خوراکی‌های هوشیار کننده و بیدار کننده حافظه

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

خوراکی‌های هوشیار کننده و بیدار کننده حافظه

عکس, خوراکی‌های هوشیار کننده و بیدار کننده حافظه

اگر این روز‌ها گاهی احساس می‌کنید حافظه کوتاه‌مدت شما مختل شده و یا مغز شما کند است، خوب است که به لیست غذایی‌تان، خوراکی‌های هوشیار کننده مغز را نیز اضافه کنید تا تأثیر آن‌ها را بر فعالیت مغزی خود ببینید. این خوراکی‌ها شامل:
۱. لسیتین: این ماده با تأثیر روی میانجه‌های عصبی در تقویت مغز و افزایش یادگیری و تمرکز نقش دارد و این ماده نوعی اسید چرب است که در زرده تخم‌مرغ، ذرت، شیر، تخمه آفتاب‌گردان، جو، گندم، بادام‌زمینی و جو دوسر وجود دارد.
۲. استیل کولین: ماده‌ای بسیار مهم برای افزایش قدرت حافظه است. مواد غذایی مانند کلم، کاهو و کره بادام‌زمینی حاوی این ماده هستند.
۳. ویتامین‌های گروه B: این ویتامین‌ها به نگه‌داری سلول عصبی و حافظه نقش دارد در غلات کامل، جوانه گندم، مخمر آبجو و جگر موجود هستند.
۴. امگا ۳: همان‌طور که گفته شد از خوراکی‌های هوشیار کننده مغز است که در آبزیان مخصوصاً ماهی‌های چرب، برخی از روغن‌های گیاهی و همین‌طور دانه‌های مغذی وجود دارد و باعث تقویت سلول‌های مغز و افزایش تمرکز می‌شود.
۵. آنتی‌اکسیدان‌ها: باعث خون‌رسانی بهتر به مغز شده و عملکرد‌های سلول‌های عصبی و توانایی هوش را بالا می‌برد. ویتامین‌های ث، ای، سبزی‌ها برگ سبز، گوجه‌فرنگی و شکلات تلخ از منابع آنتی‌اکسیدان هستند.
۶. میوه‌ها: اغلب میوه‌ها به بهبود عملکرد مغز و حافظه کمک می‌کنند و به‌عنوان خوراکی‌های هوشیار کننده مغز به شمار می‌روند که شامل: سیب، انگور، انار، انجیر، انبه، توت، سویا، اسفناج هستند.
۷. آهن: غذا‌های سرشار از آهن نیز به بهبود عملکرد ذهن کمک می‌کنند… گوشت قرمز بدون چربی، حبوبات، غلات کامل و میوه‌های خشک سرشار از آهن هستند که باعث می‌شوند سطح هوشیاری و انرژی افزایش پیدا کنند.
۸. توت ها:مانند شکلات تلخ، بسیاری از انواع توت‌ها حاوی آنتی اکسیدان‌های فلاونوئیدی هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که این‌ها ممکن است توت‌ها را غذای خوبی برای مغز کنند. آنتی اکسیدان‌ها با کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو کمک می‌کنند. آنتی اکسیدان‌های موجود در توت‌ها عبارتند از آنتوسیانین، کافئیک اسید، کاتچین و کورستین.
۹. آجیل و دانه ها:خوردن بیشتر آجیل و دانه‌ها ممکن است برای مغز مفید باشد، زیرا این غذا‌ها حاوی اسید‌های چرب امگا ۳ و آنتی اکسیدان هستند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مصرف بیشتر آجیل با عملکرد بهتر مغز در سنین بالاتر مرتبط است.
۱۰. قهوه:قهوه یک کمک کننده تمرکز شناخته شده است – بسیاری آن را برای بیدار ماندن و تشویق تمرکز می‌نوشند. کافئین موجود در بلوک‌های قهوه، ماده‌ای در مغز به نام آدنوزین است که باعث می‌شود فرد احساس خواب آلودگی کند.
۱۱. آووکادوها:آووکادو که منبعی از چربی‌های غیراشباع سالم است، ممکن است از مغز حمایت کند. خوردن چربی‌های تک غیراشباع ممکن است فشار خون منبع مطمئن را کاهش دهد و فشار خون بالا با کاهش شناختی منبع مطمئن مرتبط است.
۱۲. بادام زمینی:بادام زمینی یک حبوبات با مشخصات غذایی عالی است. آن‌ها حاوی مقدار زیادی چربی غیراشباع و پروتئین هستند تا سطح انرژی فرد را در طول روز بالا نگه دارند.
۱۳. کلم پیچ:سبزیجات برگدار، از جمله کلم پیچ، ممکن است از سلامت مغز حمایت کنند. مانند کلم بروکلی، کلم پیچ حاوی گلوکوزینولات است و سبزیجات برگدار نیز حاوی آنتی اکسیدان‌های کلیدی، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. به همین دلیل است که بسیاری کلم پیچ را یک غذای فوق العاده می‌دانند.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر