خواص عرق هل و موارد منع مصرف آن

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

خواص عرق هل و موارد منع مصرف آن

عکس, خواص عرق هل و موارد منع مصرف آن

اگر از بوی بدن دهان خود رنج می برید به خصوص پس از خوردن سیر و پیاز عرق هل برای شما معجزه گر است. البته این عرق خواص بیشماری دارد از جمله اینکه تقویت کننده‌ی معده و روده و بادشکن است.

هل، دانه‌هایی در سه رنگ سفید، سبز و سیاه داشته و گیاهی از نژاد زنجبیلیان است.دانه سبز رنگ هل به دلیل طعم و عطر قوی و ارزشمندی که دارد از دو نوع دیگر مرغوب‌تر بوده و بسیار مورد استفاده افراد، مخصوصا در کشور‌های آسیایی است.هندی‌ها و پاکستانی‌ها و جنوب بلوچستان ایران بیشترین مصرف‌کننده‌های هل در جهان هستند.

از جمله خواص ارزشمند و دارویی دانه و عرق هل، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کمک به هضم و گوارش غذا با عرق هل:
به دلیل خاصیت گرما‌بخشی هل، استفاده از عرق هل سحرخیز، معده را تقویت کرده و عملکرد روده‌ها را بهبود می‌بخشد، به هضم غذا کمک می‌کند، خاصیت باد شکن را داشته و برای نفخ مفید است و در صورت داشتن سوءهاضمه می‌توان از عرق هل برای درمان آن استفاده کرد.

عرق هل نیروی طبیعی برای تقویت قلب:
عرق هل، عملکرد قلب را تقویت می‌کند و باعث بهبود گردش خون، کاهش کلسترول و فشار خون بالا می‌شود، در نتیجه به سلامت قلب و عروق کمک می کند.

خوشبو شدن دهان و رفع بوی بد بدن با عرق هل:
عرق هل برای رفع بوی بد دهان مفید است .
برخی از باکتری‌ها و مواد باقی مانده از غذا در دهان با مسواک و نخ دندان از بین نمی‌روند، عرق هل باعث رفع این مواد زاید و در نتیجه پاکسازی دهان می‌شود.
همچنین استفاده مستمر و متعادل از عرق هل، منجر به رفع بوی بد بدن در هنگام تعرق می‌شود.
عرق هل سحرخیز دارای ویتامین c است، و داروی گیاهی شگفت انگیزی برای درمان گلودرد و سرماخوردگی است، که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می‌شود. تب بدن را پایین آورده و آن را متعادل می‌کند.

شادی آور و آرامش با عرق هل:
مصرف عرق هل برای کسانی که دچار افسردگی و استرس و اضطراب هستند مفید است و به آرامش و داشتن خوابی آرام و رفع خستگی کمک می‌کند و منجر به از بین رفتن غم و اندوه می‌شود.

خاصیت شگفت انگیز عرق هل در رفع لک صورت:
ویتامین c موجود در عرق هل سحرخیز منجر به افزایش گردش خون می‌شود و باعث رفع لک و درخشان‌تر شدن پوست می‌شود.

عرق هل و اثرات درمانی برای دیابت:
مصرف عرق هل برای بیماران دیابتی منعی ندارد و منگنز موجود در عرق هل با مصرف بهنیه از بیماری دیابت پیشگیری می‌کند.

تاثیر عرق هل بر سیستم بینایی:
عرق هل بر روی سلامت چشم و کمک به تقویت و بهبود بینایی اثرگذار است.

رفع مشکل خلط گلو با عرق هل:
مصرف محصولات لبنی و پودینگ‌ها مخصوصا شیر، منجر به تشکیل خلط در گلو می‌شود، اضافه کردن عرق هل به این محصولات موجب خنثی شدن خلط و به هضم آن نیز کمک می‌کند.

تاثیر عرق هل بر تقویت و افزایش رشد مو:
مصرف مستمر عرق هل موجب افزایش رشد مو شده و پیاز مو را تقویت کرده و از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

اثر تسکینی عرق هل بر روی درد روماتیسم:
به دلیل طبع گرم و خشک عرق هل و دارا بودن خاصیت آرامبخشی، از آن به عنوان مسکن درد روماتیسم استفاده می‌کنند.

موارد منع مصرف در عرق هل:
مصرف هل در مقادیر کم به مصرف ‌کننده آسیبی نمی‌‌زند، اما می‌تواند در صورت افراط، در افرادی که مزاج گرم دارند، ایجاد سردرد کند.
استفاده از مقدار متعادلی از عرق هل در دوران بارداری و شیردهی منعی ندارند، ولی در صورت استفاده بیشتر از حد تعادل، با پزشک مشورت شود.

طریقه مصرف عرق هل سحرخیز:
از عرق هل سحرخیز می‌توان همانند دانه هل سحرخیز با همان کیفیت عطر و طعم، در تمامی نوشیدنی‌ها، چای و دستورات آشپزی مختلف استفاده کرد.
جهت اطلاع در مورد شیوه مصرف عرق هل در سایر دستورات آشپزی و میزان مجاز مصرف هل و عرق هل در نوشیدنی‌ها و برنامه غذایی منتظر پست بلاگ بعدی باشید.

از نظر طب سنتی، هل همانند دارچین، دارای طبع گرم و خشک است و از مغز و پوست دانه هل و یا عرق آن به دلیل خواص مفیدی که دارد در شیرینی، دسر، نوشیدنی‌ها، دم‌نوش‌ها و طبخ غذا استفاده می‌شود.جهت دسترسی راحت‌تر به خواص ارزشمند و استفاده تمامی افراد با سلایق مختلف از ویژگی‌های مفید این دانه گیاهی ، چای سیاه هل سحرخیز، چای سبز هل سحرخیز و عرق هل سحرخیز و دانه هل سحرخیز با حفظ کیفیت و خواص دانه هل، به تولید رسیده است.
خواص عرق هل سحرخیز بر خلاف تصور عموم، هیچ تفاوتی با دانه خام هل سحرخیز ندارد و در مقایسه با روش سنتی به روش کاملا صنعتی بدون آلودگی و حفظ کیفیت بالا تولید شده است.

در مقایسه با سایر گیاهان که در اثر حرارت بعضی از خواص آن از بین می‌رود، همه خواص این دانه گیاهی طی فرایند تقطیر و حرارت بالا حفظ شده و مایع به دست آمده همان عرق هل است که دارای عطر و بویی با همان مرغوبیت دانه هل سحرخیز است.رنگ کدر عرق هل سحرخیز در بدو تولید، نشان از کیفیت بالا و خالص بودن این محصول است و البته به مرور زمان و شفاف شدن رنگ این محصول، هیچ تاثیری در کیفیت و خواص آن به وجود نمی‌آید و فرایندی کاملا عادی است.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر