درمان های قطعی یبوست که تا به حال نمی دانستید

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

درمان های قطعی یبوست که تا به حال نمی دانستید

عکس, درمان های قطعی یبوست که تا به حال نمی دانستید

درمان هایی که می توانید برای یبوست خود بکار ببرید در زیر برای شما قرار داده شده است. این درمان ها گیاهی هستند و ممکن است تا به حال  آنها را مصرف نکرده باشید.

ریواس

بنا به پژوهشی که در مجله اتنوفارماکولوژی (Ethnopharmacology) به چاپ رسیده است، ریواس به‌خاطر وجود ماده تانِن دارای خواص ضداسهال است. به‌همین‌خاطر برای رفع یبوست باید از آن فقط در کوتاه‌مدت بهره گرفت.

خارگوزن (ارجنگ)
درمان یبوست با داروهای گیاهی می‌تواند سریع‌ و مفید باشد. خارگوزن گیاهی است که از عصاره پوسته گونه‌ای از درختی به همین نام گرفته می‌شود. خارگوزن باعث تحریک روده و تشویق آن به حرکت و انقباض می‌شود. اگر از خارگوزن در کوتاه‌مدت استفاده شود، به درمان یبوست کمک می‌کند، ولی مصرف مداوم آن دردهای شکمی یا بر هم زدن تعادل الکترولیت‌ها در بدن را به‌همراه دارد. علاوه‌براینها، مصرف آن به‌مدت طولانی می‌تواند باعث بروز نارسایی‌های کبدی خفیف تا شدید شود.

نارون قرمز یا دردار
نارون قرمز یا دردار هم برای رفع یبوست استفاده می‌شود. این ماده باعث تحریک اعصاب در مجرای گوارشی می‌شود و با ترشح مخاط و امکان دفع، بدن را از فشار یبوست نجات می‌دهد. برای بررسی آثار بلندمدت نارون قرمز، مطالعات چندانی انجام نشده است. این گیاه حاوی ماده چسبناکی به نام موسیلاژ یا لیزاب است که سطح داخلی مجرای گوارشی را می‌پوشاند و به رفع یبوست کمک می‌کند. البته مصرف هم‌زمان آن با برخی از داروها باعث عدم جذب آنها در بدن می‌شود.

بارهنگ کتانی
یکی از انواع گونه‌ای از موز سبز هم گیاه بارهنگ کتانی است که می‌تواند به‌عنوان ملین طبیعی به رفع یبوست کمک کند. از عوارض جانبی این درمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بروز انواع حساسیت‌ها در بدن (آلرژی)؛
حالت تهوع؛
شکم‌درد؛
استفراغ.

قاصدک
قاصدک هم می‌تواند به مشکلات نه‌چندان جدی دستگاه گوارش مانند نفخ و یبوست کمک کند. مصرف چای قاصدک به کبد کمک می‌کند تا صفرا تولید کند؛ در نتیجه به‌صورت غیرمستقیم در رفع یبوست هم نقش دارد. این چای با افزایش آب بدن در نقش یک ماده ادرارآور هم ظاهر می‌شود و یبوست خفیف را از بین می‌برد. برای تسهیل فرایند هاضمه، بهتر است بعد از هر وعده غذایی از چای قاصدک استفاده کنید.

چای ریشه پف‌نبات یا مارشمالو
چای ریشه پف‌نبات که احتمالا آن را با نام مارشمالو شنیده‌اید هم مانند شیرین‌‌بیان دارای خواص تسکین و لینت‌دهندگی دستگاه گوارش است و به‌عنوان یک چای گیاهی پراستفاده، شناخته می‌شود. بهتر است، این چای را در پایان روز بنوشید.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر