یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
سلامت

از سیر تا پیاز حجامت و درمان بیماری ها

عکس, از سیر تا پیاز حجامت و درمان بیماری ها
حجامت از آن دسته درمان هایی است که خیلی افراد درباره ی آن شک و شبهه دارند. آیا حجامت کردن واقعا روی درمان بیماری ها موثر است ؟ حجامت در طب اسلامی چه جایگاهی دارد ؟ میزان تاثیر حجامت و عوارض آن چیست ؟ اصلا کدام بیماری ها با حجامت درمان می شوند؟ در این پست سعی بر آن شده که به این سوال ها تا حد امکان پاسخ داده شود.
در آغاز باید بگوییم حجامت یا همان بادکش درمانی یا کوزه درمانی روشی است برای درمان بیماری ها که از زمان های قدیم وجود داشته است و یکی از درمان های قدیمی بیماری هاست. در روش حجامت با گرفتن خون از نواحی مختلف بدن می‌توان به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک و از ابتلاء به آن پیشگیری کرد. میزان خون‌گیری در حجامت بستگی به سن و جنس افراد دارد اما آن چه که باید مورد توجه قرار بگیرد، نحوه صحیح خون‌گیری است.حجامت یا فنجان گذاری درمانی در درمان بسیاری از بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های مزمن مؤثر واقع شده است. این در حالی است که جمعی از انجمن‌های مختلف پزشکی این تأثیرات درمانی را تکذیب و حجامت را رد کرده‌اند.
فواید حجامت کردن :
گفته می‌شود حجامت در درمان و پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها کاربرد دارد: صفرا و سودا را از بین می‌برد و همچنین بیماری‌های مختلف را درمان می‌کند. حجامت از بیماری‌هایی چون تب، بی اشتهایی، کم خونی، ناباروری، گرفتگی بینی، فشار خون بالا، چربی خون، سوءهاضمه، دیابت، میگرن، دردهای عضلانی، بیماری‌های هورمونی و عفونی جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود که در درمان این موارد مؤثرتر عمل کند. برای درمان آلرژی‌های مختلف و همچنین اعتیاد به مواد مخدر این شیوه‌های درمانی حجامت بسیار کاربرد دارد. افرادی که دارای انسداد عروق هستند با استفاده از حجامت می‌توانند به درمان آن اقدام کنند. درمان انواع آکنه ها، تب خال‌ها، هموفیلی، آسم، مشکلات گوارشی، اگزما و افسردگی نیز به وسیله حجامت صورت می‌گیرد.
حجامت در اسلام:
به عقیده بسیاری، حجامت یکی از راه‌های مؤثر در جهت درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله میگرن‌ها و بیماری‌های پوستی به شمار می‌آید.یکی از مهمترین روایاتی که در زمینه حجامت در منابع معتبر اسلامی ذکر شده و در ذیل آیه یک سوره مبارکه «اسری» در تفسیر المیزان و برخی از تفاسیر دیگر آمده است، حدیث زیر است:
حضرت رسول اکرم (صلی االله علیه و آله و سلم) می‌فرمایند: «در شب معراج، وقتی که به آسمان هفتم صعود کردم، بر هیچ ملکی از ملائک گذر نکردم مگر اینکه گفتند یا محمد حجامت کن و امتت را به حجامت کردن امر بفرما.»
زمان حجامت
فصل بهار بهترین فصل برای حجامت کردن و مکش خون‌های مضر در بدن انسان است. در این فصل، مواد زائد و سمی موجود در خون افراد افزایش می‌یابد که برای دفع آن بهترین و کامل‌ترین راه، حجامت کردن است. اردیبهشت ماه شروع این شیوه درمانی است که افراد با بهره‌گیری از آن بهتر درمان پیدا می‌کنند. این زمان تا پایان خردادماه می‌تواند ادامه یابد. یکشنبه و پنجشنبه بهترین و چهارشنبه و جمعه بدترین زمان برای حجامت در نظر گرفته شدند. برای درمان بیماری‌ها و پیشگیری از آنها در هر سال بهتر است در فصل بهار این حجامت صورت گیرد. استمرار در حجامت در مؤثر بودن نتیجه آن نقش مهمی را ایفا می‌کند. تعدیل مزاج، جلوگیری از سکته‌های قلبی، تخلیه سموم بدن، تنظیم سیستم‌های عصبی، عروقی و ایمنی بدن و درمان عفونت‌های بدن از فواید حجامت بهاره است.
شرایط حجامت
افراد برای حجامت کردن باید موارد و قوانینی را رعایت کنند. سه روز قبل از حجامت کردن توصیه می‌شود که از میل کردن غذاهای سنگین پرهیز کنید و به جای آن از انواع سوپ‌ها و سبزیجات در وعده‌های غذایی خود بهره مند شوید. مصرف آب انار در این سه روز به دفع خون‌های آلوده بدن کمک می‌کند. زمان انجام حجامت ۲۰ دقیقه است که در طی ۳ الی ۵ دقیقه مکش خون به میزان ۵۰ الی ۷۰ سی سی انجام می‌شود. لازم به ذکر است که مواضع مورد نظر در حجامت باید ضدعفونی شوند.
عوارض و مضرات حجامت
حجامت برای بسیاری از افراد می‌تواند مؤثر عمل کند اما گروهی از افراد هستند که برای آنها توصیه نمی‌شود. زنان باردار، نوزادان، افراد دارای بلغم شدید، کمبود پلاکت خون، دارای فشار خون بالا از مواقعی است که استفاده از حجامت توصیه نمی‌شود. البته برای نوزادانی که دچار زردی پوست شده‌اند، حجامت در قسمت لاله گوش باعث کاهش زردی آنها می‌شود. از آن جایی که استفاده از حجامت برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است اما استفاده بیش از حد آن می‌تواند خساراتی از جمله خونریزی و تشدید کم خونی، افزایش سکته‌های مغزی، پارگی مویرگ‌ها، عفونت‌های پوستی و کبودی‌های پوستی را ایجاد کند.
حجامت کبد
برخی حجامت کبد را یکی از بهترین و باارزش ترین حجامت‌ها می‌دانند که در بهبود عملکرد کبد و درمان بیماری‌های مرتبط با این عضو داخلی بدن بسیار مؤثر است. حجامت کبد در پشت قفسه سینه در زاویه تحتانی استخوان کتف در سمت راست انجام می‌گیرد. این نوع حجامت باعث می‌شود که غلظت خون و کبد چرب درمان شود.
نتیجه یک تحقیق از میزان رضایت از حجامت:
تعداد نمونه مورد بررسی ۲۷۲ نفر و در سنین۱۴/۷± ۳۴/۲ سال که۶۷/۳ در صد مرد ، ۶۵/۴ درصد متاهل و ۶۱/۵ درصد با تحصیلات دیپلم و زیر دیپلم بودند. بیشترین انگیزه افراد برای انجام حجامت، شناخت قبلی از تاثیر گذاری حجامت ۴۶/۳ درصد و توصیه اطرافیان ۳۷/۹ درصد و میزان رضایت از حجامت و آثار درمانی (%۳۵/۳) و ۴۸/۹ درصد راضی بوده اند. مهم‌ترین دلیل رضایت از حجامت بیماران ۵۴/۴ درصد احساس نشاط و سبکی در بدن بود، هیچ یک از عوامل نقشی در رضایت نداشت. به‌نظر می‌رسد که انگیزه حجامت، شناخت قبلی از تاثیر‌گذاری حجامت و توصیه اطرافیان می‌باشد و میزان رضایت افراد حجامت شده خیلی خوب است.

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر