آموزش قورمه سبزی دامغانی اصیل با لپه

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزش قورمه سبزی دامغانی اصیل با لپه

عکس, آموزش قورمه سبزی دامغانی اصیل با لپه

قورمه سبزی دامغانی با طعمی بی نظیر می تواند مزه ی قورمه سبزی های معمولی را چندین برابر خوشمزه تر کند. از تفاوت های این قورمه با قورمه های معمولی این است که چاشنی ترش آن به جز لیمو عمانی آبغوره نیز هست و در آن از لپه و زعفران نیز استفاده می شود.

مواد لازم برای ۴ نفر

نمک و فلفل و زرد چوبه به مقدار لازم ، لیمو عمانی ۵ عدد
گوشت گوسفندی ۴۰۰ گرم ، پیاز ۱ عدد
سبزی (تره،جعفری،گشنیز،اسفناج،شنبلیله) ۵۰۰ گرم
لپه‎ ۱ پیمانه ، روغن به مقدار لازم
زعفران دم کرده ۱ قاشق سوپ خوری ، آبغوره ۲ قاشق سوپ خوری

بهتره برای اینکه تلخی لیمو عمانی رو بگیریم، روی لیمو عمانی رو با کمک چنگال چند سوراخ ایجاد کرده و اون ها رو داخل یک کاسه آب گرم قرار بدیم تا موقع مصرف داخل آب بمونن و تلخلی اونها گرفته بشه. حالا برای شروع کار پیاز رو که به صورت نگینی خرد کردیم رو داخل قابلمه ای که مقداری روغن ریختیم و داغ شده میریزیم و تفت میدیم تا پیازها نرم و شفاف بشن.تفت دادن پیاز در روغن :سپس گوشت رو به صورت مکعبی برش زده و به پیاز های سبک شده اضافه می کنیم و همراه با پیاز تفت میدیم تا رنگ گوشت تغییر پیدا کنه و کمی از آب میان بافتی گوشت کشیده بشه.

زردچوبه، زعفران و پودر فلفل سیاه رو به گوشت اضافه کرده و با هم تفت میدیم و به اندازه ی حدوداً ۵ لیوان آب رو به قابلمه اضافه می کنیم و اجازه میدیم تا به جوش بیاد. اگر استاک آماده گوشت داشته باشیم می تونیم جایگزین آب کنیم که به مراتب در طعم خورشت تاثیر عالی خواهد داشت.اضافه کردن گوشت به پیاز سرخ شده و تفت دادن گوشت همراه با پیاز سبزی خرد شده رو داخل یک تابه حاوی روغن برای ۴-۵ دقیقه تفت می دیم در حد اینکه کمی از آب سبزی گرفته بشه ولی اصلاً قرار نیست رنگ سبزی تیره بشه.

سپس لپه رو که از قبل خیس کرده بودیم رو آبکش کرده و همراه با کمی روغن در یک تابه ی مجزا تفت می دیم تا لپه هنگام پخت وا نره.در این مرحله لپه تفت داده شده رو همراه با سبزی اضافه می کنیم و سپس زیر حرارت رو ملایم کرده، درب قابلمه رو قرار میدیم و اجازه میدیم تا برای حدوداً ۲ ساعت خورشت بپزه.اضافه کردن سبزی و لپه تفت داده شده به خورشت ،در نیم ساعت پایانی پخت، لیمو عمانی ها رو از آب خارج کرده و به همراه مقدار مناسبی نمک به خورشت اضافه می کنیم.سپس آبغوره رو هم اضافه کرده و طعم و مزه خورشت رو تست کرده و بعد اجازه میدیم تا با همون حرارت ملایم به پخت ادامه بده تا جا بیفته.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر