درمان های قوز قرنیه و نکاتی درباره آن

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

درمان های قوز قرنیه و نکاتی درباره آن

عکس, درمان های قوز قرنیه و نکاتی درباره آن

شکل قرنیه ممکن است به سرعت یا در طی چند سال تغییر پیدا کند. این تغییرات می‌توانند منجر به تاری دید، بروز هاله و نور درخشان در شب و لرزش نور شوند.علت قوز قرنیه متفاوت است و معمولا از سنین نوجوانی شروع می‌شود. اما کودکان یا بزرگسالان نیز تا ۳۰ سالگی می‌توانند به این بیماری دچار شوند. حتی ممکن است افراد بالای ۴۰ سال نیز به این شرایط دچار شوند که البته زیاد شایع نیست.

درمان :

برای درمان قوز قرنیه معمولا استفاده از عینک توصیه می‌شود. اگر عینک باعث بهتر شدن بینایی نشود، پزشک ممکن است لنز‌های تماسی، معمولا لنز‌های تماسی گازی قابل نفوذ را توصیه کند. در موارد خفیف، استفاده از عینک معمولا بینایی را بهتر می‌کند. در نهایت، احتمالا ضروری خواهد بود که از لنز‌های تماسی یا دیگر درمان‌ها برای تقویت قرنیه و بهبود بینایی استفاده کنید.

استفاده از یک روش درمانی به نام “کراس لینک رشته‌های کلاژن قرنیه” می‌تواند مانع از بدتر شدن قوز قرنیه شود. در این روش، در زیر سطح قرنیه، حلقه‌هایی قرار داده می‌شود که به کاهش شکل مخروطی قرنیه و بهبود بینایی کمک می‌کنند. استفاده از یک روش لیزر به نام PTK می‌تواند باعث بهبود زخم شده و استفاده از لنز‌های تماسی را راحت‌تر کند. اگر استفاده از عینک و لنز‌های تماسی باعث بهبود بینایی نشوند، احتمالا پیوند قرنیه انجام خواهد شد. در این روش، مرکز قرنیه برداشته شده و با قرنیه اهدایی جایگزین خواهد شد.

علت بروز قوز قرنیه چیست؟
علت قوز قرنیه متفاوت است و معمولا از سنین نوجوانی شروع می‌شود. اما کودکان یا بزرگسالان نیز تا ۳۰ سالگی می‌توانند به این بیماری دچار شوند. حتی ممکن است افراد بالای ۴۰ سال نیز به این شرایط دچار شوند که البته زیاد شایع نیست. شکل قرنیه ممکن است به سرعت یا در طی چند سال تغییر پیدا کند. این تغییرات می‌توانند منجر به تاری دید، بروز هاله و نور درخشان در شب و لرزش نور شوند. با این توضیحات، علت بروز قرنیه می تواند یکی از عوامل زیر باشد:

۱. تضعیف فیبر‌های کلاژنی
فیبر‌های کوچک پروتئین در چشم که به آن‌ها کلاژن گفته می‌شود به حفظ قرنیه در چشم کمک کرده و مانع از بیرون زدگی آن می‌شوند. زمانی که این فیبر‌ها ضعیف شوند، دیگر نمی‌توانند شکل قرنیه را حفظ کرده و قرنیه به تدریج شکل مخروطی به خود می‌گیرد.

۲. کمبود آنتی‌ اکسیدان‌ها
کاهش آنتی اکسیدان‌های حفاظتی در قرنیه باعث ایجاد قوز قرنیه می‌شود. سلول‌های قرنیه محصولات فرعی زیان آوری را تولید می‌کنند. به طور معمول، آنتی اکسیدان‌ها، این محصولات را از بین برده و از فیبر‌های کلاژن محافظت می‌کنند. اگر سطح آنتی اکسیدان‌ها پایین باشد، کلاژن ضعیف شده و قرنیه بیرون خواهد زد.

۳. زمینه ارثی
قوز قرنیه می‌تواند ارثی باشد. اگر شما مبتلا به قوز قرنیه هستید و فرزند دارید، بهتر است از سن ۱۰ سالگی، چشم‌های وی را چکاپ کنید. قوز قرنیه می‌تواند به سرعت در افراد مبتلا به بیماری‌های خاص از جمله برخی بیماری‌های آلرژیک پیشرفت کند. این حالت ممکن است به علت مالش شدید چشم ایجاد شود.

چند نکته:

بروز تغییر شکل در قرنیه می‌تواند به مرور از بین رفته یا برای چندین دهه ادامه داشته باشد. اما هیچ راهی برای پیش بینی روند این وضعیت وجود ندارد.
در اکثر افراد مبتلا به قوز قرنیه، در نهایت هر دو چشم تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. معمولا ابتدا یک چشم و سپس چشم دیگر مبتلا خواهد شد.
اگر قوز قرنیه شدید باشد، کشیدگی فیبر‌های کلاژن می‌توانند منجر به بروز زخم شوند. اگر پشت قرنیه پاره شود، قرنیه ورم کرده و چند ماه طول خواهد کشید تا ورم از بین برود. این شرایط باعث ایجاد زخمی بزرگ در قرنیه خواهد شد.

قوز قرنیه

آیا قوز قرنیه به بینایی آسیب خواهد رساند؟
تغییرات ایجاد شده در قرنیه باعث می‌شود که فرد نیاز به عینک یا لنز داشته باشد. در حقیقت، اگر قوز قرنیه شدید باشد، ممکن است برای بازگرداندن بینایی، نیاز به پیوند قرنیه باشد. جراحی لیزیک برای افراد مبتلا به قوز قرنیه خطرناک است، زیرا می‌تواند باعث تضعیف بیشتر قرنیه شده و بینایی را بدتر کند. حتی اگر شدت قوز قرنیه در فرد کم باشد، نباید جراحی لیزیک را انجام دهد.

علائم قوز قرنیه و نحوه تشخیص آن
قوز قرنیه به دو روش، بینایی را تغییر می‌دهد:

زمانی که شکل مدور قرنیه، مخروطی شکل شود، سطح صاف آن ناصاف و نامنظم خواهد شد. به این حالت، آستیگماتیسم نامنظم گفته می‌شود.
زمانی که جلوی قرنیه پهن‌تر شود، فرد نزدیک بین خواهد شد. بنابراین، تنها اشیاء نزدیک را می‌تواند واضح ببیند.
پزشک ممکن است در زمان معاینه چشم، متوجه علائم شود. همچنین، در صورت مشاهده علائم زیر، با پزشک خود مشورت کنید.

تغییر ناگهانی بینایی در یک چشم
بروز دوبینی زمانی که فقط با یک چشم نگاه می‌کنید
اشیاء دور و نزدیک به نظر کج و کوله بیایند
اطراف چراغ‌های روشن، هاله مشاهده کنید
لرزش نور
مشاهده سایه تصاویر به صورت دوگانه یا سه گانه
مشکل در رانندگی به دلیل تاری دید، به ویژه در شب

پزشک برای تشخیص قوز قرنیه باید قرنیه را اندازه بگیرد
رایج‌ترین روش برای این کار، استفاده از “توپوگرافی قرنیه” است که شعاع انحناء قرنیه را در عرض چند ثانیه آنالیز می‌کند. کودکانی که والدین آن‌ها مبتلا به قوز قرنیه هستند باید از سن ۱۰ سالگی، هر سال توپوگرافی قرنیه را انجام دهند. حتی اگر نتایج توپوگرافی قرنیه طبیعی باشد، مهم است که این آزمایش سالانه انجام شود. ممکن است تغییرات ظریفی در طول زمان ایجاد شود که نشان دهنده شروع بیماری است. با آزمایش سالانه، پزشک می‌تواند متوجه این تغییرات شود.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر