محصولات معتبر محصولات معتبر

یاس فان » سلامت » اولین علائم تیروئید در زنان را بشناس

اولین علائم تیروئید در زنان را بشناس

سلامت | ۴ بازدید

عکس, اولین علائم تیروئید در زنان را بشناس

خانم ها باید نشانه های بیماری تیروئید را بشناسند و با درمان به موقع از خطرات و عوارض این بیماری در امان بمانند. در این پست از یاس فان شما را با اولین علامت های این بیماری آشنا می کنیم:

تیره شدن چین‌های پوست در اطراف گردن
یک علامت اولیه رایج اختلال تیروئید که می‌توان آن را به خوبی مشاهده کرد، تیره شدن پوست گردن است. به طور خاص، تحقیقات نشان داده است که تیره شدن چین‌های پوست در اطراف گردن معمولاً به دلیل افزایش هورمونی است، و بیشتر در هنگام فعالیت تیروئید شایع است.گذشته از آن، اندام تیروئید مسئول حفظ سلامت پوست و مو است. اختلال در سطوح T۳ و T۴ همچنین می‌تواند مشکلاتی مانند خشکی پوست، خارش سر، پوست چرب یا شکنندگی ناخن‌ها را ایجاد کند.

کاهش یا افزایش وزن ناگهانی
سطح تیروئید بر متابولیسم کلی شما تأثیر زیادی دارد و وزن شما را نیز تحت کنترل دارد. در حالی که دلایل زیادی برای کاهش یا افزایش وزن وجود دارد، اگر تغییرات ناگهانی یا غیرقابل توضیح در وزن خود را حس کرده اید، این احتمال وجود دارد که ابتدا نیاز به بررسی تیروئید خود داشته باشید. در حالی که سطوح پایین هورمون‌های تیروئید می‌تواند منجر به افزایش وزن شود، تیروئید بیش از حد فعال می‌تواند در بیش از حد قرار گرفته و باعث کاهش وزن ناگهانی شما شود.

مشکل در خواب
در اینجا نشانه دیگری برای مشکوک شدن به مشکل تیروئید وجود دارد و آن مشکلات خواب است. اختلال عملکرد تیروئید می‌تواند به طرز وحشتناکی روی خواب شما تأثیر بگذارد و منجر به خواب آلودگی شما در طول روز نیز شود.
در حالی که تیروئید پرکار و دارای عملکرد بالا می‌تواند بر روحیه، سیستم عصبی، خستگی و ضعف عضلانی شما تأثیر بگذارد، این تغییر احساسات مداوم می‌تواند خواب راحت را برای فرد دشوار کند. سایر علائم مرتبط می‌تواند تعریق شبانه و تکرر ادرار باشد که خود به نوعی خواب را مختل میکند.

خستگی و ضعف
از دست دادن انرژی یا احساس خستگی اغلب نشانه‌های پیری و استرس روزمره هستند. اگرچه ممکن است چنین شود، اما خستگی نامنظم و مزمن و احساس خستگی می‌تواند ناشی از یک مشکل زمینه‌ای تیروئید باشد. از آنجا که غده تیروئید ما بر عملکرد متابولیک تأثیر می‌گذارد، کم کاری تیروئید می‌تواند منجر به کند شدن متابولیک شود و به طور معمول شما را خسته و بی حال کند. به طور مشابه، برای کسانی که غده بیش فعال دارند، عملکرد متابولیک می‌تواند به طور بالقوه شعله ور شده و باعث از دست دادن انرژی شود. خستگی و ضعف مرتبط با تیروئید همچنین می‌تواند باعث تپش قلب، ضعف عضلانی و لرزش شود.

اضطراب، عصبی بودن و مه مغزی
هرگونه علائم تضعیف یا بدتر شدن سلامت روانی را هرگز نباید بی اهمیت تلقی کرد. در حالی که بسیاری از شرایط سلامتی با نوسانات خلقی و استرس ارتباط دارند، گفته می‌شود که زنان مبتلا به تیروئید در معرض خطر بیشتری از مشکلات اضطرابی، عصبی، لرزش، تحریک پذیری، نوسانات شدید خلقی و همچنین مه مغزی قرار دارند. علائم دیگر کم کاری تیروئید می‌تواند شامل از دست دادن حافظه، کاهش سطح تمرکز و از دست دادن انرژی در انجام فعالیت‌ها و کار‌های روزمره باشد. اگر تشخیص یا درمان تیروئید به تأخیر بیفتد، مشکلات این چنینی بیشتر خواهد شد.

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب جدید سلامت

امروز ۲ آبان ۱۴۰۰