یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
سلامت

از سیر تا پیاز عمل ابدومینوپلاستی

یکی از جراحی های رایج در جهان به خصوص در کشور ما ابدومینوپلاستی است که در این عمل چربی های شکم برداشته شده و زیباسازی شکم صورت می گیرد. عمدتا خانم هایی که بر اثر زایمان پوست شکمشان کش آمده یا سزارین کرده اند طرفدار این نوع عمل ها هستند. در این پست از یاس فان به بررسی کامل این عمل زیبایی می پردازیم.
در این عمل جراحی با از بین بردن چربی ها و پوست اضافی و سفت کردن عضلات در دیواره شکم، ناحیه ی شکم صاف، بدون برآمدگی یا چین خوردگی خواهد شد.اگرچه ممکن است لیپوساکشن را به همراه این جراحی برای از بین بردن چاقی شکم انتخاب کنید، اما ابدومینوپلاستی مانند لیپوساکشن نیست و با آن تفاوت دارد. چرا که هدف از لیپوساکشن فقط از بین بردن چربی است و در طی آن پوست شل یا عضلات شکمی ترمیم نمی شوند. حتی ممکن است که پوست، پس از لیپوساکشن به خوبی جمع نشود و به حالت اول بر نگردد اما در ابدومینوپلاستی شکل ظاهری شکم به طور کلی تغییرکرده و این ناحیه باریک تر و زیباتر می شود.در طی عمل، ماهیچه های شکمی سفت شده، پوست شل و چربی های اضافی خارج می شوند و فرم کلی یک شکم بیرون زده اصلاح می شود و ناحیه ی شکم جلوه ی بهتری پیدا می کند.در عمل جراحی ابدومینوپلاستی، ناحیه ی شکم که به دلیل افزایش وزن یا از دست دادن وزن، بارداری و یا از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، فرم اولیه ی خود را از دست داده می تواند مجددا بافت سفت و متناسب خود را بازیابی کند. در این فرآیند چین های اضافی پوست و چربی های سرسخت خارج شده و در نتیجه زیبایی و جوانی به این ناحیه از بدن باز می گردد.جراحی ابدومینوپلاستی با هدف از بین بردن چربی و پوست اضافی ناحیه تحتانی معده، زیر شکم، پایین پهلو ها و ناحیه کمر اندامی باریک تر و خوش فرم تر بوجودمی آورد. در طی این جراحی همچنین عضله اصلی شکم و همینطور عضلات ضعیف یا جدا شده ای که در طی دوران بارداری کشیده شده یا از شکل افتاده اند، به حالت اول باز می گردند.
ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی تامی تاک، جراحی کمتر تهاجمی با برش های کوتاه تر است. این نوع عمل برای بیمارانی با چربی های جمع شده در پایین شکم مناسب است. جراح در عمل ابدومینوپلاستی جزئی برش های کوچکتری ایجاد می کند و دوره ریکاوری از آن نیز کوتاه تر است. روش عمل ابدومینوپلاستی در طول عمل ابدومینوپلاستی بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. دو برش در بخش مشخص برای جراحی ایجاد می شود: یکی از استخوان لگن در یک سمت تا استخوان لگن در سمت دیگر نزدیک به قسمت شرمگاهی، برش دیگر اطراف ناف است. پوست از عضله شکم جدا خواهد شد. سپس عضلات شکمی به سمت یکدیگر کشیده و بخیه می شوند تا ظاهر میان تنه باریک و شکم سفت تر شود. سپس قسمته جدا شده پوست روی عضلات که حالا شکل جدیدی به خود گرفته، کشیده می شود و پوست اضافی را برمی دارند. ناف دوباره به قسمتی وصل می شود که ظاهرش طبیعی باشد. برش ها بسته می شود و یک لباس استریل روی قسمت جراحی شده کشیده می شود. جراحی ابدومینوپلاستی ۲ تا ۵ ساعت زمان لازم دارد. ریکاوری یک لوله موقت زیر پوست قرار داده می شود تا مایعات اضافی را از قسمت جراحی شده بیرون بکشند. در طول دوره ریکاوری یک لباس فشرده سازی می پوشید. ریکاوری ممکن است از ۲ هفته تا ۲ ماه طول بکشد.
در طول این دوره بیمار نباید خود را درگیر فعالیت های شدید و بلند کردن چیزهای سنگین کند. بعد از یک یا دو هفته بیمار با اجازه دکتر فعالیت می کند. خطرهای عمل ابدومینوپلاستی در کنار خطرهای معمول که با جراحی و بیهوشی همراه است، خطرهای ابدومینوپلاستی عبارتند از: عدم تقارن اثر زخم شل شدن پوست بی حسی در پوست نتایج ضعیف بیمارانی که در گذشته جراحی شکمی داشتند ممکن است زخم هایشان برجسته، کشیده و یا مشخص تر باشند.
پیدا شدن مجدد زخم یکی از نگرانی ها و عوامل ضعیف شدن اثر عمل ابدومینوپلاستی است.
چه زمانی به عمل ابدومینوپلاستی نیاز داریم؟
آیا به ابدومینوپلاستی یا تامی تاک نیاز دارم؟
بسیاری از مردم قبل از اینکه زیر تیغ جراحی بروند این سوال را از خود می پرسند. به صورت کلی اگر یک یا دو مورد از مشکلاتی بیان شده در ادامه مقاله را داشته باشید و یا می خواهید شکمی صاف داشته باشید از عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک برای اصلاح ظاهر این قسمت از بدن استفاده کنید. با دیدن موارد مشکل سازی که در ادامه گفته می شود تصمیم نهایی خود را بگیرید. پوست شل شده در طول بارداری و یا زمانی که مقدار زیادی وزن اضافه می کنید این طبیعی است که پوست شکم کشیده شود. متاسفانه بعد از اینکه نوزاد را بدنیا آوردید و یا وزن اضافه را کاهش دادید، پوست شکم سرجای اولش باز نمی گردد. در عوض ظاهر این قسمت به گونه ای می شود که گویا همیشه کشیده شده است. هرچقدر هم دراز و نشست بروید و وزنه هم بلند کنید، تاثیری ندارد. اگر پوستتان نخواهد به شکل اصلی خود بازگردد شاید زمان عمل ابدومینوپلاستی رسیده باشد. بسیاری از خانم ها به اشتباه فکر می کنند عمل لیپوساکشن شکم شان را تخت می کند. به هر حال عمل لیپوساکشن نیز نشان داده چربی های زیرپوستی و مشکلات شکل بدنی را از بین می برد. عمل لیپوساکشن نمی تواند مشکلات ظاهر بدنی که به علت شل شدن یا آویزان شدن پوست اتفاق می افتد را برطرف کند. معمولا افرادی که می خواهند ظاهر شکم خود را دوباره بازگردانند از این تفاوت بی خبر هستند. معمولا مردم به جراح زیبایی مراجعه می کنند و در این فکر هستند که تنها کمی لیپوساکشن کار را درست می کند. برای خانم ها شنیدن اینکه لیپوساکشن برای داشتنی شکمی صاف کافی نیست، بسیار نامطلوب است.
چگونه تشخیص دهیم که آیا به ابدومینوپلاستی نیاز داریم یا خیر؟
شل شدگی پوست تنها یک نشانه است. در ادامه نشانه های دیگر را نیز برایتان خواهم گفت اما به خاطر داشته باشید متخصص جراحی پلاستیک که شما را معاینه کرده، تصمیم گیرنده نهایی برای عمل است. عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک مانند هر عمل جراحی دیگری خطرها و عوارض جانبی خاص خود را دارد. چین شکمی شما هم در قسمت شکمتان چین دارید؟ عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک کمک می کند. چین شکمی یک حالت تا خوردگی روی پوست شکم است که به خاطر پوست اضافی در هر دو سمت چین خوردگی ظاهر می شود. آویزان بودن شکم آویزان شدن شکم زمانی اتفاق می افتد که پوست قسمت شکم به سمت پایین آویزان شود. پوست آویزان شده ممکن است قسمت بالای لباس زیر یا شلوار فرد را بپوشاند. به چنین حالتی در اصطلاح مافین تاپ گفته می شود. همین ظاهر ناخوشایند کافی است که یک فرد مستقیم به سراغ ابدومینوپلاستی برود. اخم کردن ناف ناف معمولا ظاهری گرد یا بیضی شکل دارد. اگر ظاهر ناف به شکل اخم درآید به معنای وجود پوست اضافی، شل یا چربی است. اگر می خواهید هنگام ورزش و یا در مهمانی ها لباسی بپوشید که این قسمت از بدن در آن نمایان است عمل ابدومینوپلاستی کمک می کند. چین و چروک پوست شکم عمل ابدومینوپلاستی برای پوستی که به حالت مچاله شده و یا چین خورده در بیاید و به ظاهر قبلی خود بازنگردد ضروری است. دو حبابی شدن یا دو تکه شدن شکم اگر شکمتان به حالت دو بخشی در آمده که معمولا یک قسمت بالای ناف و دیگری پایین آن قرار می گیرد نشانه آن است که پوستتان شل شده یا اضافی است. عمل ابدومینوپلاستی این پوست اضافی را از بین می برد. سخن پایانی ابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی است و آن را با جراحی های کاهش وزن اشتباه نگیرید.
با داشتن رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی نیازی به عمل جراحی نیست اما اگر وزن زیادی کم کردید و یا در دوره بارداری شکمتان بیش از حد جلو آمد و دیگر به حالت عادی بازنگشت، پس از مشورت با پزشک متخصص درباره انجام ابدومینوپلاستی تصمیم بگیرید. معمولا کسانی که وزن اضافی بالایی دارند پس از کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل با پوست اضافی شکم به مشکل برمی خورند در چنین شرایطی یکی از راه های درست این عمل زیبایی است.
عوارض :
خطرات مربوط به بیهوشی
خونریزی
عفونت
جمع شدن مایع (سروما)
به خوبی التیام نیافتن زخم
از بین رفتن پوست
بی‌حسی یا دیگر تغییرات حسی پوست
تغییر رنگ پوست و یا ورم بلندمدت
باقی ماندن جای زخم ناخوشایند
شل شدن و افتادگی مکرر پوست
از بین رفتن بافت چربی موجود در عمق پوست (نکروز چربی)
عدم تقارن
رضایت‌بخش نبودن نتیجه
احتمال ضرورت یافتن جراحی ترمیمی
درد مداوم
سوالات متداول
آیا می‌توان عمل جراحی زیبایی شکم را با روش دیگری ترکیب کرد؟
بله، پزشکان معمولاً با متخصص زنان و زایمان برای انجام عملی در رحم یا تخمدان که نیاز به برش دیواره شکم دارد، همکاری خواهند کرد. برای ترمیم فتق نیز، پزشکان اغلب با جراحان عمومی همکاری می‌کنند.
این رویکرد تیمی به بیمار اجازه می‌دهد که با یک بیهوشی و یک دوره نقاهت، دو عمل جراحی انجام دهد.
آیا بعد از عمل درد زیادی وجود دارد؟
با سفت شدن عضلات، بیمار دچار ناراحتی می‌شود. با این حال، ما می‌توانیم این ناراحتی را با آرام‌بخش‌های عضلانی، داروهای غیر مواد مخدر مانند استامینوفن و در صورت لزوم داروهای مخدر مدیریت کنیم.
اشکالی ندارد قبل از بچه دار شدن، عمل جراحی شکم را انجام دهیم؟
این کار توصیه نمی‌شود زیرا پوست دوباره کشیده می‌شود و بعید است که دوباره به حالت بعد از عمل بازگردد. بهتر است برای اینکه بهترین نتیجه زیبایی‌شناسی را از عمل خود بگیرید، منتظر بمانید و بعد از به دنیا آمدن فرزندهایتان برای عمل جراحی زیبایی شکم اقدام کنید.
چگونه می‌توانم تصمیم بگیرم کدام گزینه برای من بهترین است؟
بهترین راه برای تعیین اینکه کدام گزینه درمانی برای شما مناسب است مشورت با پزشک است که یک برنامه درمانی شخصی را در اختیار شما قرار می‌دهد و پرسنل وی در هر مرحله از پیش درمانی، عمل و دوره نقاهت به شما کمک می‌کنند.
آیا عمل جراحی ابدومینوپلاستی می‌تواند به کاهش وزن پایدار کمک کند؟
تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از فواید پزشکی با عمل ابدومینوپلاستی همراه بوده است. از جمله این فواید می‌توان به کاهش بی‌اختیاری ادرار اضطرابی، بهبود صدا و حالت شکم و همچنین اصلاح فتق شکمی و ناف اشاره کرد. طبق مطالعات اخیر، ابدومینوپلاستی به کاهش وزن درازمدت نیز کمک کرده است.
این تحقیق با نتایج اولیه مثبت، فرض کرده است که تغییرات در سیستم عصبی و غشایی در نتیجه از بین رفتن سلول‌های چربی در بدن می‌تواند منجر به افزایش سطح سیری (احساس پر شدن بعد از خوردن غذا) شود. سلول‌های چربی کمتر ممکن است منجر به کاهش فعالیت هورمونی تأثیرگذار در اشتها شوند و در نهایت منجر به کاهش وزن طولانی مدت شود.
البته برای ارائه نتایج بیشتر آزمایش‌های بیشتری لازم است، اما درک این نکته ضروری است که ابدومینوپلاستی تازه شروع کار است. به منظور دستیابی به نتایج مثبت کاهش وزن در طولانی مدت، باید یک رژیم غذایی سالم و منظم داشته باشید.
کدام نوع جراحی ابدومینوپلاستی را باید انتخاب کنم؟
انواع مختلفی از روش‌های جراحی زیبایی شکم وجود دارد.
در صورت نیاز به صاف کردن ناحیه بالا و پایین شکم، انتخاب ابدومینوپلاستی کامل گزینه مناسبی است. این روش شامل ۲ برش است. اولین مورد برش افقی در بالای ناحیه شرمگاهی و برش دوم در اطراف ناف است.
ابدومینوپلاستی وسیع برای کسانی که پوست روی شکم، باسن و قسمت‌های تحتانی کمرشان شل شده است مناسب است. در این موارد، هرچه منطقه تحت درمان وسیع‌تر باشد نتیجه بهتری حاصل می‌شود. برای انجام این روش، علاوه بر برش افقی یک برش عمودی نیز نیاز است.
ابدومینوپلاستی با برش کوچک برای افرادی مناسب است که در شکم تحتانی خود پوست شلی دارند که از بین نمی‌روند. در این روش فقط یک برش افقی بین استخوان‌های لگن زده می‌شود. یکی از مزایای ابدومینوپلاستی با برش کوچک، دوره نقاهت کوتاه‌تر است.
چه مقدار جای زخم (اسکار) روی شکم من باقی خواهد ماند؟
بسیاری از بیماران از انجام عمل جراحی زیبایی شکم خودداری می‌کنند زیرا نگران این هستند که بعد از عمل جای زخم روی شکم آن‌ها بماند. در مورد نوع زخم‌هایی که باید انتظار داشته باشید و چگونگی به حداقل رساندن آن‌ها با پزشک خود صحبت کنید تا بتوانید به ترس خود غلبه کنید.
زخم‌های ناشی از جراحی زیبایی شکم می‌توانند در زیر خط شلوار پنهان شوند.
دو نوع جای زخم وجود دارد که می‌توان بعد از عمل جراحی زیبایی شکم پیش‌بینی کرد. یکی زخم‌های افقی و دیگری زخم‌های ناف هستند. اسکارهای افقی در اثر برش‌هایی که در عمل جراحی ابدومینوپلاستی به منظور از بین بردن پوست اضافی و برخی از ترک‌های پوستی در زیر شکم و بالای برآمدگی شرمگاهی انجام می‌شود، ایجاد شده و این برش عموما در زیر خط شلوار قرار می‌گیرد. با توجه به وضعیت فردی شما، قبل از انجام عمل جراحی با جراح خود صحبت کنید.
اسکارهای ناف در نزدیکی شکم واقع شده است و نتیجه برش برای حفظ جایگاه ناف در شکم در طی عمل است. این برش باید تا حد امکان با احتیاط زده شود تا ظاهر اسکار بعد از عمل به حداقل برسد. زخم‌هایی که به شکل U به نظر می‌رسند طبیعی‌ترین زخم‌ها هستند و اغلب به اسکار دایره‌ای ترجیح داده می‌شوند که نشانه آشکار یک عمل زیبایی است.
همیشه عکس‌های قبل و بعد از عمل را با دقت نگاه کنید تا ببینید بعد از عمل جراحی شکم چه نوع زخم‌هایی ممکن است روی پوست شما به جا بماند. با دقت به اسکارهای اطراف خط بیکینی و مناطق شکم توجه کنید.ترس از وجود اسکار نباید شما را از این عمل منصرف کند. همچنین برای اطمینان از کم‌رنگ بودن جای زخم می‌توان اقداماتی را انجام داد.

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر