از درمان های خانگی تا جراحی ناخنک چشم

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

از درمان های خانگی تا جراحی ناخنک چشم

عکس, از درمان های خانگی تا جراحی ناخنک چشم

یکی از جدیدترین مشکلاتی که برای چشم ایجاد می شود پتروژیوم است که عوام به آن ناخنک چشم می گویند. ناخنک چشم، یک زائده است که یک سمت چشم (سمت نزدیک بینی) به شکل گوه مکانیکی رشد می‌کند. این زائده می‌تواند روی قرنیه رشد کند و سبب ناراحتی، تاری دید، دید بد و قرمزی چشم شود.لازم به ذکر است که برخی از تومورهای چشمی ممکن است در ابتدا با ناخنک اشتباه شوند. پس در مواردی که ناخنک رشد خیلی سریعی دارد و یا مکرراً عود می کند حتماً باید با چشم پزشک مشورت کنیم.

در صورت امکان، از قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی نامبرده که می‌توانند سبب بروز پتروژیوم شوند، خودداری کنید. اگر پرهیز از چنین عواملی ممکن نیست، با پوشیدن عینک آفتابی یا کلاه لبه‌دار در مقابل نور خورشید، باد، گرد و غبار و آلاینده‌های شیمیایی از چشمان خود به خوبی محافظت کنید. به خاطر داشته باشید که عینک آفتابی شما باید چشمانتان را از اشعه ماوراءبنفش خورشید (UV) محافظت کند. همچنین در محیط کاری از وسایل ایمنی چشم مناسب استفاده کنید.

این بیماری بیشتر در افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می‌کنند و زمان زیادی را در بیرون از منزل و در محیط‌های آفتابی یا باد می‌گذرانند، رخ می‌دهد. افرادی که چشمشان به طور مرتب در معرض عناصر خاص چون باد، نور خورشید، گرده، دود و شن و ماسه قرار دارد، بیشتر در معرض ابتلا هستند.

علائم :

پتروژیوم همیشه با علائم همراه نیست و اگر داشته باشد، معمولاً به صورت خفیف مشاهده می شود. علائم شایع این بیماری شامل قرمزی، تاری دید و تحریک چشم است. همچنین شاید کمی سوزش یا خارش احساس کنید. اگر ناخنک چشم به قدری رشد کند که قرنیه را کاملاً بپوشاند، می‌تواند در بینایی فرد اختلال ایجاد کند و وقتی بزرگ و ضخیم شود، گویی که یک شیء خارجی در چشم فرو رفته است.

ر صورت امکان، از قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی نامبرده که می‌توانند سبب بروز پتروژیوم شوند، خودداری کنید. اگر پرهیز از چنین عواملی ممکن نیست، با پوشیدن عینک آفتابی یا کلاه لبه‌دار در مقابل نور خورشید، باد، گرد و غبار و آلاینده‌های شیمیایی از چشمان خود به خوبی محافظت کنید. به خاطر داشته باشید که عینک آفتابی شما باید چشمانتان را از اشعه ماوراءبنفش خورشید (UV) محافظت کند. همچنین در محیط کاری از وسایل ایمنی چشم مناسب استفاده کنید.

درمان گیاهی و خانگی
غذاهای سرشار از لوتئین، ویتامین C، امگا۳ و فیبر مصرف کنید و غذاهایی شامل ماهی‌های چرب، آجیل و غلات، سبزیجات برگ‌دار، آووکادو، گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای، مرکبات و بذر کتان را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
سعی کنید تا حد امکان از قندهای تصفیه شده، کربوهیدرات اضافه و ورزش تا حد امکان خودداری کنید.
بنابر یکی از مطالعات اخیر، زردچوبه می‌تواند سلول‌هایی که سبب رشد پترویژیم می‌شوند را سرکوب و مهار کند. بیمار می‌تواند کپسول زردچوبه را خریداری کرده یا پودر زردچوبه را به وعده‌های غذایی خود اضافه کند.
روزی دو مرتبه قطره سرکه سیب حل شده در آب در چشم خود بچکانید.
هر شب قبل از خواب یک روغن کرچک در چشم آلوده بچکانید.

درمان با جراحی
جراحی زمانی توصیه می‌شود که بینایی فرد تحت تأثیر قرار گرفته یا علائم بیماری مشکل ساز شده باشند. در طی عمل جراحی، پترویژیوم با دقت برداشته شده و بخشی از غشای کانجانکتیوا (غشای ظریف و مرطوبی که سطوح داخلی پلک را می‌پوشاند) از زیر پلک به ناحیه‌ای که پتروژیوم قرار داشت، پیوند زده می‌شود. این جراحی با بی‌حسی موضعی انجام شده و تقریباً ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. پس از عمل جراحی، قطره و پماد چشم معمولاً برای جلوگیری از عفونت و کمک به بهبودی سریع‌تر تجویز خواهند شد. ناخنک چشم در موارد بسیار معدود پس از جراحی و برداشته شدن کامل، عود می‌کند.

درمان با دارو
یکی از راه‌های درمانی این بیماری استفاده از برخی قطره‌های چشمی به عنوان دارو است که تشخیص، انتخاب و تجویز آن‌ها به عهده‌ی پزشک معالج خواهد بود.

قطره‌های استروئیدی

عموماً برای کاهش التهاب و قرمزی چشم در مدت زمان کوتاه از قطرات کورتیکواستروئید موضعی استفاده می‌شود.
قطره‌های استروئیدی گاهی به عنوان مکمل قطره‌های چشم معمولی تجویز می‌شوند.
این قطره‌ها به کاهش التهاب کمک می‌کنند که به نوبه خود باعث کاهش علائم دیگر می‌شوند.
استفاده از این قطره‌ها صرفاً با مشورت پزشک معالج توصیه می‌شود؛ استفاده خودسرانه می‌تواند احتمال ابتلا به سایر بیماری‌های چشمی را افزایش دهد.
اگر خشکی چشم ناشی از ناخنک چشم برای بیمار آزاردهنده باشد، پزشک از اشک مصنوعی برای حفظ رطوبت چشم استفاده خواهد کرد.
قطرات استروئیدی اغلب در صورت شدید بودن علائم بیماری تجویز می‌شوند.
قطره‌های غیراستروئیدی

اگر چشم بیمار عفونت کرده باشد، پزشک قطره‌های غیراستروئیدی را تجویز می‌کند که از رایج‌ترین روش‌های درمانی این بیماری است. این قطره‌ها خشکی چشم را برطرف کرده و سایر علائم را تسکین می‌بخشند.
این قطره‌ها ممکن است نسخه‌ای یا گاهی بدون قابل تهیه باشند. یک نمونه قطره‌ که بدون تجویز پزشک در داروخانه‌ها می‌توان یافت، قطره جنتیل است.
هرچند تهیه برخی از قطرات غیراستروئیدی بدون تجویز پزشک ممکن است، اما توصیه می‌کنیم که انتخاب روش درمانی را به عهده‌ی پزشک بگذارید تا با بررسی شرایط پیشرفت بیماری، راه درمان را تشخیص دهد.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر