محصولات معتبر محصولات معتبر

یاس فان » سلامت » تمام علت ها و درمان های ریزش ریش در مردان

تمام علت ها و درمان های ریزش ریش در مردان

سلامت | ۳ بازدید

عکس, تمام علت ها و درمان های ریزش ریش در مردان

یکی از مشکلاتی که برخی از آقایان با آن موجه هستند ریزش سکه ای ریش و سبیل آنهاست که چهره ای نا زیبا دارد. در این پست از یاس فان به صورت تخصصی به بررسی علت این مشکل که به آن آلوپسی باربا پرداخته شده است که انشالله برای شما مفید واقع شود. ( در انتهای این مطلب درمان دارویی اسم داروهای درمان کننده و درمان های خانگی و مکمل های درمانی برای شما عزیزان قرار داده شده است )

علت ریزش ریش و سبیل در آقایان:
علت ریزش ریش و سبیل در آقایان میتوند بسیار متنوع باشد از جمله مشکلات ارثی و ژنتیکی ، مشکلات هورمونی ، بیماری های پوستی ، استرس ، شرایط نامناسب سلامت ، تغذیه نامناسب ، آسیب فیزیکی به پوست صورت و غیره .

تمام موهای بدن انسان در حال ریزش و رشد هستند. عمر هر تار مویی که در بدن یا صورت شما وجود دارد ، چند سال است و سپس افتاده و تار مویی جدید به جای آن رشد می کند.
در صورتی که عاملی خارجی یا داخلی مانع از چرخه کامل رشد مو شود منجر به ریزش مو خواهد شد و دیگر تار موی جدید جای موی قبلی را نخواهد گرفت.

در برخی موارد عوامل محیطی مثل سوختگی ، سوانح فیزیکی ، بیماری های عفونی ، رماتیسم ، بیماری های قارچی ، زخم های سرد و مشکلات پوستی باعث ریزش مو ریش و سبیل می شوند.

رشد نکردن موی ریش و سبیل در آقایان:گاهی اوقات فولیکول های مودر دوران جنینی در صورت ایجاد نمی شود.گاهی اوقات بیماری های هورمونی قبل از بلوغ باعث از بین رفتن فولیکول های مو ریش و سبیل در مردان می شود.گاهی اوقات فولیکول های مو در دوران جنینی تشکیل شده اند ولی به دلیل عدم وجود گیرنده های هورمونی ، همزمان با بلوغ رشد نمی کنند.در این صورت موهای صورت فرد رشد نمی کند یا این که دچار تاخیر در رشد و پراکندگی رشد خواهد بود که معمولا این افراد در سایر اعضای خانواده شان هم می توانند این مشکل را مشاهده کنند.

بیماری خود ایمنی
مهم ترین دلیل ریزش مو ریش و سبیل به صورت سکه ای و آلوپسی آره آتا بیماری های خود ایمنی است. در این موارد سیستم ایمنی دچار مشکل شده و فولیکول های مو را بهعنوان عامل خارجی شناسایی کرده و مورد هدف قرار می دهد و باعث ریزش مو می شود.

متاسفانه علت دقیقی برای این واکنش بدن پیدا نشده است ولی ممکن است عوامل محیطی ، تغذیه اشتباه ، استرس و فشارهای روحی علت اصلی تحریک سیستم ایمنی برای حمله به ریشه مو باشد. متاسفانه در این موارد سیستم ایمنی بدن تمام تلاش خود برای از بین بردن ریشه مو را انجام می دهد . بهتر است در صورتی که با چنین مشکلی روبرو شده اید به طور آگاهانه استرس و فشارهای روانی اطرافتان را کنترل کنید.

عدم مراقبت صحیح
برخی افراد به دلیل عدم مراقبت صحیح دچار ریزش مو می شوند. به دلیل ضخامت زیاد ریش ، آسیب پذیری ریشه و احتمال از بین رفتن استحکام ان ها زیاد است به خصوص در اقایونی که تمایل دارند ریش و سبیل بلند داشته باشند. عدم مراقبت صحیح و تقویت موی ریش و سبیل یا شوره زدن پوست می تواند منجر به ریزش مو شود.

تغذیه نامناسب
تغذیه و سبک زندگی سالم نقش بسیار مهمی در سلامت پوست و مو دارد در شرایطی که تحرک کافی داشته باشیم و مواد معدنی ، ویتامین ها و مواد مغذی کافی به بدن برسد معمولا مشکل ریزش مو نخواهیم داشت ولی تغذیه نادرست میتواند منجر به کمبود زینک ، روی ، سلنیوم ، ویتامین ها و اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن شود که برای رشد و سلامت موها ضروری هستند.

برای تامین این مواد مغذی می توانید از خوراکی هایی نظیر پسته ، بادام ، گردو ، فندق ، گوشت قرمز ، میگو ، ماهی ، میوه ، سبزی ، تخم مرغ ، غلات و پروتئین ها استفاده کنید تا دچار کمبود مواد مغذی نشوید.

مشکلات در چرخه رشد مو ریش و سبیل
چرخه رشد موهای بدن منظم و دقیق است ولی اگر به هر دلیلی این چرخه در هر قسمت از بدن متوقف شود ، موها دیگر جایگزین نشده و آن قسمت دچار طاسی خواهد شد. مراحل چرخه رشد مو عبارتند از :

• آناژن اولیه : یک سلول بنیادی وارد بخش انتهای فولیکول مو شده و شروع به تکثیر کرده و پیاز مو شکل می گیرد و با عروق خونی انتهای فولیکول مو ارتباط برقرار می کند.

• آناژن : ریشه مو با عروق خونی تغذیه شده و ساقه مو شروع به رشد می کند. این مرحله می توانید ۲ – ۵ سال طول بکشد و در این مدت مو دائما در حال بلند شدن است. در حالت نرمال همیشه ۸۵ – ۹۰ درصد موهای صورت در این مرحله قارر دارند و اگراین درصد کمتر شود شاهد ریزش موی ریش و سبیل خواهید بود.

• کاتاژن : در این مرحله قسمت پایین فولیکول مو منقبض شده و ارتباط تار مو با عروق خونی قطع شده و در عرض ۲ هفته فولیکول مو از کار افتاده وارد مرحله استراحت شده و تار مو به بیرون هدایت شده و میریزد.

• تلوژن : حدود ۱۰ – ۱۵ درصد فولیکول موها درون این فاز و در حال استراحت هستند. این مرحله ممکن است چند ماه طول بکشد و در این مدت هیچ تار موی جدید ساخته نمی شود. در صورتی که فولیکول ها در همین مرحله بمانند و دوباره وارد فاز آناژن اولیه نشوند شما را ریزش مو ریش و سبیل روبرو خواهید شد.

علل ژنتیکی و ارثی ممکن است باعث شود فولیکول موی ریش و سبیل شما به هورمون های تولید شده در بدن حساس باشند و بعد از مدتی از کار بیوفتند و در فاز تلوژن باقی بمانند.

در برخی افراد سرعت چرخه رشد مو ببسیار زیاد است و تار مو به جای این که در طول ۲ – ۵ سال رشد کند در عرض کمتر از یک سال رشد کرده و سپس فولیکول مو وارد فاز تلوژن می شود و در نتیجه سلول های بنیادی موجود در فولیکول مو خیلی زود به پایان رسیده و توانایی رشد موی جدید نخواهند داشت.

مشکلات هورمونی
یکی از مهم ترین عوامل کاهش رشد موی ریش و سبیل ، هورمون ها هستند.
گاهی کم شدن جربان خون د گونه ها باعث می شود هورمون کمتری به صورت برسد و فولیکول ها برای رشد مو تحریک نشود. ضمن این که اگر مواد مغذی ضروری برای تولید مو در مرحله آناژن به فولیکو مو نرسد ، مویی رشد نخواهد کرد.

فولیکول های مو ریش و سبیل از هورمون تستوسترون برای رشد استفاده میکنند. از سویی دیگر فولیکول های مو هورمون دی هیدروتستوسترون را می سازند که بزرگتر و قوی تر از تستوسترون است و تاثیر زیادی بر کیفیت و ضخامت و رشد مو ریش و سبیل دارد.

فولیکول مو برای استفاده از این دو هورمون نیاز به آنزیم آلفا – ۵ دارد و اگر این آنزیم به اندازه کافی تولید نشود ، رویش موی صورت کاهش پیدا میکند.
از سویی دیگر تولید بیش از حد دی هیدرو تستوسترون هم می تواند منجر به طاسی مردانه و ریش موی ریش و سبیل شود.

برای حل این مشکل می توان از داروهای مهار کننده آلفا ۵ ردوکتاز استفاده کرد تا سطح مصرف هورمون های مردانه در بدن را تنظیم کند.

عوامل بیرونی موثر در ریزش ریش و سبیل در آقایان
افرادی که دچار طاسی منطقه ای و ریزش محدود در ریش و سبیل هستند معمولا به دلیل عوامل بیرونی دچار این مشکل شد ه اند ازجمله نداشتن خواب کافی ، استرس ، تغذیه نادرست ، مشکلات پوستی ، کم آبی و خشکی پوست.

ریزش ریش و سبیل در آقایان, ریزش ریش, علت ریزش ریشبهترین روش کاشت مو ریش و سبیل در آقایان

بهترین روش برای کاشت مو ریش و سبیل
روش کاشت مو FUE
این روش متداول ترین روش کاشت ریش و سبیل در دنیا است. در این روش فولیکول های مو یکی کی از سطح وسیعی از موی صورت یا موی سر بداشته می شوند و در ناحیه ای ریش و سبیل که دچار ریزش شده است کاشته می شود. در این روش زخم های ایجاد شده بسیار کوچک و سفید رنگ است و اثر آن به سختی دیده می شود. دردی که در این روش احساس می شود بسیار کم و ناچیز است و می توان با تراکم بالا فولیکول های مو را پیوند زد.

روش کاشت مو SUT
یکی از جدیدترین روش های کاشت مو با تراکم بالا است و با استفاده از پانچ مخصوص انجام می شود که کمترین آسیب به فولیکول مو وارد می شود. برداشت گرافت مو در این روش با دستگاه انجام می شود و جای برداشتن موها به صورت نقطه ای است و نیازی به بخیه زدن ندارد.

تفاوت ریزش ریش و سبیل با ریزش موی سر:تراکم موهای صورت آقایان کمتر از موی سر است که باعث تفاوت الگوهای ریزش مو می شود.موهای صورت سطح مقعد بیضوی دارند ولی سطح مقطع موهای سر دایره ای است به همین دلیل موی سر حالت لخت و نرم دارند ولی موی ریش ، زبر و پر پیچ و خم است.اگر برای کاشت موی ریش از موی سر استفاده می شود باید به این تفاوت توجه شود از سویی دیگر فولیکول موی ریش معمولا حاوی ۱ تار مو است ولی فولیکول موی سر ممکن است حاوی ۲ – ۳ تار مو باشد.رشد ریش و سبیل معمولا در دوران بلوغ با هورمون های اندروژن تقویت می شود و با افزایش سن ، تراکم ریش و سبیل افزایش پیدا میکند.افزایش تراکم ریش و سبیل تقریبا تا ۲۰ سال بعد از شروع رویش ، ادامه خواهد داشت. با افزایش فعالیت هورمون های آندروژن ممکن است موی سر دچار ریزش شده و همیمزان تراکم ریش افزایش پیدا کند.

برخی از بهترین داروهای درمان ریزش موی سکه ای در ریش شامل موارد زیر اند:

کورتیکواستروئید‌ها (کورتون‌ها): همانطور که گفتیم این داروها باعث سرکوب سیستم ایمنی می‌شوند تا گلبول‌های سفید فولیکول‌ها را تخریب نکنند. برای ریزش موی سکه‌ای ریش معمولاً به شکل تزریق موضعی یا کرم‌های موضعی تجویز می‌شوند.
ماینوکسیدیل: این داروی موضعی با نام روگین هم شناخته می‌شود. معمولاً از آن برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه (آلوپسی آندروژنی) استفاده می‌شود. این دارو به شکل فوم یا مایع وجود دارد و باید ۲ بار در روز به نواحی طاس بزنید. نتایج درمان معمولاً بعد از ۳ ماه مصرف مداوم، قابل مشاهده است. در واقع ماینوکسیدیل باعث تحریک رشد موها می‌شود ولی نمی‌تواند از ریزش دوباره ریش جلوگیری کند.
دیفن سیپرون: این داروی موضعی را هم باید به نواحی دچار طاسی بزنید. دیفن سیپرون باعث بروز واکنش آلرژیک بر روی پوست می‌شود که با علایم قرمزی، تورم و خارش قابل مشاهده است. به نظر می‌رسد که این دارو به نحوی سیستم ایمنی را گول می‌زند تا گلبول‌های سفید به سطح پوست بیایند و فولیکول‌ها را رها کنند. درمان با دیفن سیپرون ۳ ماهی زمان می‌برد. این دارو یکی از موثرترین راه‌های درمان ریزش موی سکه ای است.
آنترالین: از این دارو به شکل محلول یا کرم برای درمان بیماری پسوریازیس (یک بیماری خود ایمنی پوستی) استفاده می‌شود. آنترالین معمولاً به شکل مایعی روغنی و تیره رنگ است که باید روزی یکبار به نواحی دچار طاسی بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه تا چند ساعت (بسته به دستور پزشک) روی پوست بماند. آنترالین هم باعث تحریک پوست و رشد موها می‌شود. معمولاً طی ۸ تا ۱۲ هفته نتایج درمانی قابل مشاهده هستند.

درمان‌های خانگی ریزش موی سکه‌ای سر و ریش (تایید نشده)
برای درمان ریزش موی سکه ای راه‌های درمانی خانگی هم وجود دارند. تاثیر این راه‌ها از لحاظ علمی اثبات نشده و بیشتر تجربی هستند. به هر حال امتحان این راه‌ها خالی از لطف نیست و ممکن است برای شما موثر باشد.

درمان ریزش مو با سیر
خاصیت درمانی طبیعی سیر می‌تواند به درمان ریزش موی سکه ای کمک کند. پژوهشی در سال ۲۰۰۷ نشان داد که ژل سیر برای درمان آلوپسی آره آتا موثر است. در این مطالعه کسانی که از کرم‌های کورتون همراه با عصاره‌ی یا ژل سیر استفاده کرده بودند، نتایج درمانی بهتری را نشان دادند.

درمان ریزش مو با قرص ویویسکال
این مکمل طبیعی از منابع دریایی و اقیانوسی ساخته می‌شود. مصرف ویویسکال به مدت ۶ ماه می‌تواند باعث تحریک رشد موها شود. پژوهشی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که مکملی مشابه با ویویسکال در مردان دچار ریزش مو، باعث افزایش رشد موها و کاهش ریزش می‌شود.

درمان ریزش مو با مکمل‌های بیوتین و زینک
بیوتین و روی (زینک) از جمله ریزمغذی‌هایی هستند که می‌توانند باعث افزایش رشد مو و پیشگیری از ریزش شوند. بدن شما روزانه به ۳۰ میلی‌گرم روی و ۳ میلی‌گرم بیوتین نیاز دارد. رژیم غذایی سالم همراه با این مواد مغذی می‌تواند به پیشگیری و درمان ریزش موی سکه ای کمک کند.

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب جدید سلامت

امروز ۲ آبان ۱۴۰۰