یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
سلامت

رازیانه و خواص بیشمار آن برای خانم ها

رازیانه خواص استروژنیک دارد. شواهد عنوان می‌کنند که این خاصیت رازیانه ممکن است در افزایش باروری مفید باشد. با این وجود به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است تا بتوانیم به‌طور قطعی نظر دهیم.

بتاکاروتن موجود در رازیانه ممکن است سطح کلسترول خون را در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش دهد. رازیانه شاخص گلیسمی پایینی دارد و به همین علت گزینه‌ی خوبی برای اضافه کردن به رژیم غذایی بیماران دیابتی به شمار می‌رود.

از رازیانه برای درمان بیماری‌های گوارشی مختلف از جمله سوزش سر معده، گاز روده، نفخ و حتی کولیک در نوزادان استفاده می‌شود. رازیانه همچنین به درمان سایر بیماری‌های گوارشی جدی مانند سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر کمک می‌کند. بعضی از مطالعات عنوان می‌کنند که رازیانه ممکن است در درمان رفلاکس معده، اسهال، یبوست و کولیت اولسراتیو مفید باشد. هرچند به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

رازیانه حاوی آنتول است. بعضی از محققان باور دارند که آنتول ترشح شیر در زنان را افزایش می‌دهد و خواص هورمون استروژن را به حداقل می‌رساند. اگر باردار هستید، قبل از مصرف رازیانه با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید خطری شما و جنین‌تان را تهدید نمی‌کند

برای اینکه دهان خود را خوشبو کنید، ۵ تا ۱۰ دانه‌ی رازیانه را بجوید. باور بر این است که رازیانه تولید بزاق را افزایش می‌دهد و ممکن است باکتری‌هایی که باعث بوی بد دهان می‌شوند را از بین ببرد. روغن‌ اسانسی رازیانه خواص ضدباکتریایی دارد و به مبارزه با آلودگی‌های ایجادکننده‌ی بوی بد دهان کمک می‌کند. هرچه بیشتر رازیانه را بجوید، دهانتان خوشبوتر می‌شود.

نشان داده شده که عصاره‌ی متانول موجود در رازیانه منجر به پایین آمدن میزان کلسترول خون می‌شود. این ترکیب همچنین می‌تواند جمع شدن چربی (تری‌گلیسیرید) را در شریان‌های قلب کاهش دهد.

تنظیم فشار خون یکی دیگر از خواص رازیانه به شمار می‌رود. رازیانه حاوی پتاسیم است. این ماده‌ی معدنی به خواص خود در خنثی کردن اثرات منفی سدیم و تنظیم میزان مایعات موجود در جریان خون شناخته می‌شود. این موضوع ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.

رازیانه غنی از فیبر است و به همین دلیل ممکن است در کاهش وزن و سیر نگه داشتن شما برای مدت زمان طولانی مفید باشد. رازیانه ممکن است ذخایر چربی را کاهش داده و جذب مواد مغذی در بدن را افزایش دهد. با این حال باید مطالعات بیشتری در این زمینه انجام شود تا بتوانیم نظر قطعی دهیم. رازیانه خواص ادرارآور دارد. این موضوع ممکن است منجر به تکرر ادرار و در نتیجه خارج کردن سموم اضافی از بدن شود. این مسأله ممکن است در کم کردن وزن مفید باشد.هرچند باید در نظر داشته باشید که کاهش وزن ناشی از مصرف رازیانه می‌تواند نتیجه‌ی مستقیم از دست دادن آب بدن و نه چربی باشد. یک مطالعه‌ی کره‌ای روی افراد مبتلا به اضافه وزن به این نتیجه رسید که مصرف چای رازیانه اشتهای شرکت‌کنندگان را کاهش داد.

رازیانه ممکن است معده را آرام کند و حالت تهوع صبحگاهی را به‌سرعت بهبود ببخشد. جویدن رازیانه یا نوشیدن چای رازیانه هم ممکن است در این زمینه مفید باشد. رازیانه ممکن است از ابتلا به گاز معده پیشگیری کند. این دانه‌ی شگفت‌انگیز ممکن است به درمان حالت تهوع هم کمک کند. هرچند تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده است.

یکی دیگر از خواص رازیانه بهبود کیفیت خواب است. رازیانه منیزیم دارد. بعضی از منابع عنوان می‌کنند که منیزیم ممکن است کیفیت و مدت زمان خواب را به‌ویژه در افراد مسن بهبود ببخشد. این ماده‌ی معدنی همچنین به درمان عارضه‌هایی مانند بی‌خوابی کمک می‌کند.

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر