آموزش گلت قارچ و بادمجان و فوت و فن هایش

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزش گلت قارچ و بادمجان و فوت و فن هایش

عکس, آموزش گلت قارچ و بادمجان و فوت و فن هایش

برای درست کردن این غذا نخست اول مواد لازم برای تهیه خمیر را آماده می کنیم. شما برای خمیر به کره و نمک و آرد و آب سرد نیاز دارید :

آب سرد……………….. ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری

آرد……………. ۱ و ۱/۳ پیمانه

نمک…………. ۱/۴ قاشق چای خوری

کره…………… ۸۰ گرم

کره را به مکعب‌های یک سانتی برش دهید. آرد را در غذاساز بریزد. کره‌های مکعبی خرد شده را به آرد اضافه کنید. نمک را هم در این مرحله اضافه کنید. سپس دستگاه را روشن کنید و چند پالس بزنید تا مخلوط آرد و کره شبیه خرده نان شود.سپس آب یخ را کم کم به آرد و کره اضافه کنید. ابتدا دو تا سه قاشق بریزید و اگر کافی نبود یک یا دو قاشق دیگر آب اضافه کنید. تا زمانی که مخلوط آرد و آب و کره کم کم حالت خمیری به خود بگیرد و در نهایت خمیر جمع شود.

خمیر را سلفون بپیچید و برای مدت حداقل نیم ساعت در یخچال قرار دهید. دقت کنید برای تهیه خمیر، حتما کره کاملا سرد باشد. کره سرد را برش دهید و با آرد مخلوط کنید.

برای تهیه فیلینگ میانی گلت احتیاج دارید به:

قارچ……………… ۲ عدد

گوجه گیلاسی……………. به میزان لازم

کدو………….. (اختیاری)

پیاز قرمز……………… ۱ عدد کوچک

پنیر خامه‌ای یا پنیر فتا…………… ۱۰۰ گرم

ماست چکیده …………….۲ قاشق غذاخوری

روغن زیتون …………….دو قاشق غذاخوری

سیر…………… یک حبه

ریحان تازه…………….. چند برگ

آویشن……………. ۱/۲ قاشق چایخوری

فلفل سیاه……………. ۱/۴ قاشق چای خوری

سبزیجات شامل:

بادمجان قلمی…………….. ۱ عدد

برای تهیه فیلینگ داخلی خمیر، پنیر خامه‌ای را داخل میکسر یا غذاساز بریزید. ماست چکیده را اضافه کنید. برگ‌های ریحان را هم به مخلوط ماست و پنیر اضافه کنید. سپس روغن زیتون و یک حبه سیر را اضافه کنید. در نهایت آویشن و فلفل سیاه را به مواد بیفزایید. دستگاه را روشن کنید و چند پالس بزنید تا مواد به خوبی مخلوط شوند و حالت کرمی پیدا کند.

بادمجان و کدو رو به صورت حلقه‌ای برش دهید و در تابه کمی سرخ کنید. میتوانید کمی روغن بریزیدبعد کدو و بادمجان را سرخ کنید، ولی فقط درحد چرب شدن کف تابه روغن استفاده کنید.قارچ را هم به همین روش با کمی آبلیمو حرارت دهید.بعد از آماده کردن فیلینگ و مواد میانی گلت، خمیر گلت را از یخچال خارج کنید. سطح میزکار را آرد پاشی کنید سپس شروع کنید به بازکردن خمیر با وردنه.

خمیر را باید به شکل دایره بزرگی صاف کنید. بهتر است خمیر را از ابتدا روی کاغذ روغنی باز و صاف کنید. تا انتقال آن به سینی فر راحت‌تر باشد.اضافه‌های خمیر را باکاتر یا چاقو برش دهید. تا خمیر گرد و یکدستی داشته باشید.سپس آن را روی سینی فر منتقل کنید. حالا باید مواد فیلینگ را روی خمیر بریزید. مواد پنیری که تهیه کردید و حالت کرمی پیدا کرده را با قاشق یا لیسک روی خمیر منتقل کنید و به آرامی پخش کنید.

دقت کنید که زمانی که فیلینگ پنیری را روی خمیر میکشید دو سانت تا لبه خمیر فاصله بگذارید. بعد از اینکه فیلینگ پنیری را روی خمیر زدید، سبزیجات شامل بادمجان، کدو و قارچ سرخ شده را روی فیلینگ پنیر قرار دهید. گوجه‌های گیلاسی را هم برش دهیدو روی فیلینگ بذارید در نهایت برش‌های پیاز قرمز روی مابقی مواد به هرشکلی که مایلید قرار دهید.
سپس لبه‌های خمیر را تا روی مواد و قسمتی که فیلینگ پنیر زدید، تا بزنید.

تا خمیر به شکل زیر در بیاید. لبه‌های خمیر را باید با زرده تخم مرغ رومال کنید به این صورت که یک عدد زرده تخم مرغ را هم بزنید تا از لختگی در بیاید. سپس توسط براش یا فرچه زرده تخم مرغ را روی سطح خمیرِ تا خورده بمالید و تمام سطح لبه‌های خمیر را با زرده تخم مرغ رومال کنید. کمی کنجد روی لبه‌های خمیر و قسمت‌های رومال زده بریزید.سینی فر را در فر با دمای ۱۸۰درجه سانتی گراد برای مدت ۴۰ دقیقه قراردهید. بعد از گذشت این زمان و طلایی شدن خمیر، آن را از فر خارج کنید.
گلت زیبای شما آماده است!

نکات لازم در تهیه گلت:

برای مواد این گلت هر نوع سبزیجاتی را میتوان جایگزین کرد.میتوانید فقط از گوجه و قارچ یا گوجه و بادمجان استفاده کنید.برای مواد فیلینگ گلت به جای ماست چکیده یا پنیر خامه‌ای و فتا میتوانید از سس مایونز استفاده کنید. یا تنها از پنیرخامه‌ای استفاده کنید.اگر مایل بودید میتوانید زیر سبزیجات از پنیر پیتزا یا موزارلا استفاده کنید.به عنوان فیلینگ، از سس پستو هم میتوانید برای فیلینگ اولیه جایگزین کنید. همانطور که ذکر شد تهیه گلت بسیار راحت است و کافیست کلیت تهیه این خمیر را بدانید تا بتوانید بهترین و خوشمزه‌ترین گلت‌ها را طبق سلیقه‌ی خود و بامواد مختلف تهیه کنید.

برای تهیه خمیر گلت حتما دقت کنید که کره اصلا نرم نباشد و کاملا سردِ سرد باشد. در واقع به محض اینکه خواستید خمیر را تهیه کنید، کره را از یخچال خارج کنید تاکره نرم نشود در غیر این صورت خمیر خوبی نخواهید داشت!برای تهیه خمیر گلت میتوانید به صورت دستی و تنها با استفاده از دست خمیر را تهیه کنید به این شکل که همه مواد را با دست یا قاشق مخلوط کنید فقط دقت کنید زمانی که کره را اضافه میکنید اصلا نباید خمیر را به اصطلاح چنگ بزنید یا با کف دست کره و آرد را مخلوط کنید. اینکار را فقط و فقط با نوک انگشتان دست انجام دهید در غیر این صورت گرمای دست باعث آب شدن کره و در نتیجه خمیر نامناسب خواهد شد!

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر