تمام نکات مهمی که با مصرف وارفارین باید بدانید

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

تمام نکات مهمی که با مصرف وارفارین باید بدانید

عکس, تمام نکات مهمی که با مصرف وارفارین باید بدانید

یکی از پر تجویز ترین داروهای ضدانعقاد داروی وارفارین است که مصرف این دارو مانع لخته شدن خون و ایجاد سکته های قلبی و مغزی می شود. هم چنین این دارو  پیشگیری از تشکیل مجدد لخته های خونی با مهار فاکتورهای منعقدکننده خون و کاهش میزان حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ در بیماران  تجویز می شود.

ابتلا به بیماری های زمینه ای مانند بیماری های عروقی ( آنوریسم یا اختلال دیواره آئورت)، اختلالات خونی، سابقه خونریزی مغزی، زخم تازه، خون ریزی معده یا روده، خونریزی ادراری، خونریزی واژن یا دستگاه تنفس، سابقه سکته قلبی، کمبود پلاکت، التهاب پرده های قلب، سابقه جراحی چشم یا مغز یا ستون فقرات و فشار خون خیلی بالا. مواردی است که پیش از مصرف دارو باید به پزشک خود اطلاع دهید.

هم چنین  اگر سابقه افت پلاکت خون با داروی هپارین دارید ،  اگر قرار است بیهوشی نخاعی شوید یا هر اقدامی روی نخاع انجام شود ،  اگر قرار است تحت عمل جراحی قرار گیرید،  در صورت ابتلا به پراکلامپسی، صرع در دوران بارداری، سابقه زایمان زودرس و سابقه سقط خودبه خودی دارید نیز باید پزشک خود را درجریان بگذارید.

بهترین زمان مصرف دارو:

۱- دارو را طبق دستور پزشک در زمان مشخص مصرف کنید و تمام دستورات پزشک را اجرا کنید.

۲- دارو را هرروز در یک زمان مشخص مصرف کنید.

۳- برای اینکه دارو بتواند اثربخشی کافی داشته باشد فراموش نکنید دارو را هرروز و یا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

۴- دارو نباید توسط خانم باردار لمس یا خرد شود! در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.

۵- دارو را طبق دستورالعمل ها و راهنمایی هایی که به شما ارائه شده است مصرف کنید. با رعایت این نکات هم دارو به اندازه کافی اثربخش خواهد بود و هم عوارض جانبی آن به حداقل می رسد.

 

این نشانه ها خطرناک هستند پس از مصرف وارفارین با دیدن این علامات سریعا به پزشک خود خبر دهید :

۱- نشانه های حساسیت دارویی مانند حساسیت پوستی، کهیر، خارش، قرمزی، تورم، تاول، پوسته ریزی، همراه یا بدون تب، خس خس سینه، احساس خفگی در قفسه سینه یا گلو، اشکال در تنفس، بلع یا صحبت کردن، تورم صورت، دهان، لبها، زبان یا گلو.

۲- احساس ضعف در یک طرف بدن، اشکال در صحبت یا تفکر، عدم تعادل، کج شدن یک طرفه صورت، تاری دید.

۳- درد قفسه سینه ، سرگیجه شدید و افتادن – تورم، گرمی، بی حسی و درد در دست ها و پاها

۴- سردرد بسیار شدید ، احساس خستگی یا ضعف بیش از حد – تغییر رنگ پوست به سیاه ، همراه با درد یا تغییر دمای پوست در هر نقطه از بدن چون دارو ممکن است بر کلیه تاثیر منفی بگذارد، اگر مبتلا به نارسایی کلیه یا هر نوع اختلال کلیوی هستید فورا پزشک را مطلع کنید. در صورت ظهور علائمی مانند عدم توانایی دفع ادرار، تغییر میزان ادرار، وجود خون در ادرار یا افزایش ناگهانی وزن فورا با پزشک تماس بگیرید.

۵- هر دارویی ممکن است طیفی از عوارض جانبی داشته باشد. در بسیاری از بیماران یا عوارض اتفاق نمی افتد یا عوارض کم و قابل تحمل است اما در صورتیکه دچار هر نوع عارضه ای شدید که برای شما آزاردهنده است فورا پزشک را در جریان بگذارید.

هنگامی که داروی وارفارین برای شما تجویز شد باید در زمینه موارد زیر آگاهی داشته باشید:

۱- در هر شرایطی باید به همه کادر درمان شامل پزشک عمومی، پزشک متخصص، پرستار، داروساز یا دندانپزشک اطلاع دهید که داروی وارفارین مصرف می کنید.

۲- همیشه احتیاط کنید و برای جلوگیری از آسیب دیدگی و سقوط از پله ها از وسایل مناسب استفاده کنید.

۳- درصورتیکه دچار آسیب دیدگی شدید یا به سرتان ضربه خورد حتی اگر احساس کردید که حال عمومیتان خوب است فورا با پزشک تماس بگیرید.

۴- چون با مصرف دارو خونریزی راحت تر اتفاق می­افتد سعی کنید به بدنتان آسیب نزنید. از مسواک نرم و ریش­تراش برقی استفاده کنید.

۵- از میوه گریپ فورت استفاده نکنید یا اگر قرار است مصرف کنید پزشک را درجریان بگذارید.

۶- درصورتیکه قرار است از داروهایی مانند آسپیرین، قرص های ضد درد ترکیبی، داروهای رقیق کننده خون، گیاه سیر، جین سینگ، هر نوع داروی مسکن حتی ایبوبروفن و یا ویتامین ها و مکمل ها مانند ویتامین ای یا امگا۳ استفاده کنید با پزشک خود مشورت کنید.

۷- برخی از غذاها ممکن است میزان دارو و سطح PT/INRرا در آزمایش خون تغییر دهد بنابراین همیشه رژیم غذایی خود را ثابت نگه دارید و مصرف سبزیجات (مانند کاهو، کلم ، اسفناج، سبزی خوردن)، گیاهان دارویی و هر نوع فراورده گیاهی را کم و زیاد نکنید.

۸- مصرف ویتامین کا را در رژیم غذایی خود ثابت نگه دارید. ویتامین کا اثربخشی دارو را تغییر می دهد. برخی از غذاها مانند سبزیجات برگ سبز، کلم بروکلی، جگر، برخی روغن های گیاهی حاوی مقادیر زیادی از ویتامین کا هستند که نباید به میزان زیاد مصرف شوند.

۹- در صورت ابتلا به اسهال، تب یا هر نوع عفونت شدید با پزشک خود تماس بگیرید.

۱۰-چون سیگار و مصرف مواد مخدر میزان دارو را در خون تغییر می دهد اگر سیگار مصرف می کنید یا قرار است آن را ترک کنید با پزشک خون در میان بگذارید.

۱۱-در برخی بیماران بخصوص افرادی که دچار نارسایی کلیه هستند ممکن است عوارض پوستی شدیدی ایجاد شود بنابراین درصورت ابتلا به نارسایی کلیه پزشک را مطلع کنید.

۱۲-مصرف دارو در دوران بارداری به جنین آسیب وارد می کند ، در صورت هرگونه اقدام برای بارداری با پزشک مشورت کنید.

۱۳-در طول درمان با داروی وارفارین از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده کنید و تا یک ماه پس از قطع دارو برای بارداری اقدام نکنید.

۱۴-در صورتیکه در طول مصرف دارو و حتی تا یک ماه پس از قطع دارو متوجه شدید باردار هستید فورا با پزشک تماس بگیرید.

۱۵-اگر در دوران شیردهی هستید با پزشک خود مشورت کنید.

نکات کلی:

۱- درصورتیکه دچار عوارض دارویی شدید که به مرور برطرف نشده یا تشدید شده با پزشک خود مشورت کنید.

۲- هرگز بدون مشورت با پزشک خود، داروهای خود را تغییر ندهید. مزایا و عوارض تمام داروها باید توسط پزشک معالج شما ارزیابی شود و داروی مناسب توسط پزشک تعیین گردد.

۳- هرگز بدون مشورت با پزشک دارو را ناگهان قطع نکنید زیرا درمان ناقص خطر تشکیل مجدد لخته های خونی را افزایش می دهد.

۴- هرگز داروی خود را به دیگران توصیه نکنید و یا از داروهای دیگران برای رفع بیماری خود استفاده نکنید.

۵- از همه داروهایی که مصرف می­کنید شامل داروهای تجویز شده توسط پزشک، مکمل ها و فراورده های گیاهی فهرستی تهیه کنید و در مورد ایمنی مصرف آنها با پزشک خود مشورت کنید.

۶- در صورتی که دارو را بیش از حد مصرف کردید فورا با مرکز دارو و سموم یا اورژانس و یا پزشک خود تماس بگیرید.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر