یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
سلامت

اطلاعات درباره آمپول سفازولین برای عفونت ادراری

عکس, اطلاعات درباره آمپول سفازولین برای عفونت ادراری

قبل از شروع درمان، بایستی از سابقه بیمار و حساسیت احتمالی وی نسبت به سفالوسپورین ها و پنی سیلین ها اطلاع حاصل نمود. افراد آلژریک به پنی سیلین، مشتقات پنی سیلین و یا پنی سیلامین ممکن است به سفازولین نیز حساس باشند. موارد حساسیت شدید و حتی واکنش های آنافیلاکتیک در افراد حساس به پنی سیلین بعد از تجویز سفازولین گزارش گردیده است. در صورت بروز واکنش های آلژریک، تزریق دارو را متوقف نموده و با پزشک معالج مشورت نمائید.در صورت بروز اسهال شدید از مصرف داروهای ضداسهال خودداری نموده و با پزشک معالج مشورت نمائید. در صورت بروز اسهال خفیف و تداوم آن با پزشک معالج یا دکتر داروساز مشورت نمائید.

در بارداری و شیردهی با مشورت پزشک معالج مصرف شود.

دوز مرسوم سفازولین در بزرگسالان بصورت انفوزیون، ۲۵۰ میلی گرم تا ۵/۱ گرم هر ۶ تا ۸ ساعت است. حداکثر دوز روزانه سفازولین ۶ گرم می باشد که در موارد نادر می تواند تا ۱۲ گرم افزایش داده شود. در نوزادان تا یک ماهگی و یا اطفالی که کمتر از ۲ کیلوگرم وزن داشته یا در اطفالی که بیشتر از ۲ کیلوگرم وزن داشته ولی ۷ روز یا کمتر از تولدشان گذشته باشد دوز سفازولین بصورت انفوزیون وریدی، ۲۰ میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن هر ۱۲ ساعت، در نوزادان بزرگتر از ۷ روز و یا سنگین تر از ۲ کیلوگرم، ۲۰ میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن هر۸ تا ۱۲ ساعت و در کودکان بین ۲۵/۶ تا۲۵ میلی گرم برای هرکیلوگرم وزن بدن هر۶ ساعت یا ۳/۸ تا ۳/۳۳ میلی گرم هر ۸ ساعت می باشد.

این آمپول یکی از پر تجویز ترین آنتی بیوتیک ها برای عفونت های گرم مثبت کوکسی  کوله سیستیت  عفونت های ادراری می باشد که ۸۰ درصد دارو به صورت دست نخورده از ادرار دفع می گردد. این دارو ازطریق مهر سنتز دیواره ی سلولی باکتری ها، موجب ناپایداری باکتری شده و اثر باکتری سایدی ایجاد می کند.

تزریق عضلانی: محتویات ویال های ۲۵۰ میلی گرمی و ۵۰۰ میلی گرمی را در ۲ میلی لیتر و ویال های ۱ گرمی را در ۴ میلی لیتر آب سترون قابل تزریق یا محلول ۹/۰ درصد سدیم کلراید تزریقی حل نموده و به طور عمیق تزریق نمائید.

انفوزیون وریدی: محتویات ویال های ۲۵۰ میلی گرمی را در ۵ میلی لیتر و ۵۰۰ میلی گرمی و ۱ گرمی را در ۱۰ میلی لیتر آب سترون قابل تزریق حل نموده و محلولهای بدست آمده را مجددا با ۵۰ تا ۱۰۰ میلی لیتر مایع انفوزیون نظیر محلول سدیم کلراید تزریقی، محلول ۵ یا ۱۰ درصد دکستروز تزریقی و ۹/۰ درصد سدیم کلراید تزریقی ، محلول رینگر تزریقی رقیق نموده و مطابق با دوز تجویز شده طی مدت ۳۰ دقیقه انفوزیون نمائید.

در افراد دیابتیک، تجویز سفالوسپورین ها از جمله سفازولین می تواند سبب واکنش کاذب مثبت نسبت به آزمون گلوکز ادرار با سولفات مس گردیده و یا مقدار قند ادرار را بطور کاذب بیشتر از مقدار واقعی نشان دهد. قبل از هر گونه تغییر در ژریم غذایی و دوز دارو با پزشک معالج مشورت نمائید.

در صورت نیاز به تزریق همزمان عضلانی سفازولین با آمینوگلی کوزیدها نظیر جنتامایسین، این داروها بایستی در دو نقطه جداگانه تزریق شوند.فواصل زمانی تزریق را که توسط پزشک معین شده است دقیقاً مراعات نموده و دوره درمان را کامل کنید.از مخلوط کردن سفازولین با سایر داروها مخصوصاً آمینوگلی کوزیدها به منظور تزریق وریدی خودداری گردد.

تداخلات دارویی:

مصرف هم زمان این دارو با داروهای وارفارین، هپارین انوکساپارین، ارگاتروبان و اتینیل استرادیول تداخل دارد در صورت مصرف هم زمان با پزشک یا داروساز مشورت نمائید.

فرآورده خشک در دمای زیر ۳۰ درجه سانتیگراد و دور از نور و درون جعبه نگهداری شود.محلول آماده برای تزریق، زلال یا زردکم رنگ تا زرد رنگ می باشد. در صورت تغییر رنگ از تزریق خودداری شود.

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر