آموزش کاشت گل لاله و پرورش آن در آپارتمان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزش کاشت گل لاله و پرورش آن در آپارتمان

عکس, آموزش کاشت گل لاله و پرورش آن در آپارتمان

اگر میخواهید گل لاله را در منزل خود پرورش دهید و یک گلدان بسیار زیبا از گلهای لاله داشته باشید بهتر است همین اول بدانید که عمر گل های آن نهایتا سی روز است. اما نا امید نباشید به شما می گوییم که چگونه دوباره سال بعد از همان گل ، لذت ببرید.

بعد از بین رفتن گل، پیاز آن را از خاک در بیاورید و ساقه آن را قطع کنید. پیاز را در محلی خشک و تاریک بگذارید و سال دیگر نیز می توانید آن را کاشته. گل دادن آن را مشاهده کنید.لازم است بدانید اگر پیاز لاله شما، از انواع لاله هلندی است فقط برای دوسال به شما گل می دهد و تکثیر نمی شود. اما اگر پیاز شما ایرانی است هر سال گل داده و پیاز‌ها نیز زیاد می شوند.

آبیاری: این گل پس از کاشت در فضای آزاد یک بار به آبیاری نیاز دارد و بعد از آن تا بهار که به گل رود، نیاز به آبیاری ندارد. در گلدان آبیاری متوسط کافی است. به رطوبت هوا نیز نیاز ندارد. (دقت کنید، آبیاری زیاد باعث پوسیده شدن پیاز این گل می شود.)

پس از ضد عفونی نمودن پیاز‌های سالم و مرغوب لاله در مهر تا آذر بسته به زمان گلدهی، پیاز‌ها را داخل گلدان کشت دهید.بهترین زمان اواخر آبان و اوایل آذر است.

جهت کاشت پیاز در گلدان، کف گلدان مقداری پوکه معدنی جهت ایجاد زهکش قرار داده سپس خاک را در گلدانی که برای کاشت انتخاب شده است بریزید و سپس پیاز‌ها را نزدیک سطح خاک بکارید، به نحوی که جوانه آن تقریبا مماس با سطح خاک باشد. پس از کاشت آبیاری فقط یک بار انجام می‌گردد.

گلدان‌ها در محلی خشک، تاریک و خنک (دمای کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد) به مدت ۵ تا ۶ هفته نگهداری شوند (در این مدت نیاز به آبیاری مجدد نیست) پس از این مدت گلدان‌ها را به مکانی با دمای ۲۵-۲۴ درجه سانتی گراد و نور مناسب منتقل ساخت و هر ۴-۳ روز آبیاری می‌کنیم.

زمان گلدهی لاله ماه‌های فروردین و اردیبهشت است. پس از پایان عمر گل‌ها باید آبیاری قطع شود و ساقه گل دهنده را با قیچی جدا کرد و به گیاه فرصت داده می‌شود تا برگ هایش خشک شود. وقتی برگ‌ها خشک شدند باید پیاز‌ها را به آرامی طوری که آسیب نبینند از زمین یا گلدان خارج نمود.

ریشه و ساقه آن را قیچی کنید، سپس آن را درون یخچال طبقه زیرین تا سال بعد نگهداری کنید و در اواخر بهمن بکارید.

خاک: خاک مناسب برای این گل باید تا حد امکان سبک باشد، بنابراین اضافه کردن ماسه و شن به خاک گلدان توصیه می شود. بهترین خاک برای کشت این گل ترکیبی از کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت یا اینکه مخلوطی از کود و خاک برگ و ماسه و خاک باغچه است.

دما: گل لاله نسبت به سرما مقاوم است. دمای مناسب برای ریشه‌دهی پیاز این گل، ۹ درجه و برای رشد گیاه ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتیگراد است. لازم به ذکر است، همانند گل نرگس، بالا بودن دمای محیط باعث تشکیل نشدن گل می‌شود و بهترین کار این است که در یک مکان خنک نگهداری شوند.

کوددهی: اگر می خواهید دوباره از پیاز‌های لاله در سال آینده استفاده کنید، لازم است در زمان رویش در بهار با استفاده از کود‌های عمومی موجود در بازار تغذیه گیاه صورت گیرد.

نور: لاله به نور زیادی نیاز دارد مخصوصا در زمان گلدهی، پس اگر درون منزل نگهداری می کنید پرنورترین مکان را برای این گل زیبا انتخاب کنید مثلا کنار پنجره جنوبی.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر