از سیر تا پیاز جراحی اسلیو معده کلیک کن

آموزش اخبار سرگرمی آشپزی پزشکی دارو بیماری بدنسازی آرایشی ورزشی استخدام فال چاق شدن لاغری

یاس فان

آرایشی آشپزی آموزش اخبار استخدام بدنسازی بیماری پزشکی چاق شدن دارو سرگرمی فال لاغری ورزشی
محصولات معتبر محصولات معتبر

از سیر تا پیاز جراحی اسلیو معده کلیک کن

عکس, از سیر تا پیاز جراحی اسلیو معده کلیک کن

در این پست از یاس فان اطلاعات جامعی از جراحی اسلیو معده برای شما قرار داده ایم که انشالله پاسخ سوالهای خود را در خصوص این عمل در این صفحه پیدا کنید.

نام علمی این جراحی gastric sleeve surgery است. این جراحی یک جراحی غیر قابل برگشت است و شما باید پیش از جراحی تصمیم کامل خود را برای آن گرفته باشید راهی برای پشیمانی نیست چرا که در آن  ۷۵ تا ۸۰ درصد معده­ ی بیمار از میان برداشته می­‌شود.برای عمل اسلیو معده شاخص توده­ ی بدنی فرد باید بیشتر از ۴۰ باشد، به عبارت دیگر می‌­توان گفت یکی از علائم اصلی فرد این است که دارای چاقی مفرط باشد.

علائم نیاز به انجام عمل جراحی اسلیو معده:همان­گونه که ذکر شد این عمل مناسب افرادی می‌­باشد، که دارای چاقی مفرط می‌­باشند. یکسری از اضافه وزن­‌ها هستند که با رژیم غذایی و یاورزش‌­های سنگین و یا ترکیبی از این دو برطرف می‌­شوند.اما هنگامی‌ که میزان اضافه وزن از حدی بالاتر رود و فرد پس از مدت طولانی از گذشت شروع رژیم و ورزش خود کاهش وزن پیدا نکند، یکی از کاندیدهای عمل جراحی اسلیو معده می‌­باشد.همان­گونه که مستحضر هستید چاقی مفرط، بسیاری دیگر از بیماری­‌ها را به همراه خود به بدن فرد می‌­آورد.بنابراین برطرف کردن این اضافه وزن برای افراد چاق مسئله­ ی مهم و حیاتی می‌­باشد.

اسلیو معده چیست؟اسلیو معده یک جراحی لاغری می‌­باشد که در این روش جراح حجم معده­ی بیمار را کاهش می‌­دهد. اسلیو گاسترکتومی‌، که تاکنون توانسته رویکرد مناسبی از کاهش وزن را نشان دهد، محبوبیت روزافزونی را در بین جراحان چاقی پیدا کرده است.برخلاف عمل بای پس معده که در آن بخش­ های معده از شکم فرد خارج نمی‌­گردد، در اسلیو معده ۷۵ تا ۸۰ درصد معده­ی بیمار از میان برداشته می‌­شود.بنابراین می‌­توان گفت که این عمل، یک جراحی غیرقابل بازگشت است. این جراحی با هدف درمان چاقی­‌های مفرط و بهبود سایر بیماری­‌های به وجود آمده در اثر چاقی انجام می‌­گیرد.پس از انجام جراحی فرد می‌­تواند میزان اندکی از مواد غذایی را بخورد. درنتیجه به سرعت سیر شده و در مدت کوتاهی وزن فرد کاهش می‌­­یابد.

نحوه­ ی تشخیص اسلیو معده:تشخیص این مسئله که آیا فرد دارای اضافه وزن بالا نیاز به این عمل دارد یا خیر، برعهده­ی پزشک متخصص می‌­باشد.
پزشک متخصص با توجه به آزمایش­های صورت گرفته از فرد، میزان ریسک جراحی، بیماری­‌های زمینه‌ه­ای فرد و همچنین ویژگی­ های بدنی او تشخیص می‌­دهد که آیا این نوع از عمل جراحی برای این فرد مناسب می‌­باشد یا خیر.

نحوه جراحی اسلیو معده:این روش در درجه اول بخشی از رویکرد مرحله‌­ای در جراحی­‌های کاهش وزن می‌­باشد.به این صورت که افرادی با شاخص توده بدنی (BMI) بسیار بالا، یا افراد دارای مشکلات ریوی و یا قلبی که نمی‌­توانند به مدت طولانی بیهوش باشند از این روش بهره می‌­برند.در برخی موارد دیگر رویکرد دو مرحله ­ای صورت می‌­گیرد. در این حالت تصمیم به انجام اسلیو معده به جای بای پس در حین عمل گرفته می‌­شود.از دلایلی که اسلیو در حین عمل جایگزین بای پس می‌­شود می‌­توان از کبدی با اندازه­ ی بزرگ و یا بافت اسکار ( زخم) گسترده نام برد که این موارد سبب طولانی و ناامن شدن عمل بای پس می‌­گردند.

چه کسانی می‌­توانند عمل اسلیو معده انجام دهند؟این جراحی یکی از گزینه­ هایی است که پس از به نتیجه نرسیدن تلاش‌­های بسیار در راستای بهبود عادات ورزشی و رژیم غذایی و همچنین استفاده از داروهای کاهش وزن انجام می‌­گیرد.اما به طور کلی فرد باید معیارهای خاصی را داشته باشد که بتواند واجد شرایط این عمل قرار بگیرد. در ادامه تعدادی از این شرایط را ذکر می‌­کنیم.

شاخص توده ی بدنی بیش از ۴۰:
برای عمل اسلیو معده شاخص توده­ ی بدنی فرد باید بیشتر از ۴۰ باشد به عبارت دیگر می‌­توان گفت فرد دارای چاقی مفرط باشد.
ابتلا به فشار خون بالا یا دیابت:
همچنین اگر فردی که با فشار خون بالا یا دیابت و دیگر بیماری­‌های زمینه ای که مرتبط با چاقی است، دارای شاخص توده ­ی بدنی بین ۳۵ و ۳۹.۹ نیز باشد؛ به عنوان یکی از کاندیدهای این جراحی قرار می‌­گیرد.
چاقی بیش از ۴۵کیلوگرم:
افرادی با اضافه وزن بیش از ۴۵.۵ کیلوگرم نیز از دیگر کاندیدهای این عمل می‌­باشند.
عدم اعتیاد به دخانیات و مصرف الکل:
همچنین اگر فرد به مصرف مواد مخدر و الکل عادت ندارد و از نظر ذهنی آمادگی تغییر سبک زندگی خود را دارا می‌­باشد، اگر از نظر روحی و روانی در وضعیت نرمال قرار دارد و از سلامتی عمومی‌ مناسبی برخوردار است.
چاقی عصبی و روانی:
در آخر اگر چاقی فرد ناشی از بیماری های روانشناختی باشد یا به عبارتی دچار چاقی عصبی و روانی است، می‌­تواند از این عمل جراحی برای لاغری بهره ببرد.
لازم به ذکر است که در برخی افراد که دارای شاخص توده بدنی بالای ۳۲ هم هستند با مشاوره از پزشک مورد نظر خود یا پزشک آنلاین متخصص معده و گوارش پذیرش ۲۴ می‌‌­توان عمل اسلیو معده را انجام داد.

اسلیو معده برای چه کسانی مناسب نیست؟پس از دانستن ویژگی­ های افرادی که قادر به انجام عمل هستند، در این می‌ان این سوال پیش می‌­آید که چه کسانی نمی‌­توانند این عمل را انجام دهند. لازم به ذکر است که به افرادی که دارای رفلاکس معده هستند توصیه می‌­شود که عمل اسلیو را انجام ندهند.
همچنین این جراحی برای افرادی با عادت ریزه­‌خواری و افراد پرخور نیز توصیه نمی‌­گردد، چون بعد از عمل نیز با خوردن حجم بالای غذا، حجم معده دوباره افزایش یافته و اضافه وزن کم کم باز می‌­گردد.این جراحی در معده تقریباً همیشه به عنوان یک روش با تهاجم کم و با استفاده از لاپاراسکوپ انجام می‌­گردد.این بدان معنی می‌­­باشد که یک لوله­ ی باریک و بلند از طریق چندین برش کوچک به شکم فرد وارد می‌­شود.این لوله دارای یک نور و یک دوربین کوچک و همچنین ابزارهای مختلفی است که همگی به آن متصل هستند..همه روزه در سراسر جهان افراد بسیاری برای لاغری خود تلاش می‌­کنند و در این راستا بسیاری نیز دست به عمل­ های جراحی می‌­زنند.
افراد مشهور نیز بیش از بقیه افراد همواره مراقب تناسب اندام خود هستند.

تجربه کسانی که عمل اسلیو معده را انجام داده اند:در این راستا نیز چند نفر از ستارگان و افراد مشهوری که در ایران این عمل را به صورت موفقیت آمیز انجام داده­اند را معرفی می‌­کنیم:

آقای جواد خیابانی یکی از مجری­های تلویزیونی و گزارشگران موفق می‌­باشد که توانسته­ است با کمک عمل اسلیو معده حدود ۳۰ کیلو از وزن خود را کم کند.
خانم نعیمه نظام دوست فرد مشهور دیگری است که بازیگر فیلم­‌های کمدی ایرانی می‌­باشد.
این بازیگر در ابتدا بدون انجام تحقیقات اقدام به جراحی بالون معده کرد و این عمل باعث شد که وزن او تنها به ۱۴۵ کیلو برسد.
سپس، تصمیم به جراحی اسلیو گرفت و توانست کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کند.
بهاره رهنما بازیگر خوش چهره ایران نیز مدت زیادی درگیر اضافه وزن شدید خود بود و راه­های بسیاری از رژیم تا بالون معده را تجربه کرد. سپس پس از ازدواج دوم خود عمل اسلیو معده را انجام داد و توانست کاهش وزن ۴۰ کیلوگرمی‌ را تجربه کند.

عوارض اسلیو معده:این جراحی یک روش نسبتا بی­خطر است و احتمال مرگ و میر در آن کمتر از نیم درصد می‌­باشد.اما همانند سایر جراحی­‌ها در صورت عدم توجه به مراقبت­‌های پس از عمل ممکن است فرد دچار عفونت، خونریزی و آسیب به اندام­ های دیگر شود. همچنین این عوارض ممکن است در اثر پس زدن عمل به دلیل برخی از بیماری­ های زمینه­ های مانند بیماری­ های خودایمنی رخ دهد.گاهی اوقات نیز افراد مجبور به جراحی دوباره به روش معمول عمل باز می‌­شوند.به طور کلی می‌­توان گفت این مشکلات در بین مراجعین بسیار نادر است و احتمال رخداد این عوارض کمتر از ۱% پیش­بینی شده است. در ادامه تعدادی از عوارض جانبی احتمالی اسلیو معده را بررسی می‌­کنیم.پس از انجام عمل جراحی امکان ایجاد خونریزی در زخم ناشی از عمل و یا خونریزی داخلی بدن وجود دارد. تشکیل لخته ی خون یا ترومبوز ورید عمقی (DVT)، آمبولی ریوی در اثر انتقال لخته ­ی خون نیز از دیگر عوارض جانبی این عمل می‌­باشد.از عوارضی که در خود معده امکان رخ دادن آن­ها وجود دارد، می‌­توان نشت مایعات درون معده از جای بخیه­‌ی زخم، انسداد معده، سوزش معده و علاوه بر این­‌ها کمبود ویتامین­ های تولید شده توسط معده را نام برد.برای داشتن نتیجه ه­ای رضایت بخش و عملی موفقیت آمیز همیشه مراقبت­‌های بعد از عمل نیز نقش بسیار مهمی‌ بر عهده دارند.پس از عمل توجه به نکاتی از جمله اجتناب از پرخوری، داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب تحت نظر پزشک متخصص، فعالیت­ های ورزشی تایید شده تحت نظر فرد متخصص به کیفیت روند بهبود پس از جراحی می‌­انجامد.

مرگ با عمل اسلیو معده:طبق تحقیقات انجام شده، خطر مرگ در عمل اسلیو معده بسیار کم است و تنها با رعایت چند نکته که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد، می‌توان این احتمال را به حداقل میزان ممکن رساند.به خاطر داشته باشید که پس از عمل اسلیو بدن شما طی ۱۸ ماه می‌­تواند خود را ترمیم و با عمل سازگار کند

مراقبت­‌های پس از عمل اسلیو معده:پس از انجام عمل جراحی تغذیه‌­ی فرد، به طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت. بدن این فرد به این میزان خوراکی و انرژی ورودی عادت نداشته و به احتمال زیاد بدن فرد بیمار در چند روز اول پس از بیماری دچار کمبود انواع مواد معدنی و ویتامین­‌هایی همچون آهن، کلسیم و ویتامین D شود.
در این حالت پزشک دستور مصرف انواع داروهای خوراکی و تزریقی ویتامینی را به بیمار می‌­دهد.به همین دلایل بعد از انجام عمل جراحی باید حداقل دو نوبت آزمایش صورت گیرد، تا اگر کمبود ویتامینی در بدن موجود بود؛ با دستور پزشک مربوطه انواع ویتامین برای فرد تجویز گردد. در این حالت سلامت فرد نیز دیگر به خطر نخواهد افتاد.

تغذیه پس از عمل جراحی اسلیو معده:بعد از عمل جراحی اسلیو معده یکی از مهم­ترین نکات رعایت نکات مهم در تغذیه و داشتن برنامه ­ی رژیمی خاص می‌­باشد.با توجه به عمل جراحی فرد و توصیه­‌ی پزشک جراح و متخصص تغذیه برنامه­ ی غذایی هر فرد می‌­تواند کمی‌ متفاوت باشد.اما رژیم و توصیه‌­ی روتینی وجود دارد که در ادامه به بحث درباره‌­ی آن­‌ها می‌­پردازیم.

هفته اول بعد از عمل:
در هفته اول پس از جراحی بیمار تنها اجازه از نوشیدنی­ های رقیقی دارد که هیچ تکه­ ای از میوه، گوشت و یا هیچ چیز دیگر در آن نباشد. در این وضعیت بدن بیمار به شرایط عادت کرده و معده دچار سوزش نمی‌­شود.
هفته دوم بعد از عمل:
در هفته­ ی دوم فرد می‌­تواند مصرف خوراکی­‌هایی از قبیل سوپ و نوشیدنی‌­هایی مانند شیر، اسموتی و انواع آبمیوه­ های طبیعی را آغاز کند و به هر میزان که اشتها دارد از این مواد استفاده کند.
هفته سوم و چهارم بعد از عمل:
اما در هفته­ ی سوم و چهارم شرایط کمی‌ راحت­‌تر شده و فرد می‌­تواند در برنامه­‌ی غذایی خود، مواد غذایی له شده مانند انواع پوره (غذاها، سبزیجات یا میوه­ های له شده) و حتی پاستای له شده نیز داشته باشد.
در این دو هفته ابتدا فرد باید وعده ­های غذایی خود را از ۳ به ۶ وعده برساند و هر وعده را از تعداد قاشق کم مانند ۲ قاشق شروع کرده و کم کم میزان آن را زیاد کند. در این دوران نیز باید به تدریج غذاهای حاوی پروتئین به رژیم غذایی فرد افزوده شود.
هفته پنجم بعد از عمل:
در پنجمین هفته پس از عمل جراحی اسلیو معده رژیم غذایی دوباره تغییر می‌­کند و فرد می‌­تواند مصرف غذاهایی مانند گوشت چرخ کرده، انواع سبزیجات و انواع املت­‌ها را از سر بگیرد.
در کل بیمار در هفته­ ی پنجم اجازه­‌ی استفاده از انواع غذاهای نرم را دارد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. تنها نکته ­ی حائز اهمیت در این هفته کاهش تعداد وعده‌­های غذایی می‌­باشد که باید از ۶ وعده به ۳ تا ۴ وعده ­ی بدون هیچ میان­وعده­ ای کاهش یابد.
هفته ششم به بعد:
در هفته ­های بعد و پس از گذر از ۶ هفته از جراحی، فرد جراحی شده می‌­تواند به رژیم غذایی پیش از عمل خود بازگردد و تنها نکته ه­ای که باید رعایت شود میزان کالری مصرفی بیمار می‌­باشد. کالری مورد استفاده توسط شخص نباید از ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوکالری بالاتر رود و میزان کالری مورد استفاده باید در همین رنج قرار گیرد. این افراد حتما باید ۳ وعده­ ی غذایی ثابت را میل کنند.

بیمارستان‌های دولتی برای عمل اسلیو معده:با افزایش روند چاقی و به میان آمدن انواع عمل­ های جراحی لاغری، بسیاری از بیمارستان­ ها مجهز به امکانات این جراحی‌­ها شده­‌اند. در این بین عمل اسلیو معده که در بین افرادی با اضافه­ وزن­‌های بسیار بالا بسیار محبوب واقع شده است.به همین دلیل عمل اسلیو معده در اکثر شهرها از جمله اصفهان، تهران، کرج، شیراز، کاشان، یزد و … انجام می‌شود.همچنین اکثر بیمارستان­ های دولتی و طرف قرارداد تامین اجتماعی این عمل را انجام می­دهند،اما ممکن هست میزان تعرفه ­ها کمی متفاوت باشد که باید برای اطلاع دقیق از هزینه­ ها به بیمارستان مورد نظر مراجعه کرد.بیمارستان­ های خصوصی نیز این عمل را با هزینه ­ی بیشتری انجام می­‌دهند.

هزینه اسلیو معده:همچنین این عمل در بیمارستان میلاد نیز توسط متخصصان این رشته صورت می­گیرد. هزینه­ ی عمل اسلیو معده در این بیمارستان به عواملی از جمله درصد چاقی فرد، نوع بیمه و …. بستگی دارد و برای تمامی مراجعین میزان ثابتی نخواهد داشت.شما می‌توانید قبل از مراجعه حضوری به صورت غیرحضوری، تلفنی و متنی با پزشک آنلاین متخصص معده و گوارش ارتباط بگیرید و از مشاوره های ایشان برای عمل جراحی اسلیو معده استفاده کنید.

زمان مراجعه به پزشک برای انجام اسلیو معده:در مرحله اول و قبل از اقدام و تصمیم ‌گیری برای انجام جراحی اسلیو معده، باید از این مسئله تا حدی مطمئن شوید که آیا شما کاندید مناسبی برای این جراحی می‌­باشید یا خیر؟معیارهایی برای افرادی که خواستار این عمل جراحی هستند وجود دارد، که سازمان بهداشت جهانی آن­ ها را مشخص کرده است که به تعدادی از آن­ها در مطالب فوق اشاره شد.البته لازم به ذکر است حتی اگر شما به نظر خودتان و حتی با بررسی ویژگی­های اعلام شده از طرف سازمان بهداشت جهانی، به این نتیجه برسید که کاندید مناسبی برای این جراحی هستید، باز هم نهایتا این پزشک متخصص شماست که تشخیص نهایی را خواهد داد. در این زمان است که شما پس از بررسی ویژگی­ های فیزیولوژیکی خود باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.پس از تصمیم به این کار شما باید به دنبال یک جراح حاذق در این زمینه باشید و درباره­ ی جراحی لاغری خود با ایشان مشاوره کنید.در طول این جلسه جراح در رابطه با انواع عمل ­های جراحی و مزایا و معایب آن­ ها با شما صحبت کرده و به شما کمک می‌­کند با توجه به هدف شما و فیزیک بدنتان چه جراحی و یا چه راهی برای شما مناسب­ تراست.همچنین در هنگام طی کردن تمام این مراحل شما باید با یک متخصص تغذیه نیز در ارتباط باشید.به این دلیل که نوع تغذیه­ ی شما پیش و پس از عمل جراحی بسیار مهم بوده و نقش بسزایی هم در سلامت شما و هم در میزان موثر بودن عمل جراحی شما نیز دارد.بنابراین یکی از مهم­ترین کارها در این میان این است که فرد دارای اضافه وزن در کل طول دوران از زمان تصمیم­ گیری برای انجام عمل جراحی اسلیو معده تا مدتی پس از انجام عمل، زیر نظر یک جراح متخصص و همچنین یک دکتر تغذیه­ ی متخصص قرار داشته باشد.

 

همچنین بخوانید

محصولات معتبر محصولات معتبر

سلامت