جامع ترین توضیحات درباره آبیاری قطره ای

آموزش اخبار سرگرمی آشپزی پزشکی دارو بیماری بدنسازی آرایشی ورزشی استخدام فال چاق شدن لاغری

یاس فان

آرایشی آشپزی آموزش اخبار استخدام بدنسازی بیماری پزشکی چاق شدن دارو سرگرمی فال لاغری ورزشی
محصولات معتبر محصولات معتبر

جامع ترین توضیحات درباره آبیاری قطره ای

عکس, جامع ترین توضیحات درباره آبیاری قطره ای

در این پست تلاش شده است به بیشتر سوالهای شما در خصوص آبیاری قطره ای پاسخ داده شود.آیا آبیاری قطره‌ای بهترین روش آبیاری درخت است؟
سیستم‌های آبیاری قطره‌ای بهترین و به صرفه‌ترین روش برای آبیاری و سلامت گیاهان و درختان است.همچنین سازگار با محیط زیست هستند زیرا در کل آب کمی مصرف می‌شود و میزان صرفه جویی آب در آبیاری قطره ای مناسب است. در این نوع آبیاری، آبی که گیاه به آن نیاز دارد، به وسیله لوله تا محل قرار گرفتن گیاه انتقال می‌یابد و به صورت مستقیم در اختیار آن قرار می‌گیرد.به عبارت دیگر به کلیه روش‌هایی که در آن‌ها آب به حالت بسیار اندک و به تدریج در کنار گیاه سرریز می‌شود، آبیاری قطره‌ای گفته می‌شود.

مزایای آبیاری قطره‌ای:یک نکته مهم در آبیاری باغات، حفظ رطوبت خاک در بـالای نقطه پژمردگی است. در صورت نزول میزان رطوبت به نقطه پژمردگی، ولو به مدت کم و بروز تنش آبی، حتی آبیاری‌های سریع و کافی در ادامه رشد گیاه، قادر به از بین بردن اثرات منفی و نامطلوب تنش قبلی نخواهد بود. تعیین میزان رطوبت خاک معمولا در عمق ریشه به صورت عینی و تجربی اندازه‌گیری می‌شود.یکی از مزایای آبیاری قطره‌ای، حفظ رطوبت خاک است. با این حال، برای جلوگیری از تزریق آب اضافی، به خصوص در مواقعی که با کود یا سم مخلوط شده باشد، باید مقدار دقیق آب مورد نیاز  مشخص شود و طی ساعات مشخص در اختیار گیاه قرار داده شود.
سوال: آیا سیستم آبیاری قطره‌ای را می‌توان در زمینی پیاده کرد که قبلا درخت‌کاری شده و یا باید درخت‌کاری همراه بـا نصب سیستم آبیاری قطره‌ای صورت گیرد؟

پاسخ: اگر درختان چندین سـال قبل از نصب سیستم آبیاری قطره‌ای، کاشته شده‌اند و به روش دیگری آبیاری شده‌اند، گیاه در سال‌های اول دچار مشکل خواهد شد.

علت این اتفاق آن است که ریشه‌ها عادت به روش قبلی تامین آب دارند و جایگزین شدن سیستم آبیاری قطره‌ای باعث خواهد شد، قطره‌چکان‌ها نتوانند مشابه روش آبیاری قبلی عمل کنند و گیاه دچار مشکل شود.بنابراین بهتر است آبیاری قبلی نیز تا هماهنگ شدن ریشه‌ها با سیستم جدید، که تقریبا ۳ یا ۴ سال طول می‌کشد، به صورت نزولی انجام شود.

آبیاری قطره‌ای درختان میوه:درختان میـوه در مناطق نیمه خشک بـه تامین آب در دوره‌های خشک فصـل رویش، زمانی که هیچگونه بارندگی وجود ندارد، بسیار حساس هستند. آبیاری قطره‌ای مطلوب‌ترین روش تامین آب لازم این درختان در این شرایط است. از طرف دیگر، عمر تجهیزات آبیاری قطره‌ای تقریبا با عمر اقتصادی باغ‌ها مساوی است.

درخت حداقل آب موردنیاز با بارندگی mm مقدار خالص آب موردنیاز
برای یک درخت (مترمکعب) آبیاری
قطره‌ای برای یک درخت
روز/لیتر
سیب ۶۰۰ ۲/۶ الی ۲۵ ۲۵ الی ۲۰۰
گلابی ۶۵۰ ۴/۱ الی ۲۷ ۲۵ الی ۱۸۰
انگور ۴۰۰ ۱/۲ الی ۱۰ ۱۲ الی ۱۰۰
هلو ۶۰۰ ۲/۳ الی ۷/۵ ۲/۵ الی ۹۰
آلو ۶۰۰ ۱۰ الی ۲۵ ۸۰ الی ۲۰۰
زردآلو ۵۰۰ ۸/۱ الی ۲۰ ۳۰ الی ۱۸۰
بادام ۳۵۰ ۲/۱ الی ۱۵ ۴ الی ۱۲۰
نیاز آبی محصوالت مهم باغی در ارتباط با بارندگی، مقدار خالص آب موردنیاز و آبیاری قطره‌ای

آبیاری قطره‌ ای زیرسطحی:آبیاری قطره‌ای زیر سطحی تکنیکی از آبیاری قطره‌ای است که در آن، محل خروج آب، زیر سطح خاک قرار دارد. عمق مورد نظر برای جای‌گذاری لوله‌های آبیاری در این روش، به نوع محصول، جنس خاک و نوع برداشت محصول بستگی دارد.آبیاری زیر سطحی درختان، یکی از روش‌های جدید کاهش تبخیر از خاک است. با این روش آبیاری می‌توان به کاهش تبخیر و جلوگیری از رشد علف‌های هرز و از همه مهم‌تر، جلوگیری از شیوع بیماری‌های طوقه کمک زیادی کرد.

 معایب آبیاری قطره‌ای :در این روش حرکت ریشه به سمت آب، موجب تجمع ریشه در اطراف قطره چکان‌ها و نفوذ به داخل آنها خواهد شد. این امر سبب مسدود شدن لوله‌ها می‌گردد.احتمال ورود ذرات خاک به داخل لوله‌ها و در نهایت گرفتگی قطره چکان‌ها می‌شود.
برطرف کردن مشکلات به وجود آمده برای لوله‌ها هزینه‌بر خواهد بود.
مقدار آب مورد نیاز درخت در آبیاری قطره ای
تعادل در همه جنبه های زندگی مهم است. حتی در مراقبت از درختان! آبیاری به مقدار مناسب، برای استحکام و سلامت درختان ضروری است. آبیاری زیاد یا کم هر دو می‌تواند مضر باشد.

اگر برگ‌ها در قسمت لبه‌ها قهوه‌ای، آویزان یا پژمرده شده‌اند، به این معنی است که آب کافی به درخت شما نمی‌رسد. از طرف دیگر، برگ‌های سبز که به راحتی می‌شکنند، می‌تواند به معنی آبیاری بیش از حد باشد.امروزه تجهیزات لازم برای آبیاری قطره‌ای به صورت آماده در دسترس است. اما شما می‌توانید با استفاده از وسایل دورریز یک سیستم آبیاری قطره ای با بطری بسازید!بسته به اندازه و نوع گیاه (درخت، درختچه یا پوشش زمینی)، شما باید به عمق و عرض‌های مختلف آبیاری کنید. یک درخت بزرگ به آب بیشتری نسبت به یک پوشش کوچک زمینی احتیاج دارد، زیرا منطقه ریشه آن بزرگتر است.
منظور از منطقه ریشه، منطقه‌ای است که ریشه‌های تغذیه‌کننده گیاه در آن متمرکز شده است. اگر در هر بار آبیاری ناحیه ریشه را کاملا مرطوب کنید، گیاهان شما سالم‌تر خواهند بود.

نکاتی در رابطه با عمق آب در آبیاری قطره‌ای:
گیاهان کوچک مانند پوشش‌های زیر زمینی‌، کاکتوس‌ها و گیاهان یک ساله را تا عمق ۱ فوت‌ (حدودا ۳۰ سانتی‌متر) آبیاری کنید. (چمن ها باید تا عمق ۲۵ سانتی‌متر آبیاری شوند)
گیاهان متوسط مانند درختچه ها را تا عمق ۲ فوت (حدودا ۶۰ سانتی‌متر) آبیاری کنید.
گیاهان بزرگ مانند درختان را تا عمق ۳ فوت (حدودا ۹۰ سانتی‌متر) آبیاری کنید.

اندازه گیری مقدار آبیاری 
یک روش خوب برای آزمایش عمق آبیاری، استفاده از یک میله است. یک قطعه میلگرد تیز شده یا یک پیچ گوشتی بلند مناسب خواهد بود.

حدود یک ساعت پس از آبیاری، یک میله را به داخل خاک فشار دهید. اگر خاک مرطوب باشد میله به راحتی در خاک سر می‌خورد اما عبور از خاک خشک دشوار یا غیرممکن است.

گیاهان و چمن‌های خود را آبیاری کنید تا زمانی که بتوانید میله را به راحتی به عمق توصیه شده بلغزانید.

در آبیاری قطره ای چقدر آب مصرف می‌شود؟
اکنون که ایده‌ای از میزان آب مورد نیاز گیاهان دریافت کرده اید، باید بدانید که سیستم آبیاری شما چه مقدار آب مصرف می‌کند. قطره چکان‌ها به طور معمول در اطراف درختان و بوته‌ها استفاده می‌شوند و اندازه آنها با گالن یا لیتر بر ساعت است.

اگر بیش از یک قطره‌چکان روی یک گیاه دارید (و اغلب هم باید این کار را انجام دهید)، خروجی قطره چکان‌های هر گیاه را جمع کنید. به عنوان مثال، اگر درخت شما دارای سه عدد قطره چکان ۲ گالنی (هر گالن تقریبا ۳/۷ لیتر است) در ساعت باشد، خروجی ۳ قطره‌چکان x ۲ گالن = ۶ گالن در ساعت خواهد بود.

همچنین بخوانید

محصولات معتبر محصولات معتبر

آموزشی