دستور پختن کیک شیفون در خانه

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

دستور پختن کیک شیفون در خانه

عکس, دستور پختن کیک شیفون در خانه

کرم تارتار نصف ق چ…………….تخم مرغ ۷ عدد

آرد سفید ۲ لیوان……………بیکینگ پودر ۱ ق غ

روغن مایع نصف لیوان………………………شکر یک و نیم لیوان

آب سه چهارم لیوان……………………….وانیل ۱ ق چ

فر رو روی ۱۷۰ درجه سانتیگراد قرار میدیم. سفیده و زرده تخم مرغ ها رو از هم جدا میکنیم. آرد و بیکینگ پودر و یک لیوان شکر رو توی ظرف بزرگی میریزیم. با ویسک همه رو مخلوط میکنیم. وسط مخلوط آرد یک گودال ایجاد کرده و روغن و آب و وانیل و زرده های تخم مرغ رو توی گودال میریزیم.

با همزن برقی به خوبی هم میزنیم تا مخلوط یکنواختی بدست بیاد. سفیده های تخم مرغ رو در ظرف بسیار بزرگی که کوچکترین چربی و یا رطوبتی نداره میریزیم.

پره همزن نیز باید عاری از چربی و رطوبت باشه. کرم تارتار رو به سفیده ها اضافه کرده و با سرعت متوسط هم زن هم میزنیم تا به خوبی کف کنه. نصف لیوان شکر رو بهش اضافه کرده و با سرعت حداکثر همش میزنیم. اینقدر باید هم بزنید تا زمانی که پره همزن رو بالا نگه میداریم نوک کوه های ایجاد شده از سفیده تخم مرغ باقی بمونند.

مخلوط زرده تخم مرغ رو در سه مرحله به سفیده ها اضافه کرده و با ملایمت فولد میکنیم. یعنی اینکه از زیر سفیده ها رو با قاشق بلند کرده و روی زرده ها تا میزنیم. باز کمی از مخلوط زرده رو اضافه کرده و فولد میکنیم.
رمز موفقیت کیک شما در اینه که حباب های ایجاد شده در سفیده ها ازش خارج نشن. یعنی نباید حجم مخلوط کیک کم بشه. پس با ملایمت خاصی باهاش برخورد کنید.

برای این کیک شما به قالب شیفون نیاز دارید یعنی وسط قالب باید حفره بزرگی داشته باشه. چون این کیک حجمش خیلی زیاده و اگر قالب میان تهی نباشه مرکزش خوب نخواهد پخت.

البته شما میتونید مایه کیک رو در چندین قالب بپزید و دیگه اون مشکل بوجود نخواهد اومد. سایز این قالب باید حداقل ۲۵ سانتیمتر باشه. چون مایه کیک خیلی خیلی پف میکنه. اگر قالب شما کوچکتره و یا ارتفاعش کمه بهتره مواد رو در بیش از یک قالب بریزید. فوت کوزه گری کیک شیفان به اینه که قالب کیک به هیچ عنوان نباید چرب بشه و باید کاملا خشک و تمیز باشه. یعنی ما از قصد میخوایم که مایه کیک به قالب بچسبه.

مایه رو توی قالب میریزیم. قالب کیک رو چندین بار میکوبمش به سطح کابینت که اگر احیانا حباب هوایی توی مایه حبس شده؛ ازش خارج شه و بعدا توی کیکم حفره بزرگ نداشته باشه.
کیک رو به مدت ۵۵ دقیقه در فر قرار میدیم. بعد دمای فر رو به ۱۸۰ درجه سانتیگراد میرسونیم و ده دقیقه دیگه هم کیک رو میپزیم. کیک ما زمانی آماده است که وقتی با انگشت روی سطحش فشار وارد میکنیم مثل یک اسفنج برگرده سر جاش و اثرش نمونه. یعنی کاملا اسفنج مانند میشه.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر