از سیر تا پیاز عمل آب مروارید چشم

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

از سیر تا پیاز عمل آب مروارید چشم

عکس, از سیر تا پیاز عمل آب مروارید چشم

اگر چشم شما یا عزیزان شما آب مروارید آورده و باید جراحی شود خواندن این پست برای شما بسیار مفید است. بهتر است بدانید این بیماری درمان خانگی و دارویی ندارد و بهترین و قطعی ترین درمان آن جراحی است که یک جراحی ساده و بسیار بی خطر است که در زمانی حدود یک ربع نهایت یک ساعت انجام می شود.

عدسی چشم با انکسار اشعه‌های نور باعث می‌شود که بتوانید محیط پیرامون خود را ببینید. عدسی باید شفاف باشد، اما آب مروارید باعث تیره شدن آن می‌شود. در این صورت، ممکن است چیز‌ها را تار و نامشخص ببینید. تنها راه برای درمان آب مروارید، استفاده از جراحی است. در جراحی آب مروارید، عدسی چشم با یک عدسی مصنوعی جایگزین می‌شود. به این عدسی، عدسک یا لنز داخل چشمی (IOL) گفته می‌شود.

دلایل بروز آب مروارید
افزایش سن یکی از اصلی ترین دلایل بروز این عارضه چشمی است. اما در ادامه به دیگر دلایل بروز آب مروارید اشاره خواهیم کرد :

سابقه خانوادگی بروز آب مروارید
مبتلا بودن به برخی بیماری ها همچون قند ( دیابت )
آسیب یا ضربه به چشم
مصرف طولانی مدت از دارو هایی همچون کورتن
قرارگیری طولانی مدت و بدون محافظ در مقابل نور خورشید
سابقه جراحی چشم

تشخیص آب مروارید

برای تشخیص آب مروارید ، چشم بیمار باید به طور کلی معاینه شود تا کلیه مشکلات چشم اعم از کاهش دید یا ناراحتی تشخیص داده شود. علاوه بر آب مروارید ممکن است عوامل دیگری همچون مشکلات پرده شبکیه یا عصب بینایی منجر به کاهش دید افراد شود. در این شرایط این امکان وجود دارد که پس از جراحی آب مروارید هم دید بیمار به طور کامل بهبود نیابد.

قبل از جراحی
پزشک با اندازه گیری چشم، مناسب‌ترین لنز داخل چشمی را برای شما مشخص می‌کند. همچنین، درباره دارو‌هایی که مصرف می‌کنید از شما سوال خواهد شد. ممکن است از شما خواسته شود تا مصرف برخی دارو‌ها را قبل از جراحی متوقف کنید. علاوه بر این، ممکن است قبل از جراحی، برای شما قطره چشم تجویز شود. این دارو‌ها به پیشگیری از عفونت و کاهش تورم در زمان جراحی و پس از آن کمک می‌کنند.

روز جراحی
حداقل ۶ ساعت قبل از جراحی، نباید هیچ غذای جامدی را مصرف کنید. در عمل آب مروارید، روند زیر روی خواهد داد:

چشم را توسط قطره یا از طریق تزریق در اطراف چشم، بی حس می‌کنند.در حین جراحی، شما هشیار خواهید بود.جراح، برش‌های کوچکی را در نزدیکی قرنیه ایجاد کرده و به عدسی چشم دسترسی پیدا می‌کند. با استفاده از ابزار‌های بسیار کوچک، جراح، عدسی مبتلا به آب مروارید را خارج کرده و آن را با عدسی جدید جایگزین می‌کند.

معمولا جراح، برش‌ها را بخیه نخواهد زد. این برش‌ها در نهایت با گذشت زمان، خود به خود جوش خواهند خورد. در نهایت، برای حفاظت از چشم، یک محافظ بر روی آن قرار داده خواهد شد.شما را حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در ریکاوری نگه داشته، سپس می‌توانید به خانه برگردید.

دوره نقاهت عمل آب مروارید
بعد از جراحی، باید از قطره‌های چشم استفاده کنید. از دستورالعمل‌های پزشک پیروی کنید.
صابون یا آب را به صورت مستقیم به چشم خود نمالید.
چشم خود را نمالید یا فشار ندهید. ممکن است پزشک از شما بخواهد از عینک و یا محافظ استفاده کنید.
در زمان خواب، حتما از محافظ چشم استفاده کنید.
پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی می‌توانید ورزش، رانندگی و دیگر فعالیت‌ها را دوباره از سر بگیرید.

تغذیه و رژیم غذایی
پس از جراحی آب مروارید ، محدودیت غذایی برای بیمار وجود ندارد، اما توصیه می شود در ساعات اولیه و نهایتا در روز اول بیشتر از مایعات و غذاهای نرم که نیاز به جویدن ندارند همچون سوپ استفاده کنید.

همچنین بهتر است از سبزی و میوه های بیشتری مصرف نمایید.

مصرف قطره های چشم
پس از جراحی آب مروارید بیمار ملزم به استفاده از قطره چشمی می باشد. این قطره ها شامل قطره ضدالتهاب برای ترمیم و کاهش حساسیت به نور و همچنین قطره آنتی بیوتیک به منظور کاهش احتمال ابتلا به عفونت می شود.

استفاده مرتب، به موقع و طبق دستور از دارو و قطره های چشمی از اهمیت بسیار بالایی برخودار است.

نحوه استفاده از قطره های چشمی
ابتدا دست های خود را با آب و صابون بشویید.
سر خود را کمی به عقب متمایل سازید.
کمی پلک پایینی را به سمت پایین بکشید.
گوشه داخلی چشم را به کمک انگشت اشاره فشار داده و سپس قطره را بچکانید. این کار از ورود قطره به درون مجرای اشکی و خروج از طریق بینی جلوگیری می کند.
توجه داشته باشید که نوک قطره با داخل چشم یا مژه ها برخورد نکند.
پس از چکاندن قطره به داخل چشم به مدت سی ثانیه چشم خود را ببندید.
پس از باز کردن چشم ها و در صورت ریختن اشک یا ماده جذب نشده، به کمک دستمال تمیز آن را خشک نمایید.
چنانچه پزشک تشخیص دهد که دو قطره به صورت همزمان در چشم ریخته شوند، هر کدام را با فاصله زمانی ۵ دقیقه استفاده کنید.

معاینه مجدد
توصیه می شود در روز های اول و سوم، هفته دوم و چهارم، ماه سوم و پس از آن سالی یک بار برای معاینه مجدد به پزشک مراجعه فرمایید.

البته ممکن است طبق صلاحدید پزشک این زمان ها کم یا زیاد شوند.

زمان تعیین شماره عینک
در اغلب موارد پس از عمل، شماره چشم بیمار در حال تغییر است، به همین دلیل لازم است پس از چند هفته به منظور تعیین نمره عینک به خصوص عینک مطالعه به پزشک خود مراجعه فرمایید.

در برخی موارد ممکن است افرادی که دچار آستیگماتیسم هستند، پس از عمل نیاز به عینک دوربین نیز داشته باشند.

مراقبت های طولانی مدت
پس از جراحی آب مروارید ( کاتاراکت ) مراجعه مرتب به پزشک به منظور معاینه و بررسی روند بهبودی از اهمیت بالایی برخودرار است.

پانسمان چشم
پانسمان چشم تا یک روز پس از عمل بر روی چشم باقی مانده و فردای جراحی ابتدا چسب های اطراف پانسمان با احتیاط برداشته می شوند. سپس اطراف چشم با گاز استریل تمیز شده و قطره چشمی که برای پانسمان تجویز شده در چشم چکانده خواهد شد و خیسی اطراف چشم باز هم با گاز استریل خشک می شود. چشم بعد از این بدون پانسمان رها می شود. ( جز در مواردی که توسط پزشک دستور پانسمان مجدد داده شده باشد.)

سایر مراقبت های بعد از جراحی آب مروارید
چنانچه پس از عمل درد و ناراحتی داشتید و وجود جسم خارجی در چشم خود احساس کردید، نگران نشوید چرا که تا مدتی بعد از این عوارض عمل طبیعی هستند. اشک ریزش خفیف و ترشح مختصر نیز شایع است. دید شما در چند روز اول بعد از عمل جراحی ممکن است کامل نباشد که احتمالا به علت ورم موقتی قرنیه و با وجود بخیه ها پدید آمده.
روز بعد از عمل با گاز استریل پلک های خود را تمیز کنید. سپس یک محافظ روی چشم خود بگذارید، در طول روز می توانید از عینک آفتابی به جای محافظ استفاده نمایید ولی موقع خواب محافظ روی چشم گذاشته می شود.
بعد از عمل جراحی از مالیدن چشم خود به مدت یک هفته جدا خودداری کنید.
پس از جراحی آب مروارید از خوابیدن به سمت چشم عمل شده و به روی شکم خودداری کنید.
خم شدن ( سجده رفتن ) و بلند کردن وزنه یا شیء سنگین به مدت یک هفته ممنوع می باشد.
در صورت احساس درد و ناراحتی می توانید از قرص استامینوفن استفاده کنید.
توجه!
در صورت داشتن درد شدید که با مسکن کم نشود، تشدید تورم پلک و قرمزی چشم یا کم شدن بینایی ، با پزشک خود سریعا تماس بگیرید و در صورتی که به جراح خود دسترسی نداشتید، به درمانگاه اورژانس چشم مراجعه کنید.
رانندگی حداقل یک هفته بعد از عمل امکانپذیر می باشد.
از استفاده از مواد آرایشی برای چشم و اطراف آن جدا خودداری نمایید.
از سرفه کردن، زور زدن در هنگام اجابت مزاج ، تغییر ناگهانی سر و بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمایید.
پس از ۳ الی ۴ روز با نظر جراحتان می توانید با شامپوی بچه استحمام کنید. فقط مراقب باشید که چشم های خود را مالش ندهید.
یک روز بعد از عمل می توانید قدم بزنید و کار های سبک و شخصیتان مثل مطالعه ، تماشای تلویزیون و فعالیت های عادی زندگی که توام با فعالیت شدید جسمانی نباشد را انجام دهید.
اگر قبل از عمل دارویی مصرف می کردید ( به غیر از آسپرین و دارو های ضد انعقادی که حتما باید با پزشک خود مشورت کنید، به مصرف آن ادامه دهید.
در هر مراجعه به پزشک، دارو ها را با خودتان ببرید و یا نام آن ها را به خاطر بسپارید.
ضمن آرزوی سلامتی و شادکامی شما به طالاع می رساند هدف این مجموعه رضایت خاطر و آرامش شما می باشد. از این رو سعی کنید موارد ذکر شده را حتی الامکان رعایت فرموده تا در روند بهبودی شما مشکلی پیش نیاید.

خطرات جراحی آب مروارید
عفونت چشم
خونریزی چشم
بروز تورم در جلو یا داخل چشم
تورم شبکیه
جداشدگی شبکیه
آسیب به دیگر بخش‌های چشم
بروز درد
از دست دادن بینایی
جا به جا شدن لنز کاشته شده

چقدر طول میکشد تا تاری چشم بعد این عمل خوب شود ؟

بینایی شما ممکن است هفته ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از عمل جراحی، همچنان تیره و تار باشد. این حالت، غیر معمول نیست. به این شرایط، کدورت کپسول خلفی (PCO)، آب مروارید ثانویه یا بافت اسکار گفته می‌شود. این شرایط زمانی روی می‌دهد که غشایی به نام کپسول خلفی، تیره و تار شود. این غشاء، لنز داخل چشمی را نگه می‌دارد. در این حالت، ممکن است نیاز به لیزر داشته باشید. به این روش کپسولوتومی خلفی با استفاده از لیزر YAG گفته می‌شود. این روش، به وضوح دید کمک خواهد کرد.

در پایان باید گفت که جراحی آب مروارید، تاری دید ناشی از دیگر بیماری‌ها مانند تباهی لکه زرد یا دژنراسیون ماکولا، آب سیاه یا گلوکوم و یا رتینوپاتی دیابتی را از بین نخواهد برد.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر