محصولات معتبر محصولات معتبر

یاس فان » آموزشی » برای پرورش کودکان مدیر چه روشهایی وجود دارد

برای پرورش کودکان مدیر چه روشهایی وجود دارد

آموزشی | ۶ بازدید

اگر می خواهید فرزند شما یک کودک گوشه گیر و منزوی نباشد و الگوی دیگران کودکان قرار گیرد این مقاله روانشناسی مفید را از دست ندهید. برای پرورش کودکان مدیر چه روشهایی وجود دارد؟

وسواس‌نداشتن به موفقیت و پیروزی
گاهی والدین فکر می‌کنند با توجه زیاد بر کسب پیروزی و اصرار بیش‌ازحد بر موفق‌‎شدن فرزندانشان می‌توانند از آن‌ها افراد موفقی بسازند؛ درحالی‌که تمرکز زیاد بر این موضوع مشکلاتی برای آن‌ها درپی خواهد داشت؛ خصوصا وقتی مسئله پیروزی روی فردیت تکیه داشته باشد. ممکن است کودک دچار این تفکر اشتباه شود که موفقیت، کاری فردی است و نیازی به دیگران نیست؛ اما باید والدین هوشیار باشند و برای آن‌ها مشخص کنند که بهترین رهبران و مدیران در سایه تفکر جمعی و کار گروهی به موفقیت دست یافتند. تاکید بر پیروزی و دستاوردها باعث می‌شود کودک نتایج و پاداش‌ها را مهم بداند و درک کافی از آنچه رخ داده است، نداشته باشد که دراین‌صورت او جایزه‌ای را که برنده دریافت کرده است، می‌بیند و موفقیت را در آن خلاصه می‌کند؛ درحالی‌که این ذهنیت او با آنچه که در واقعیت مواجه است، متفاوت است.

شکل‌دادن هوش هیجانی EQ
هوش هیجانی با اینکه ملموس نیست، اما بر چگونگی کنترل رفتار ما و روابط و مسائل اجتماعی و تصمیم‌گیری‌های شخصی‌مان تاثیر دارد. کودکان، خواسته یا ناخواسته، والدین خود را درزمینه هوش هیجانی الگو قرار می‌دهند و از این نظر همچون والدین خود رفتار می‌کنند. آن‌ها با دقت رفتار پدر و مادر خود را زیرنظر می‌گیرند و الگوی خود قرار می‌دهند. بچه‌ها خود را با احساسات والدینشان هماهنگ و سازگار می‌کنند و واکنش والدین را نسبت به هیجانات قوی و چگونگی عکس‌العمل پدر و مادر نسبت به احساسات خود (کودک) درنظر دارند و آگاهانه متوجه آن‌ها می‌شوند. هوش هیجانی یکی از اصلی‌ترین محرک‌های موفقیت در زمینه رهبری مدیریت است. در یک پیمایش، بیش از یک میلیون نفر را مورد سنجش و آزمایش قرار دادند و نتایج نشان داد که هوش هیجانی تا ۵۸‌درصد بر عملکرد مدیریت تاثیرگذار است. بیش از ۹۰‌درصد رهبران بزرگ هوش هیجانی بالایی دارند. اکثر افراد تلاشی برای رشد و تقویت هوش هیجانی خود نمی‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد ۳۶درصد افراد می‌توانند هیجانات و احساسات خود را بشناسند. کودکانی که در خردسالی هوش هیجانی آن‌ها در سطح بالایی رشد یافته، در بزرگ‌سالی بهتر در مسیر مدیریت و رهبری گام برمی‌دارند.

خیلی تحسین و تمجید نکنید
درست است که بچه‌ها به تحسین نیاز دارند تا عزت‌نفس آن‌ها تقویت شود، اما گاهی این تحسین و تمجید بیش‌ازحد باعث عزت‌نفس زیاد نمی‌شود. بچه‌ها باید خودشان را باور داشته باشند و اعتماد‌به‌نفس خود را تقویت کنند تا بتوانند مدیر و مدبر باشند. اما اگر شما کودک را برای هرچیز پیش‌پاافتاده مثل ضربه‌زدن به توپ یا نوشتن با خودکار، تمجید و تحسین کنید و به‌عبارتی احساساتتان فوران کند و قربان‌صدقه‌اش بروید، باعث سرگشتگی‌اش می‌شوید و یک حس اعتماد اشتباه را در او ایجاد می‌کنید. بچه‌ها را باید به‌خاطر تلاش‌ها و کوشش‌هایشان تحسین کرد، نه اینکه بیهوده آن‌ها را به سوپراستاری تبدیل کنید که در واقعیت نیست.

اجازه دهید کودکتان خطر و شکست را تجربه کند
موفقیت در کار و زندگی همراه با خطر و شکست است. برخی والدین بیش‌ازحد کودکان خود را حمایت می‌کنند؛ درواقع به آن‌ها اجازه نمی‌دهند خطر کنند و خودشان به نتیجه نهایی برسند. چنین کودکی در بزرگ‌سالی به‌عنوان رهبر و مدیر قادر نیست ریسک کند و نمی‌تواند شکست را بپذیرد. کودک باید بداند که جاده موفقیت با شکست و ریسک همراه است. وقتی سعی کنید او را از این دو موضوع دور نگه دارید، درواقع او را از آشنا‌‎شدن با مسیر واقعی زندگی و موفقیت دور می‌کنید و او در تحمل شکست‌های آینده دچار مشکل می‌شود. کودک در مواقع شکست به شما نیاز دارد و لازم است بداند که شما مراقب او هستید و او را درک می‌کنید و می‌دانید که شکست، تلخ و گزنده است. حمایت شما در دوران شکست به او امکان می‌دهد سختی را تجربه کند و بداند با درس‌گرفتن از این تجارب و شکست‌ها می‌تواند در راه زندگی و موفقیت قدم بگذارد.

نه بگویید
بچه‌هایی که خیلی آزاد گذاشته می‌شوند و همه‌چیز برای آن‌ها فراهم شده و به‌ عبارتی لوس شده‌اند، در آینده در نقش مدیر، پیشرفت‌های خود را محدود می‌کنند. یک مدیر موفق باید قادر باشد تا حدی لذت‌ها و خوشی‌های خود را محدود کرده و تلاش بیشتری داشته باشد. والدین باید اجازه دهند کودکشان سختی را تجربه کند و با فراهم‌کردن همه‌چیز، او را کم‌طاقت نکنند. والدین باید اجازه دهند کودک گاهی لذت‌ها و سرگرمی‌های خود را محدود کرده و بیشتر تلاش کند؛ چون این کار به تقویت شکیبایی او کمک می‌کند. گاهی نه‌گفتن به کودک ممکن است مدتی او را ناامید کند، اما این یاس، زودگذر است؛ درعوض یاد می‌گیرد راه تازه‌ای پیش بگیرد و لذت دستیابی به هدف را تجربه کند.

کودک باید مشکلش را خودش حل کند
گاهی والدین مشکلات فرزند خود را حل می‌کنند و اجازه نمی‌دهند او توانایی و خلاقیت خود را به ‌کار گیرد و روی پای خود بایستد. چنین کودکی مطمئن است همیشه کسی هست که او را نجات می‌دهد و اوضاع را مرتب می‌کند و این عادتی است که تا آخر عمر با او خواهد بود و او همیشه منتظر یک ناجی است که به کمک او بشتابد.

صادق باشید
مدیران و رهبران معتمد کسانی هستند که شفاف و راستگو هستند. آن‌ها ممکن است کامل و عالی نباشند؛ اما قابل‌احترام هستند، چون گفتار و اعمالشان یکی است. این یک ویژگی است که بچه‌ها می‌توانند به‌طورطبیعی به دست بیاورند و تقویت کنند؛ آن هم با الگو‌گرفتن از شما. کودک باید شاهد راستگویی اعضای خانواده باشد تا بتواند فردی قابل‌اعتماد باشد. یکی از وظایف شما درقبال کودکانتان این است که گفتار و اعمالتان در یک جهت باشد و راستگویی و صداقت را به او آموزش دهید و الگوی صداقت و روراستی باشید.

تجارب خود را بازگو کنید
مهم نیست اگر کودک گاهی خشمگین و بدگمان می‌شود، اما شما همواره الگو و قهرمان او هستید. اگر اشتباهات خود را از او پنهان کنید، ممکن است اغوا شود آن را تکرار کند. اگر شما آسیب‌پذیری خود را نشان ندهید و از شکست‌ها و تجارب خود سخن نگویید، ممکن است کودک شما بعد از هر اشتباهی دچار گناه شود؛ زیرا فکر می‌کند که فقط اوست که دچار شکست شده است. کودک باید بداند همه افراد لغزش‌پذیر هستند و کسی مصون از اشتباه و شکست نیست. این امر در آینده به او کمک می‌کند که تا لغزش و اشتباه کارمندانش را بپذیرد و در مقام مدیر از اشتباهات خود و دیگران درس بگیرد. کودکی می‌تواند اشتباهات خود را برطرف کند و از خطاهای خود عبرت بگیرد که والدینش تجارب خود را از شکست‌ها و پیروزی‌ها در اختیار او قرار داده باشند.

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب جدید آموزشی

امروز ۱ آبان ۱۴۰۰