استرس چگونه باعث درد روده ها می شود و درمان آن

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

استرس چگونه باعث درد روده ها می شود و درمان آن

عکس, استرس چگونه باعث درد روده ها می شود و درمان آن

استرس می توانید باعث ایجاد بیماری های زیادی در فرد شود هم چنین موجب شدت گرفتن بیماری های موجود شود. یکی از بیماریهایی که با استرس شدت می گیرد بیماری التهابی روده است. بیماری التهابی روده که شامل کولیت زخمی (UC) و بیماری کرون (CD) می‌شود، یک اختلال التهابی مزمن، تشدید شونده روده است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تحت تاثیر این بیماری قرار دارند. استرس ناشی از عوامل مختلف منجر به تغییر محور مغز _ روده می‌شود که در نهایت پیشرفت طیف وسیعی از اختلالات دستگاه گوارش را به همراه خواهد داشت. این بیماری‌های شایع شامل بیماری التهابی روده، سندرم روده تحریک پذیر، زخم معده و بیماری رفلاکس اسید معده می‌شود.

برای درمان استرس چه بخوریم؟
داروهای ضد استرس گیاهی، داروهای بی‌خطر و غیر اعتیادآور هستند و تنها نکته‌ی مورد اهمیت در مورد آن‌ها عدم استفاده بیش از اندازه است و درصورتی که با دوز مناسب استفاده شوند، عارضه‌ای نخواهند داشت. همچنین خاصیت خواب آوری سبب شده، گیاهان دارویی برای خواب بهتر نیز توصیه شوند. البته اگر تحت‌نظر پزشک از داروی خاصی برای کنترل استرس استفاده می‌کنید، نباید به‌هیچ‌وجه، خودسرانه دارو را قطع کنید و اقدام به مصرف داروی گیاهی کنید.

سنبل الطیب (سنبل کوهی):
این گیاه خاصیت آرامش‌بخشی دارد به‌طوری‌ که مدت‌زمان به خواب رفتن را تا ۲۰‌دقیقه کاهش می‌دهد و در کنترل استرس بسیار مؤثر است. اثرات درمانی این گیاه به‌قدری قوی است که از آن به‌عنوان قوی‌ترین دارو ضد افسردگی و اضطراب نام می‌برند. دمنوش سنبل الطیب را هم به شکل تنها و هم به شکل ترکیب با بادرنجویه و بابونه می‌توان استفاده کرد.حدود یک قاشق چایخوری سنبل الطیب کوبیده و خشک شده را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و یک نعلبکی روی لیوان بگذارید، بعد از نیم ساعت دم می‌کشد. حالا آن را صاف کنید و در طول روز به فاصله‌ی زمانی بنوشید.

برای مصرف این گیاه چند نکته رو در نظر داشته باشید:مصرف این گیاه را از مقادیر کم شروع کنید. در طول روز چند نوبت و هر بار مقدار کمی بنوشید و به مرور میزان مصرف را افزایش دهید.هنگام کارهایی که نیاز به تمرکز دارد؛ مثل رانندگی یا کار با ماشین‌آلات از این دمنوش استفاده نکنید. چون ممکن است باعث خواب آلودگی شود.مصرف آن برای خانم‌های باردار و شیر ده حتما باید تحت نظر پزشک باشد.

اسطوخودوس: این گیاه را می‌توان به شکل دمنوش استفاده کرد و به دلیل خاصیت آرامش‌بخشی که دارد در صورت استفاده شبانه، خواب آرامی خواهید داشت.یک قاشق غذاخوری از سنبله‌های خشک شده گل بنفش اسطوخودوس را به همراه آب داخل قوری بریزید. فقط حواستان باشد آب جوش نباشد و دمایی حدود ۸۰‌ درجه داشته باشد . سپس حدود ‌‌‌۱۵‌دقیقه قوری را روی حرارت غیر مستقیم قرار بدهید تا دمنوش آماده شود. البته این دمنوش به دلیل ترکیبات آلکالوئید و فلاونوئید که دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی است ، طعم تلخی دارد و برای رفع آن می‌توانید این دمنوش را با عسل ترکیب کنید و یا با کشمش میل کنید. . اگر تمایل دارید از گیاهان دارویی برای خواب بهتر استفاده کنید، پیشنهاد ما دمنوش اسطوخودوس است. ولی فراموش نکنید در مصرف آن به خصوص در شب اعتدال را رعایت کنید، چون این گیاه خاصیت آرامش‌بخشی دارد و در صورتی که در شب به میزان بیش از اندازه مصرف شود، روز بعد ممکن است دچار سرگیجه، سردرد و سبک‌سری شوید.

موارد منع مصرف اسطوخودوس:چندگروه از افراد بهتر است از اسطوخودوس استفاده نکنند.کسانی که آلرژی فصلی دارند، یا کسانی که به داروهای گیاهی آلرژی دارند.کسانی که داروهای اعصاب و روان می‌خورند، حتما باید توجه کنند، مصرف همزمان دمنوش گیاهی با داروهایشان تداخل نداشته باشد.

بادرنجویه (Melissa officinalis):بادرنجویه داروی گیاهی ضد استرس قوی است.گیاه بادرنجبویه با نام علمی ملیسا نام گیاهی دارویی درخانواده‌ی نعناعیان است که قادر است بر دستگاه عصبی تاثیر بگذارد. در موارد استرس و اضطراب فرد ممکن است دچار اسپاسم‌‌های عضلانی شود. در این مواقع، گیرنده‌های گابا(GABA) با افزایش فعالیت و اختلال در عملکرد انتقال دهنده عصبی که مسئول آرامش هستند، مانع از فعالیت درست سیستم عصبی می‌شود. همچنین استرس سبب فعال شدن و سپس رها شدن رادیکال‌های آزاد در بدن می‌شود، گیاهان دارویی در این موارد می‌توانند آرامش را به بدن برگردانند و یک داروی ضد استرس قوی قلمداد می‌شوند.

موارد منع مصرف بادرنجویه:افرادی که اختلالات تیروئیدی دارند/افرادی که دارای گلوکوم یا ورم سیاه هستندو افرادی که دچار ورم پروستات هستند.مصرف بیش از اندازه بادرنجویه ممکن است استرس را بیش‌تر کند. پس بهتر است از دوزهای پایین شروع کنید.

رازک (Hope):رازک داروی ضد استرس گیاهی است که قدمت صدساله دارد و در تنظیم خوب هم موثر است. این گیاه به دلیل طعم تلخی که دارد، معمولا آن را به همراه سنبل کوهی یا نعنا و یا بابونه مصرف می‌کنند. برای استفاده از آن مانند گیاهان دارویی که پیش‌تر اشاره کردیم باید آن را با حرارت غیر مستقیم دم کرده، سپس صاف نمایید و داخل بطری در یخچال بگذارید و روزانه چند مرتبه میل کنید. برای هر یک لیتر آب هم حدود دوقاشق غذاخوری رازک کفایت می‌کند. بنابر خواص ضد استرس و آرامش‌بخش، رازک می‌تواند یک گیاه داروی ضد استرس برای کنفرانس و امتحان پیشنهاد شود.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر