آموزش پختن و سرو رستورانی چلو گوشت

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزش پختن و سرو رستورانی چلو گوشت

عکس, آموزش پختن و سرو رستورانی چلو گوشت

رب گوجه فرنگی (اختیاری) ۱ قاشق غذاخوری……………………………….برگ بو ۳ عدد
چوب دارچین ۲ تکه……………………………….زعفران دم کرده ½ فنجان
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی……………………………….زردچوبه و روغن به مقدار کافی

گوشت گوسفندی یا گوساله ۶۰۰ گرم……………………………….پیاز ۲ عدد بزرگ
برنج ۴ پیمانه……………………………….سیر ۲ حبه
هویج ۱ عدد……………………………….فلفل دلمه ای ½ فلفل

تزیین های دلبر و شیک چلو گوشت کلیک کنید

ابتدا پیازها را به صورت خلالی درشت خرد می کنیم، سپس یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار می دهیم. در ادامه پیاز را به قابلمه اضافه می کنیم و بدون روغن چند دقیقه تفت می دهیم.پس از اینکه پیاز آب انداخت و آب آن کشیده شد، مقداری روغن به قابلمه اضافه می کنیم و پیاز را کمی تفت می دهیم تا نرم و شفاف شود. در ادامه مقداری زردچوبه به پیاز اضافه می کنیم و تفت دادن را چند دقیقه دیگر ادامه می دهیم.

گوشت گوساله یا گوسفندی که می تواند شامل سر دست، ماهیچه، گردن و .. باشد را به قابلمه اضافه می کنیم و به همراه پیاز کمی تفت می دهیم. در برخی دستورها کمی دنبه گوسفند هم در این مرحله اضافه می کنند.حالا مقداری فلفل سیاه روی گوشت می پاشیم و آنرا یک دقیقه دیگر تفت می دهیم. پس از اینکه رنگ گوشت تغییر کرد، سیر را به همراه هویج و فلفل دلمه ای به صورت کامل درون قابلمه می ریزیم و با دیگر مواد کمی تفت می دهیم.نکته ای که باید در این مرحله به آن اشاره کنیم، این است که موادی مثل سیر، هویج و فلفل دلمه ای برای خوشمزه تر شدن طعم غذا استفاده می شوند و در پایان باید آنها را ( به جز سیر ) از قابلمه خارج کرده و دور بریزیم.

پس از اینکه مواد را به خوبی تفت دادیم می توانیم برای خوشرنگ تر شدن غذا، کمی رب گوجه فرنگی نیز اضافه کنیم. بعضی افراد رب گوجه فرنگی را در این غذا نمی پسندند و می توانند آنرا به طور کامل از مواد لازم حذف کنند.اگر تمایل داشتیم رب گوجه فرنگی را هم اضافه می کنیم و چند دقیقه تفت می دهیم تا طعم و بوی خامی آن به طور کامل گرفته شود. در ادامه ۵ تا ۶ لیوان آب جوش به قابلمه اضافه می کنیم و صبر می کنیم تا آب شروع به حباب زدن کند.

پس از اینکه آب شروع به حباب زدن کرد، برگ بو و چوب دارچین را به قابلمه اضافه می کنیم، سپس درب قابلمه را می گذاریم و اجازه می دهیم چلو گوشت با حرارت بسیار ملایم به مدت ۲ تا ۳ ساعت به آرامی بپزد.در این مرحله به سراغ آماده کردن چلو می رویم. برای این منظور برنج را به همراه ۱ قاشق چایخوری نمک و مقداری آب سرد در یک ظرف مناسب می ریزیم. توجه داشته باشید که سطح آب باید بالاتر از سطح برنج باشد.

زمان خیس خوردن برنج به نوع و تازگی آن بستگی دارد که مطمئنا هر کدبانویی با زمان خیساندن برنج خود آشنایی دارد. اگر از برنج هندی می خواهید استفاده کنید، نیاز به خیساندن طولانی مدت نیست، چون بدون خیساندن هم خوب می شود.برنج های تازه نیاز به خیساندن طولانی ندارند، ولی برنج های خشک را باید مدت طولانی تری خیساند. پس از اینکه برنج را خیساندیم، یک قابلمه مناسب را تا نیمه آب پر می کنیم، سپس ۱ قاشق روغن و ۱ قاشق نمک اضافه می کنیم.

قابلمه را روی حرارت زیاد قرار می دهیم و اجازه می دهیم آب جوش بیاید. پس از اینکه آب جوش آمد، برنج را اضافه می کنیم و صبر می کنیم مجددا آب به نقطه جوش برسد. حالا به مدت ۷ تا ۱۰ دقیقه زمان می دهیم تا پخت اولیه برنج انجام شود.پس از اینکه دانه های برنج به خوبی نرم شدند و مغزشان کمی گیر داشت، باید برنج را آبکشی کنیم. در ادامه یک قابلمه مناسب انتخاب می کنیم و ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری روغن مایع به قابلمه اضافه می کنیم.

برای ته دیگ چلو می توانیم به سلیقه خود از نان لواش یا سیب زمینی ورقه ای استفاده کنیم. ته دیگ را در کف قابلمه قرار می دهیم، سپس برنج آبکش شده را با کفگیر روی ته دیگ می ریزیم و انرا مانند کله قند به صورت گنبدی شکل می دهیم.
سپس درب قابلمه را گذاشته و برنج را به مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا دم بکشد. پس از اینکه چلوگوشت تقریبا آماده شد و آب کمی درون قابلمه باقی ماند، نمک و زعفران دم کرده را به قابلمه اضافه می کنیم.

اجازه می دهیم به مدت ۳۰ دقیقه دیگر روی حرارت ملایم بماند تا به خوبی جا بیفتد. در پایان هویج و فلفل دلمه ای را از قابلمه خارج می کنیم و دور می ریزیم. سیر را هم اگر دوست ندارید می توانید دور بریزید.پس از اینکه برنج دم کشید، کمی از برنج را درون یک کاسه با کمی زعفران دم کرده ترکیب می کنیم، سپس برنج را دیس می کشیم و با برنج زعفرانی و در صورت تمایل ۲ قاشق غذاخوری زرشک تفت داده شده با شکر و کره تزیین می کنیم.

در این مرحله گوشت را قابلمه خارج می کنیم و درون یک ظرف مناسب می کشیم، سپس آب باقیمانده در قابلمه را با صافی، صاف می کنیم و کنار گوشت قرار می دهیم. در پایان چلوگوشت مجلسی را به همرا برنج زعفرانی سرو می کنیم.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر