دلایل تپش قلب و تنگی نفس به غیر از مشکلات قلب

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

دلایل تپش قلب و تنگی نفس به غیر از مشکلات قلب

عکس, دلایل تپش قلب و تنگی نفس به غیر از مشکلات قلب

اکثر ما فکر میکنیم تپش قلب یا تنگی نفس از نشانه های بیماری قلبی است. اما این بیماری می تواند به یکی از دلایل زیر رخ دهد :

پایین بودن فشار خون
فشار خون پایین ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. در بسیاری از افراد افت فشار خون می‌تواند موجب سرگیجه و تنگی نفس و حتی غش کردن و بیهوشی شود. در موارد شدید، فشار خون پایین می‌تواند تهدید کننده زندگی اشخاص باشد. افت فشار خون می‌تواند ناشی از کمبود آب بدن، حاملگی، استراحت طولانی مدت، کاهش حجم خون، مصرف الکل و برخی داروها، عفونت، مشکلات قلبی و غددی و. باشد. افت فشار را می‌توان با راه‌های مختلفی همچون خوردن نمک به اندازه کافی، جلوگیری از کم آب شدن بدن، مصرف نکردن مواد مخدر و الکل و قرص‌ های ضد افسردگی بهبود داد.

ورزش کردن
وفتی تمرین را شروع می‌کنید، عضلات شما انرژی بیشتری نسبت به حالت قبل شما مصرف می‌کنند؛ و با ادامه دادن تولید انرژی بیشتر، عضلات نیاز به اکسیژن بیشتری دارند تا از قلب شما پمپاژ می‌کنند. مقدار اکسیژن مورد نیاز و مقدار عرضه شده توسط مغز شما به شدت کنترل می‌شود که غلظت مواد زائد را در خون حس می‌کند. عضلات سخت‌تر کار می‌کنند و و این باعث بالا رفتن پش قلب و تنگی نفس می‌شود و دیگر دلیل از دست دادن آب بدن نیز ضربان قلب را در طول ورزش افزایش می‌دهد. عرق کردن آب را از خون می‌گیرد و در طی زمان، خون را از طریق قلب و عضلات خود کاهش می‌دهد و باعث کاهش اکسیژن به عضلات می‌شود. مغز شما با افزایش ضربان قلب محاسبه می‌شود، اما اگر کمبود آب ادامه یابد، ضربان قلب به طور مداوم افزایش می‌یابد. نوشیدن یک مقدار آب یا مایعات برابر با آنچه که از طریق عرق از بین رفته، مانع از کم آب شدن بدن می‌شودو ضربان قلب را در سطح طبیعی خود نگه می‌دارد.

کم خونی
کم خونی یک بیماری شایع به خصوص میان خانم‌ها است که می‌تواند باعث تپش قلب و تنگی نفس شود. کم خونی هنگامی رخ می‌دهد که سطح اکسیژن شما مناسب است، اما گلبول‌های قرمز برای حمل این اکسیژن‌ها کافی نیستند. این باعث می‌شود که دچار سرگیجه و گرفتگی نفس شوید و احساس ضعف کنید. کم خونی را می‌توان با راه‌های محتلف درمان کرد، اما ابتدا باید دید که علت ان چه بوده و در چه حد فرد کم خون است. کم خونی را می‌توان با مکمل‌های آهن و مصرف غذا‌های غنی مثل (گوشت قرمز، سبزیجلت، پسته، لوبیا و…) بهبود داد و اگر زیاد بود نیاز به دارو‌های خاص و تزریق خون دارد.

 پایین بودن فشار خون
فشار خون پایین ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. در بسیاری از افراد افت فشار خون می‌تواند موجب سرگیجه و تنگی نفس و حتی غش کردن و بیهوشی شود. در موارد شدید، فشار خون پایین می‌تواند تهدید کننده زندگی اشخاص باشد. افت فشار خون می‌تواند ناشی از کمبود آب بدن، حاملگی، استراحت طولانی مدت، کاهش حجم خون، مصرف الکل و برخی داروها، عفونت، مشکلات قلبی و غددی و. باشد. افت فشار را می‌توان با راه‌های مختلفی همچون خوردن نمک به اندازه کافی، جلوگیری از کم آب شدن بدن، مصرف نکردن مواد مخدر و الکل و قرص‌ های ضد افسردگی بهبود داد.

 سیگار کشیدن
افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض بیماری قلبی، تنگی نفس، سکته مغزی، و سرطان ریه هستند؛ و یکی از علل‌های اصلی مرگ در کشور‌های بزرگی همچون آمریکاست. برآورد‌ها نشان می‌دهد که مصرف سیگار باعث افزایش خطر می‌شود، برای مثال:

برای بیماری قلبی عروقی ۲ تا ۴ برابر
برای سکته مغزی ۲ تا ۴ برابر
در مردان مبتلا به سرطان ریه ۲۵ برابر
در زنان مبتلا به سرطان ریه با ۲۵.۷ برابر
اگر سیگار می‌کشید و می‌خواهید به سلامتی خود کمک کنید، هرچه زودتر آن را ترک کنید.

استرس داشتن
اگر که استرس بیش از حد باشد، می‌تواند باعث بالا رفتن فشار خون، آسم، سردرد، زخم معده، تنگی نفس و احساس خفگی شود. استرس ممکن است بر رفتار و عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود، تاثیر بگذارد: فشار خون بالا و سطح کلسترول، سیگار کشیدن، عرق کردن، عدم فعالیت فیزیکی و بیخوابی. ورزش، حفظ نگرش مثبت، عدم مصرف سیگار، نوشیدن قهوه بیش از حد، لذت بردن از رژیم غذایی سالم و حفظ وزن سالم، راه خوبی برای مقابله با استرس است.

 مصرف کافئین یا الکل
امروزه شاهد مصرف بالای کافئین و یا نوشیدنی‌های الکل دار در بین افراد هستیم. کافئین باعث افزایش اپی نفرین (epinephrine) در سطح خون می‌شود. اپی نفرین یک نوع ادرنالین است که باعث افزایش فشار خون و انقباض و قوام قلب می‌شود و تپش قلب را به ارامی بالا می‌برد. متاسفانه ممکن است بعد از از بین رفتن اثر کافئین هم ریتم صربان قلب به همان صورت بماند و همان ریتم غیر طبیعی را ادامه دهد؛ و همچنین مصرف الکل زیاد باعث افزایش خطر ابتلا به الکل، فشار خون بالا، بالا رفتن چربی‌های خون (تری گلیسیرید)، چاقی، سکته مغزی، نارسایی قلبی، آریتمی قلبی، سرطان سینه، خودکشی و حوادث می‌شود. برای جلوگیری از بروز این مشکلات باید مصرف کافئین و الکل را به حداقل رسانده و مراقب حد مصرفمان باشیم.

 چاقی
افزایش وزن باعث چاقی مفرط می‌شود. با افزایش بیش از حد وزن، چربی بدن هم افزایش می‌یابد. چربی بد بدن (LDL)، دیواره‌های شریانی بدن را می‌گیرند و باعث بروز حملات قلبی و سکته می‌شوند. کاهش چربی اشباع در رژیم غذایی شما می‌تواند خطر ابتلا به حملات قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد؛ بنابراین بهترین راه برای مدیریت چربی در رژیم غذایی شما این است که این رویکرد دو مرحله‌ای را انجام دهید:

چربی اشباع را از بین ببرید یا حداقل تا حد ممکن مصرف کنید.
چربی‌های حاوی چربی‌های غیر اشباع و غیر اشباع شده را تا حد امکان به رژیم روزانه خود اضافه کنید.

سرطان ریه
تقریبا تمام بیماری‌های ریوی (مثل سل، فشار خون ریوی، فیبروز ریوی) می‌توانند باعث تنگی نفس شوند از جمله سرطان ریه. سرطان ریه هنگامی که تازه شروع می‌شو د. و می‌توان آن را درمان کرد علائمی ندارد و به سادگی قابل تشخیص نیست. در واقع هنگامی که علائمی از سرطان ریه مشاهده می‌کنید یعنی بیماری شما پیشرفت کرده است و در وضع خوبی قرار ندارد. گزینه‌های درمان در اینگونه بیماران شامل دارو‌هایی نظیر مورفین، درمان با اکسیژن، تمرینات تنفسی، درمان‌های ذهنی و … باشد.

آسم
یکی از علائم مشخص بیماری آسم تنگی نفس و احساس خفگی و درد در ناحیه قفسه سینه و گلو درد است. در آسم، تنگی نفس معمولا بوسیله محدود شدن راه های هوایی ایجاد می شود. راه های هوایی به یک یا دو دلیل محدود می شوند:

عضلات که مسیرهای احیا را احاطه کرده اند (“برونکوس اسپاسم”).
التهاب باعث می شود که راه های هوایی نفوذ کرده و با مخاط همراه داشته باشند.

ذات الریه
پنومونی (ذات الریه) یک عفونت در یک یا هر دو ریه است. باکتری‌ها و ویروس‌ها شایع‌ترین علل ذات الریه هستند و همچنین قارچ‌ها می‌توانند باعث ایجاد این بیماری باشند. عفونت باعث التهاب در کیسه‌های هوایی ریه می‌شود و این امر باعث ایجاد مایع‌ای می‌شود که دشوار است برای نفس کشیدن که موقعیتی اورژانسی به نام ذات الریه رخ می‌دهد. این بیماری بیشتر در افراد بالای ۶۵ سال اتفاق می‌افتد. ذات الریه دو نوع ویروسی و باکتریایی دارد. برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری آنتی بیوتیک‌هایی برای نوع ویروسی و واکسن‌هایی برای نوع باکتریایی وجود دارد.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر