آموزش نان کلانه یک نان خوشمزه مردم کرد

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزش نان کلانه یک نان خوشمزه مردم کرد

عکس, آموزش نان کلانه یک نان خوشمزه مردم کرد

این نان محلی خوشمزه مردم کردستان و کرمانشاه با روغن جحیوانی و نمک و شکر و پیازچه و شیر و ارد پخته می شود. برای پخت این نان باید از ساج استفاده کرد که اگر در دسترس نبود میتوانید از ماهیتابه یا سینی فر استفاده کنید

شیر :۱ پیمانه…………….روغن حیوانی : نصف پیمانه

آرد : ۲ پیمانه…………………………..پیازچه : ۱۰۰ گرم

نمک و شکر : به مقدار لازم

ابتدا قسمت سبز پیازچه را کاملا ریز ریز خرد کنید.آرد را ۲ الی ۳ بار الک کنید و داخل کاسه ای نسبتا بزرگ بریزید و وسط آن را گود کنید.بعد مقداری از شیر را به آن اضافه کنید و در صورت تمایل میتوانید مقداری شکر هم به داخل مواد بریزید.

ریختن شکر اختیاریست. مقداری نمک هم به مخلوط آرد اضافه کنید و هم بزنید تا جایی که احتیاج به اضافه کردن شیر داشته باشد ، شیر را به خمیر اضافه کنید و هم بزنید تا در نهایت خمیر نرم و لطیفی بدست بیاورید.خمیر را با دست کاملا ورز دهید تا آماده شود.

سپس خمیر آماده شده را به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه استراحت دهید تا به اصطلاح ور بیاید.وقتی خمیر پف کرد و حجمش دو برابر شد آن را به چند چانه یک اندازه تقسیم میکنیم.سپس سطح کار را آرد پاشی میکنیم تا خمیر به آن نچسبد.بعد با کمک وردنه خمیر را باز میکنیم تا کاملا نازک شود. در حدی که فقط پاره نشود.

بعد پیازچه ها را در نیمی از قسمت خمیر یعنی یک طرف نیم دایره خمیر بریزید و نیمه دیگر خمیر را روی آن برگردانید و لبه های خمیر را با کمی فشار دست ببندید.برای پخت این نان باید از ساج استفاده کرد که اگر در دسترس نبود میتوانید از ماهیتابه یا سینی فر استفاده کنید و آن را برگردانید و روی حرارت قرار دهید تا گرم شود. حرارت را طوری تنظیم کنید که ساج خیلی داغ نشود که باعث خشکی نان شود.

بعد خمیر نان را روی آن قرار دهید. وقتی یک طرف نان پخت و خال های قهوه ای زد ، طرف دیگر آن را برگردانید تا بپزد.

بعد از اینکه نان پخت ، آن را برش بزنید و روی آن روغن حیوانی و یا کره بمالید و در کنار ماست چکیده و دوغ میل کنید.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر