دانستنی های مفید درباره قرص ناتریلیکس

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

دانستنی های مفید درباره قرص ناتریلیکس

عکس, دانستنی های مفید درباره قرص ناتریلیکس

Natrilix یکی از داروهای پر تجویز برای درمان فشار خون بالا است. این دارو در درمان نارسایی قلبی نیز تجویز می شود. Indapamide نام دیگر این دارو است.

مقدار و نحوه مصرف قرص ناتریلیکس
مقدار مصرف این دارو برای افراد متفاوت است و حتما باید توسط پزشک، تعیین شود. به طور معمول برای درمان فشار خون بالا در بزرگسالان یک قرص ۱/۲۵ میلی‌گرمی خوراکی تجویز می‌گردد که صبح باید مصرف شود. در صورت گذشت چهار روز و عدم دریافت پاسخ درمانی مناسب می‌توان دوز دارو را تا ۲/۵ میلی‌گرم و به صورت یک بار در روز، افزایش داد. این دارو را در صورت تجویز پزشک تا ۵ میلی‌گرم در روز نیز می‌توان استفاده کرد. بهترین زمان مصرف این دارو صبح‌ است.

تداخل دارویی:

آمفتامین، کینیدین، سایر داروهای کاهنده فشار خون، داروهای بوتامید، اتاکرینیک اسید، فوروزماید و توروزماید، داروهای گلیکوزیدی سبب هایپوکالمی، کلسترامین، پردنیوزن، لیتیم و الکل

عوارض :

بی‌قراری، اضطراب، افسردگی، سرگیجه، خواب‌آلودگی، ضعف، سردرد، عصبی شدن، خستگی، بی‌حسی در اندام‌ها، ضربان نامنظم قلب، افت فشار خون وضعیتی، تپش قلب، آبریزش بینی، درد شکم، بی‌اشتهایی، یبوست، اسهال، تهوع و استفراغ، تکرر ادرار، ناتوانی جنسی، شب ادراری، نقرس، کاهش وزن، خارش پوست

نکات مهم :
در صورت وجود هر نوع حساسیت دارویی یا آلرژی نسبت به غذاها، رنگ‌ها، نگهدارنده‌ها یا حیوانات به پزشک اطلاع دهید.
چنانچه با مصرف این دارو دچار علائم حساسیت مثل تنفس سخت، تورم چهره، لب‌ها، زبان یا گلو شدید، مصرف را قطع و به سریعا به اورژانس رجوع کنید.
خانم های باردار مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی باید با احتیاط و صرفا با دستور پزشک این دارو را مصرف کنند. اگر باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید تا او در صورت لزوم این دارو را برای شما تجویز کند.
در صوتی که در دوران شیردهی به نوزاد به سر می‌برید، این دارو را تنها با دستور پزشک مصرف کنید.
در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر توصیه‌شده توسط پزشک سریعا به بیمارستان مراجعه کنید.
چنانچه به بی‌ادراری مبتلا هستید، باید با احتیاط و تحت نظر پزشک، از این دارو استفاده کنید.
داروی ناتریلیکس را طبق دستور پزشک مصرف کرده و به یکباره مصرف آن را قطع نکنید.
مصرف اینداپامید یا ناتریلکیس در افراد زیر ۱۸ سال تایید نشده است.
جهت دستیابی به اثرات بهینه، دارو را در فواصل زمانی منظم میل کنید.
در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود مگر این که تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، در این صورت مقدار مصرف نوبت بعدی نباید دو برابر گردد.
در صورت اختلال در عملکرد کلیه و کبد، نقرس، دیابت و لوپوس، قرص ناتریلیکس را با احتیاط مصرف کنید.
مصرف این دارو ممکن است سبب گیجی شود، بنابراین از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارند، خودداری کنید.
توصیه می‌شود طی درمان با این دارو، از یک رژیم غذایی مناسب بهره گیرید.
بیماران مبتلا به پرفشاری خون لازم است فشارخون و ضربان قلب خود را به‌ طور مرتب، اندازه‌گیری کنند.
حتی در صورت بهتر شدن وضعیت بیمار، مصرف دارو باید ادامه یابد.

اگر همزمان با مصرف ناتریلیکس، داروهای دیگری نظیر داروهای سرماخوردگی، داروهای لاغری، مسکن‌ها، داروهای محرک و… مصرف می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود، اطلاع دهید.
ممکن است با مصرف این دارو به هنگام تغییر وضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده، دچار سرگیجه مختصری شوید. در این صورت بهتر است هنگام برخواستن، به آرامی بلند شوید و هنگام بالا رفتن از پله‌ها، احتیاط کنید.
درصورتی که مبتلا به دیابت هستید، قند خون خود را به صورت دوره‌ای و با دقت بیشتری، کنترل کنید.
چنانچه با مصرف این دارو به مشکلاتی مثل مدفوع روشن، مشکلات مربوط به ادرار، احساس خستگی، درد شکمی، زردی پوست، اشکال در تنفس، گیجی زیاد یا غش کردن، ضربان قلب تند، ضعف عضلانی، تشنگی زیاد، بی‌اشتهایی، خشکی دهان، اسهال و استفراغ یا تغییر در بینایی مبتلا شدید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
طی درمان با داروی ناتریلیکس، توصیه می‌شود بیشتر از غذاهای حاوی پتاسیم مانند مرکبات، گوجه‌فرنگی، موز و خرما استفاده کنید.
طی درمان با این قرص عملکرد کلیوی بیمار باید بررسی گردد.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر