بیشترین دلایل احساس سنگینی سر

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

بیشترین دلایل احساس سنگینی سر

عکس, بیشترین دلایل احساس سنگینی سر

بسیاری از مردم سنگینی سر را به دلیل وجود تومور می‌دانند که این باور نادرست است.سر سنگینی نوعی گیجی سر است که به صورت احساس سنگینی در سر بیان می‌شود. شایع‌ترین دلیل سنگین شدن سر عفونت سرماخوردگی است که در آن مخاط سینوس ملتهب و تخلیه سینوس مختل می‌شود. سردرد‌های تنشی و افرادی که مایع مغزی نخاعی آن‌ها کشیده می‌شود بیشتر دچار این حالت می‌شوند.

سنگین شدن سر به تنهایی علامت بیماری خاصی نیست مگر اینکه دلیل آن سردرد باشد. سردرد‌ها ممکن است عصبی باشند یا از دسته سردرد‌های میگرنی باشند و یا به علت اختلالاتی داخل مغز اتفاق افتاده باشند. همچنین در صورتی که اختلالات تمرکز و یا حواس پرتی داشته باشید لازم است به متخصص مراجعه کنند تا بررسی‌های لازم انجام شود. در صورتی که حالات منگی دارید ممکن است این حالت به دلیل سردرد‌های عصبی باشند که سردرد‌های عصبی می‌توانند ریشه افسردگی داشته باشند.

بی خوابی یکی از دلایل اصلی سنگینی سر
گروهی از متخصصان عصب شناسی ایتالیا در تحقیقات خود که در شماره اخیر نشریه علمی ‪ Science به چاپ رسید، اعلام کردند که در زمان کم خوابی و یا بی خوابی در درون مغز و بین نرون‌ها، بیشتر از حد نیاز پروتئین انباشته می‌شود که موجب احساس سنگینی سر و کندی فعالیت مغز می‌شود. این تحقیقات نشان داد که مغز هنگام خواب تمام اطلاعات وارده از روز قبل را طبقه بندی و تنظیم و نیز داده‌های اضافی را پاک می‌کند. مغز انسان در طول روز داده‌های دریافت شده را انباشته می‌کند که با این عمل محل تماس اعصاب موسوم به ‪ synapse متورم شده تا قادر به نگهداری داده‌های دریافتی باشد، اما با توجه به محدود بودن گنجایش مغز بسیاری از این داده‌ها هنگام خواب پاکسازی می‌شوند.

دلیل اصلی در بیشتر مواقع وجود عفونت‌ها به هنگام سرماخوردگی است، اما در بعضی موارد استرس‌ها، اتفاقات ناگوار، آلودگی صوتی، مشکلات و گرفتاری‌های روزمره و … است. از نظر خوراکی نیز اگر بعد از ناراحتی و استرس و … ترشیجات مصرف شود در این حالت خلط سودا بر طبیعت غالب آمده و فرد دچار حالات مذکور می‌شود که در نهایت می‌تواند باعث سنگین شدن سر در فرد شود.

کی این مساله را جدی بگیریم :

با وجود اینکه سنگینی سر معمولا دلایل ساده و قابل رفعی دارد؛ اگر که شما هر کدام از علائم زیر را داشتید بهتر است سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.
سر دردی که بدتر شده و با مصرف مسکن‌های بدون نسخه بهبود پیدا نکرده است.
حالت تهوع و استفراغ که به طور واضح مربوط به خماری ناشی از الکل و آنفولانزا نیست.
غش کردن چندین باره
درد در قفسه‌ی سینه
سر درد شدید و ناگهانی
تغییر ناگهانی در توانایی حرف زدن، دیدن و گوش کردن
تنگی نفس
تب بالا
گرفتگی گردن یا درد در آن که بعد از یک هفته بهبود پیدا نکرده است.
تشنج
سختی در راه رفتن
سایز نامتقارن مردمک چشم‌ها
حرکات چشم غیر عادی
از دست دادن هوشیاری
اضطرابی که در زندگی روزمره اختلال ایجاد کرده است
داشتن افکار مرتبط با خودکشی

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر