دلایل خشک شدن دهان و بهترین درمان های خانگی

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

دلایل خشک شدن دهان و بهترین درمان های خانگی

عکس, دلایل خشک شدن دهان و بهترین درمان های خانگی
خشک شدن دهان به گونه ای که با نوشیدن آب یا مایعات رفع نشود یک مشکل آزار دهنده است و باید رفع شود. عمده ترین دلیل خشکی دهان عوارض بعضی از داروهاست که با قطع مصرف دارو مشکل بر طرف می شود. در نتیجه ی بالا رفتن سن نیز مشکل خشکی دهان ایجاد می شود که در آن غدد بزاقی در دهان بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن دهان ایجاد نمی کند. در موارد کمتر ، خشکی دهان ممکن است در اثر بیماری ایجاد شود که به طور مستقیم بر غدد بزاقی تأثیر می گذارند.

 بطور کلی دلایل احتمالی عبارتند از:

دخانیات: سیگار کشیدن خطر بروز علائم خشکی دهان را افزایش می دهد.
سن: اگرچه خشکی دهان بخشی طبیعی از افزایش سن نیست، اما افراد مسن بیشتر از بقیه افراد مصرف دارو دارند. بسیاری از داروهایی که سالمندان مصرف می کنند باعث خشکی دهان می شوند!
داروها: بسیاری از داروهای تجویزی و بدون نیاز به نسخه باعث ایجاد خشکی دهان می شوند، از جمله آنتی هیستامین ها، ضداحتقان ها، داروهای فشار خون بالا (هایپرتنشن)، داروهای ضد درد، شل کننده های عضلانی، داروهای کنترل ادرار، برخی داروهای بیماری پارکینسون و همچنین تعدادی داروی ضد افسردگی.
درمان سرطان: رادیوتراپی (پرتودرمانی) در سر و گردن می تواند به غدد بزاقی آسیب برساند و در نتیجه بزاق کمتری تولید شود. شیمی درمانی می تواند ماهیت بزاق را تغییر دهد و همچنین بدن چه مقدار از آن را تولید می کند.
کم آبی: به دلیل کمبود مایعات کافی بدن ایجاد می شود.
ورزش یا بازی در گرما: غدد بزاقی ممکن است خشک شود زیرا مایعات بدن در جای دیگری از بدن متمرکز شده اند. اگر تمرین یا بازی برای مدت طولانی در گرما ادامه یابد، علائم خشکی دهان بیشتر می شود.
برخی شرایط بهداشتی، بیماری ها و عادت ها می توانند باعث خشکی دهان شوند مانند:
اختلالات اضطرابی
افسردگی
ایدز HIV / AIDS
بیماری پارکینسون
ضعیف دیابت
سندرم شوگرن
خوابیدن با دهان باز
خر و پف کردن
مسمویت با بوتولیسم
سکته مغزی و بیماری آلزایمر، این احتمال وجود دارد که حتی اگر عملکرد غدد بزاقی نیز مناسب باشد باز هم باعث ایجاد خشکی دهان می شود.
یکی دیگر از علل خشکی دهان، تنفس با دهان است. این مشکل می تواند زمانی ایجاد شود که تنفس از بینی برای فرد مشکل است. مانند پولیپ بینی یا انحراف بینی و…
تشخیص : پزشک یا دندانپزشک احتمالاً دهان بیمار را معاینه کرده و تاریخچه پزشکی او را بررسی می کند. آزمایش خون و اسکن تصویربرداری از غدد بزاقی نیز ممکن است تجویز شود.
سیالومتری: این یک روش ساده است که سرعت جریان بزاق را اندازه گیری می کند. دستگاه جمع آوری بزاق، روی مجاری غدد بزاقی قرار می گیرند و تولید بزاق با اسید سیتریک تحریک می شود.
سالیوگرافی: این یک روش بررسی رادیوگرافی از غدد بزاقی و مجاری آن است. ممکن است در شناسایی سنگ ها و توده های غده بزاقی مفید باشد.
بیوپسی: نمونه کوچکی از بافت غده بزاقی گرفته می شود. اغلب در تشخیص سندرم شوگرن استفاده می شود. اگر به بدخیمی (سرطان) مشکوک باشند، پزشک ممکن است بیوپسی را پیشنهاد دهد.
بسیاری از پزشکان گزارش می دهند که اغلب، حتی اگر بیمار از خشکی شدید دهان شکایت دارد، به نظر می رسد مخاط دهان مرطوب است. کمتر پیش می آید که این حالت برعکس باشد، یعنی مخاط دهان خشک به نظر می رسد، اما فرد از علائم خشکی دهان شکایت نمی کند!
درمان خشکی دهان
درمان خشکی دهان به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه بیمار دارای بیماری یا بیماری زمینه ای است یا داروهای خاصی مصرف می کند که ممکن است باعث خشکی دهان شود یا خیر.
در صورت یافتن علت اصلی، باید اقدامات لازم صورت گیرد تا اثر آن علت به حداقل برسد.
داروها: اگر فرض شود که خشکی دهان ناشی از داروی خاصی است، پزشک یا دوز را تغییر می دهد یا داروی دیگری را تجویز می کند که مشکل رفع شود.
تحریک تولید بزاق: ممکن است داروهایی برای تحریک تولید بزاق از قبیل پیلوکارپین (سالوژن) یا سویملین (Evoxac) تجویز شود.
متخصصان می گویند که “درمان علائم محور برای خشکی دهان” به طور معمول شامل چهار روش است:
افزایش جریان بزاق
جایگزین ترشحات از دست رفته
کنترل پوسیدگی دندان
اقدامات خاص، مانند درمان عفونت ها
فرد مبتلا به خشکی دهان باید به بهداشت دهان و دندان توجه ویژه ای کند. این مورد شامل برداشتن پلاک و درمان عفونتهای لثه، التهاب و پوسیدگی دندان می باشد. مسواک زدن دندانها و نخ دندان زدن به طور مرتب مهم است.

روشهای درمان خانگی

خرد خرد نوشیدن مایعات بدون گازدار و بدون قند
آدامسهایی که حاوی زایلیتول (گزیلیتول) هستند
استفاده از کربوکسی متیل سلولز به عنوان دهانشویه ممکن است کمک کند
اجتناب از دهانشویه هایی که حاوی الکل هستند
در هنگام خواب از پروتز دندانی (دندان مصنوعی) استفاده نکنید.
خوردن غذاهایی مانند هویج یا کرفس
تنفس از طریق بینی، زیرا این عمل کمتر از زمانی که با دهان نفس می کشید، دهان را خشک می کند!
استفاده از مرطوب کننده برای اضافه کردن رطوبت به اتاق خواب، که ممکن است به کاهش علائم خشکی دهان که در طول خواب ایجاد می شود کمک کند.
افراد باید از این موارد جلوگیری کنند از:
جویدن یا سیگار کشیدن
غذاها یا نوشیدنی های شیرین
غذاها یا نوشیدنی های اسیدی
غذاهای خشک
غذاهای ادویه دار
آسترینگنت ها (مواد قابض یا سفت کننده ای هستند که عموما برای پوست استفاده می شوند)
نوشیدنی های خیلی گرم یا سرد
مصرف الکل باید به حداقل برسد یا در کل اجتناب شود و کافئین فقط باید در حد اعتدال مصرف شود.
زروستومیا چیست؟
خشکی دهان گاهی زروستومیا (Xerostomia) گفته می شود. کارشناسان می گویند که زروستومیا معمولاً در اثر عملکرد نامناسب غدد بزاقی ایجاد می شود.
فرد مبتلا به زروستومیا به طور معمول در لذت بردن از غذا دچار مشکل می شود.
زروستومیا یک مشکل شایع است. این یک عارضه جانبی مکرر در مصرف داروهاست که ممکن است با یک داروی جدید یا تنظیم دوز بهبود یابد.
همه ما گاهی اوقات دچار خشکی دهان می شویم: وقتی ناراحت می شویم، تحت استرس و یا بسیار وحشت زده می شویم. اما زروستومیا متفاوت است – دهان فرد در بیشتر مواقع خشک است!
برخی از بیماران ممکن است فکر کنند که خشکی دهان بخشی طبیعی از پیری است، اما اینطور نیست. با این حال، این اختلال بیشتر در افراد مسن دیده می شود. کارشناسان می گویند دلیل اصلی این است که افراد مسن در مقایسه با بقیه جمعیت، داروهای بیشتری مصرف می کنند و برخی از این داروها باعث زروستومیا می شوند.
زروستومیا ممکن است علائم یک بیماری جدی سیستمی مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک، آرتریت روماتوئید، اسکلرودرما ، سارکوئیدوز، آمیلوئیدوز، سندرم شوگرن، پارکینسون، دیابت یا کم کاری تیروئید باشد. بیماری سیستمی یک بیماری است که بر کل بدن تأثیر می گذارد.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر