید که این فقط یک احساس است و خاطره، یکی از فعالیت های مغز است که با یک محرک فعال می شود.

گاهی داشتن یک دوست یا فامیل که به او اعتماد دارید و می توانید با او صحبت کنید می تواند بسیاری از گره ها را باز کند.

سعی کنید دوستان خوبی را دور خود جمع کنید؛ دوستان قابل اعتماد که از هیچ کمکی به شما فروگزار نیستند.

نکته مهم اینکه بعضی از خاطرات تلخ آنقدر بزرگ و مهم هستند که نمی توان با یک مطلب در یک مجله آن را به دست فراموشی سپرد. برای چنین مشکلاتی بهترین راه حل مراجعه به یک مشاور روانشناس است.

نکته آخر اینکه مراحل ذکر شده معجزه نمی کنند. شما باید برای رسیدن به این هدف وقت بگذارید و مراحل را یک به یک بدون عجله طی کنید. عجله همیشه مشکل را پیچیده تر می کند. فراموش نکنید که این خاطره تلخ، متعلق به گذشته است و شما زمان حال و آینده را پیش رو دارید که از زندگی لذت ببرید.

یک روش دیگر
۱. روی یک صندلی راحت بنشینید و چشمان تان را ببندید.

۲. حتی اگر آن خاطره، تلخ و ناراحت کننده است سعی کنید لحظه به وقوع پیوستن آن را به ذهن بیاورید.

۳. چشمان تان را ببندید و یک تصویر سیاه و سفید از آن موقعیت که سعی در فراموش کردن آن دارید، درست کنید و در ذهن تان به آن نگاه کنید. این تصویر همان خاطره شماست که از آن متنفرید.

۴. همچنان که به تصویر نگاه می کنید، آن را کوچک و کوچک تر کنید تا جایی که آنقدر کوچک شود که دیگر به سختی بتوان آن را دید. بعد ناپدید می شود و دیگر با شما نیست.

۵. سعی کنید این تصویر کوچک شده را از ذهن تان بیرون بیندازید. طوری که می دانید دیگر آن تصویر وجود ندارد و هیچ کس هم آن را نخواهد دید.

۶. به یاد داشته باشید که در دنیای واقعی، احتمالاً دیگران اصلاً آن واقعه را به خاطر ندارند و اگر اشتباهی هم صورت گرفته است دیگر همه آن را فراموش کرده اند. به ویژه در این زمانه که همه درگیر گرفتاری های شخصی خود هستند و وقت ندارند به مشکلات دیگران فکر کنند.

ذکر فراموشی:

اگر ‌می‌خواهید مهر کسی از دلتان بیرون برود آیۀ ۲۷ سورۀ ابراهیم را هفت بار بخوانید. به کمک این دعا عشق و خاطرات آن شخص به مرور از ذهنتان شسته خواهد شد.

( یُثَبِّتُ اللّهُ الَّذِینَ آمَنُواْ بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ فِی الْحَیَاهِ الدُّنْیَا وَفِی الآخِرَهِ وَیُضِلُّ اللّهُ الظَّالِمِینَ وَیَفْعَلُ اللّهُ مَا یَشَاءُ )

همچنین می‌توانید دعای زیر را روزی سه مرتبه تکرار کنید.

( وَقِیلَ الْیَوْمَ نَنسَاکُمْ کَمَا نَسِیتُمْ لِقَاء یَوْمِکُمْ هَذَا {وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن ذُکِّرَ بِآیَاتِ رَبِّهِ فَأَعْرَضَ عَنْهَا وَنَسِیَ مَا قَدَّمَتْ یَدَاهُ وَلَقَدْ عَهِدْنَا إِلَى آدَمَ مِن قَبْلُ فَنَسِیَ وَلَمْ نَجِدْ لَهُ عَزْماً کَذَلِکَ أَتَتْکَ آیَاتُنَا فَنَسِیتَهَا وَکَذَلِکَ الْیَوْمَ تُنسَى کذلک اللهم ینسی فلان ابن فلانه معشوقته ومحبوبته فلانه بنت فلانه فلا یکاد یذکرها ویسلاها ببرکه هذه الآیات الکریمه وبحق قولک الحق قُلْنَا یَا نَارُ کُونِی بَرْداً وَسَلاما کذلک تصبح نار المحبه بردا وسلاما )

آیات سورۀ انشراح نیز می‌توانند برای فراموش کردن عشقتان به شما کمک کنند.

قبل از قرائت این سوره ۱۴ صلوات بفرستید.

( أَلَمْ نَشْرَحْ لَکَ صَدْرَکَ، وَ وَضَعْنَا عَنْکَ وِزْرَکَ، الَّذِی أَنْقَضَ ظَهْرَکَ، وَرَفَعْنَا لَکَ ذِکْرَکَ، فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا، إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا، فَإِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْ، وَإِلَى رَبِّکَ فَارْغَبْ )

این عمل را روزی دوبار به مدت یک ماه انجام دهید.

حتما بخوانید: دعای مهر و محبت بین زن و شوهر (دعای قرآنی جلب محبت)

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر