اگر معده درد دارید یا معده ضعیفی این خوراکی‌ها را نخورید

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

اگر معده درد دارید یا معده ضعیفی این خوراکی‌ها را نخورید

عکس, اگر معده درد دارید یا معده ضعیفی این خوراکی‌ها را نخورید

اگر دچار معده درد هستید و یا معده ی شما ضعیف و عصبی است و سریع درد می گیرد باید از خوردن بعضی از مواد غذایی دوری کنید . همان طور که گیاهانی چون زیره سبز و سیاه ، دمنوش نعناع و بابونه برای شما مفید هستند این غذاها که در زیر به آن ها اشاره می کنیم کاملا مضر هستند و دشمن معده های حساس به حساب می آیند.

این غذاها دریچه اسفنکتر معده را ضعیف کرده و باعث تشدید درد می شوند. 

* محصولات لبنی بدون تخمیر
این غذا‌ها می‌توانند معده را تحریک کنند و باعث درد شکم شوند، اگر فردی فاقد لاکتوز باشد، محصولات لبنی باعث ایجاد گاز‌های بزرگ، نفخ و اسهال می‌شود. علاوه بر این، بسیاری از انواع شیر گاو حاوی هورمون‌هایی هستند که می‌توانند مخاط معده را تحریک کنند.

*کره

کره می‌تواند بر میکروبیوم روده تأثیر بگذارد و باعث درد معده شود. هنگام پختن به جای کره می‌توانید از روغن زیتون یا روغن نارگیل استفاده کنید.

*سبزیجات خام
سبزیجات خام مانند کنگر فرنگی، گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان و فلفل می‌تواند باعث درد معده و مشکلات روده شود. سبزیجات اسیدی، به ویژه گوجه فرنگی، تولید اسید را در معده شما افزایش می‌دهد و در عین حال فشار را در اسفنکتر تحتانی مری کاهش می‌دهد. این ماهیچه‌ای است که غذا را در جهت درست در انتهای مری حرکت می‌دهد، که منجر به سوزش سر دل نیز می‌شود.

*منابع فیبر
غذا‌های غنی از فیبر، سالم تلقی می‌شوند، اما باید فقط در مقادیر متوسط ​​مصرف شوند، زیرا فیبر اضافی می‌تواند منجر به درد معده و نفخ شود. سعی کنید درست قبل از ورزش از غذا‌های حاوی فیبر بالا اجتناب کنید، زیرا این امر می‌تواند منجر به مشکلات روده‌ای یا گرفتگی معده در حین ورزش شود. برخی از غذا‌های غنی از فیبر شامل حبوبات، آجیل، میوه‌هایی مانند موز، سیب و … است.

*نوشیدنی گازدار
نوشیدنی‌های گازدار ممکن است منجر به مشکلات معده شوند، زیرا حباب‌ها می‌توانند هوا را در معده ما ایجاد کرده و منجر به گاز شوند. اگر مستعد درد معده هستید، از نوشیدنی‌های مانند آب و آب میوه تازه استفاده کنید.

*الکل
الکل باعث درد معده، حالت تهوع و حرکات غیرطبیعی روده مانند اسهال می‌شوند. علاوه بر این، الکل دارای مواد مغذی کمی است و می‌تواند منجر به التهاب روده شود که منجر به احساس ناراحتی و نفخ و همچنین التهاب و سوزش معده می‌شود و می‌تواند پوشش معده را فرسوده کند.

*غذا‌های ادویه دار
خوردن غذا‌های تند به مقدار زیاد می‌تواند مخاط مری و معده را تحریک کند که به نوبه خود باعث افزایش تولید اسید در معده شما می‌شود و در عین حال فشار را در اسفنکتر تحتانی مری کاهش می‌دهد و در نتیجه باعث ناراحتی معده می‌شود. برخی از مشکلات شایع معده ناشی از غذا‌های تند، ورم معده و زخم معده است.

*گلوتن
این پروتئین در بسیاری از غلات از جمله گندم و جو یافت می‌شود و در غذا‌هایی مانند نان، ماکارونی، پیتزا و غلات رایج است. مطالعات نشان داده است که گلوتن می‌تواند باعث معده درد شود و منجر به حرکات غیرطبیعی روده، اسهال و گرفتگی شود.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر