دلایل فشار خون بالا در جوانی و خطرات آن

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

دلایل فشار خون بالا در جوانی و خطرات آن

عکس, دلایل فشار خون بالا در جوانی و خطرات آن

فشار خون در سنین بالا امری طبیعی است اما داشتن فشار خون بالا در جوانی باید حتما توسط پزشک بررسی و درمان شود چرا که خطرات آن برای فرد زیاد است. در این پست از یاس فان به بررسی دلایل بالا رفتن فشار خون در جوانی و بررسی خطرات آن پرداخته ایم.

دلایل
فشار خون از جمله بیماری هایی است که در کشور شایع است و حدود ۲۵ درصد افراد بالای ۱۸ سال دچار فشار خون هستند . علت فشار خون بالا در جوانان مصرف نمک از اندازه در غذاها بیش و داشتن رژیم‌های نادرست غذایی ، مصرف زیاد غذاهای چرب و پرنمک ، بی‌تحرکی و زندگی ماشینی است.
توجه‌ داشته‌ باشید که‌ فشار خون‌ بطور طبیعی‌ در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما فردی‌ که‌ دچار بیماری‌ فشار خون‌ بالا است‌، به‌ هنگام‌ استراحت‌ نیز فشار خونش‌ بالاتر از حد طبیعی‌ است.
بنابراین عوامل خطرزمینه ساز (مستعد کننده) فشارخون بالا در جوانان عبارتند از:

چاقی و اضافه وزن
سیگار کشیدن
مصرف الکل
رژیم‌ غذایی‌ حاوی‌ نمک‌ زیاد یا چربی‌ اشباع‌ شده‌ و عدم مصرف میوه و سبزی
کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی
استرس
عوامل‌ ژنتیکی‌، اگر یکی از والدین و یا هر دو دچار فشار خون بالا باشند، خطر ابتلای فرد به فشار خون بیشتر است.

طبق پژوهش منتشر شده در نشریه‌ی پزشکی Hypertension انجمن قلب آمریکا، بزرگسالان ۳۵ تا ۴۴ ساله‌ای که به فشار خون بالا مبتلا بودند، مغز کوچک تری داشتند و احتمال تشخیص زوال عقل در آن‌ها بیشتر از هم سن و سالان شان با فشار خون طبیعی بود.

بزرگسالان زیر ۳۵ سال بیشترین کاهش را در اندازه‌ی مغز در مقایسه با هم سن و سالان خود با فشار خون طبیعی داشتند، امری که می‌توانست با عوارض شدیدی برای سلامت آن‌ها همراه باشد.

به گفته‌ی متخصصان، هر چه اندازه‌ی مغز در دوران جوانی بر اثر فشار خون بالا کوچک‌تر شود، ریسک ابتلا به زوال عقل با بالا رفتن سن ممکن است بیشتر شود.

فشار خون بالا در میان افراد ۴۵ تا ۶۴ سال شایع است و باعث وارد شدن صدمه به سلامت مغز و زوال عقل در سنین بالا می‌شود. با این حال محققان هنوز کاملاً نمی‌دانند سن تشخیص ابتلا به فشار خون بالا در افراد، چه اثری بر عوارض ناشی از آن می‌تواند داشته باشد.

به گفته‌ی آن‌ها اگر این موضوع به اثبات برسد، شواهد و مدارک مهمی به دست خواهد آمد که معلوم می‌کند چه مداخلات زودهنگامی برای به تعویق انداختن ابتلا به فشار خون بالا باید صورت گیرد، امری که ممکن است به جلوگیری از زوال عقل کمک کند.

کوچک‌تر شدن اندازه‌ی مغز به معنای کاهش نورون‌ها و ارتباطات میان آن‌ها است.

هرچه اندازه‌ی مغز بزرگ‌تر باشد عملکرد شناختی بهتری خواهیم داشت، اما تحلیل رفتن مغز باعث ابتلا به زوال می‌شود. فشار خون بالا به مرور بر خونی که به سمت مغز جریان دارد اثر می‌گذارد و می‌تواند به ساختار ان آسیب بزند. این مشکل در صورت رفع نشدن بر روی عملکرد مغز اثر می‌گذارد.

به گفته‌ی متخصصان، جوان‌ها ممکن است صدمه‌ی بیشتری از این مشکل ببینند، چون فشار خون بالا مدت بیشتری بر روی مغز آن‌ها اثر می‌گذارد.

سلامت1400-08-07

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر