محصولات معتبر محصولات معتبر

یاس فان » سلامت » راز تازه نگه داشتن قارچ تا یکسال

راز تازه نگه داشتن قارچ تا یکسال

سلامت | ۸ بازدید

عکس, راز تازه نگه داشتن قارچ تا یکسال

اگر میخواهید قارچ را برای مدت طولانی مثلا یکسال بدون سیاه شدن و خرابی نگه دارید از راه کارهای زیر استفاده کنید.نگهداری از قارچ‌های خام بسته بندی شده در یخچال یکی از رایج‌ترین روش‌های نگهداری قارچ است. اگر قصد دارید از قارچ‌های مورد نظر در هفته جاری استفاده کنید، این روش روشی مناسب برای شما خواهد بود.کیسه‌های فریزر و یا کیسه‌های زیپ دار رطوبت موجود در قارچ‌ها را حفظ کرده و همچنین آن‌ها را از رطوبت بیش از حد داخل یخچال در امان نگه می‎ دارند.

نکات مهم خرید و نگهداری قارچ  :هرچه قارچ‌های سالم و تازه‌تری خریداری کنید، مدت زمان بیشتری می ‎توانید آن‌ها را سالم و با طراوت نگهداری کنید و قارچ‌هایی که تازه نیستند، گزینه مناسبی برای نگهداری در یخچال و فریزر نخواهند بود.قارچ‌هایی را انتخاب کنید که پف‌دار، بدون چین و چروک و لکه‌های قهوه‌ای باشند.اگر قارچ بسته‌بندی خریداری کرده‌اید، حتما به تاریخ انقضای روی برچسب توجه کنید.اگر قارچ را به صورت کیلویی و باز تهیه کرده‌اید، توجه داشته باشید که ظاهر قارچ باید سفید و یکدست سالم باشد.بوی قارچ، راهی برای تشخیص تازگی است و سلامت آن، قارچ سالم بوی مطبوعی دارد.در صورتی که باید قارچ را یکی دو روز نگهداری کنید، آن را در پاکت‌های کاغذی بهداشتی قرار دهید. فراموش نکنید که حداکثر زمان نگهداری قارچ در یخچال، سه روز است.

شستشوی درست : برای این کار باید قارچ‌ها را زیر آب سرد بگیرید تا ذرات خاک چسبیده به آن به صورت کامل جدا شود و مانند هر گونه میوه‌ای می‌توان آن را با محلول ۱% نمک شستشو داد.دقت داشته باشید که قارچ‌ها نباید بیش از یکی دو دقیقه در آب نماند چراکه به دلیل بافتی که دارند به سرعت آب را جذب می‌کند.

مواد لازم: قارچ ، آب، دستمال کاغذی، کیسه فریزر و یا کیسه‌های زیپ دار

مرحله ۱: شستشوی قارچ‌ها

قارچ‌ها را درون یک آبکش ریخته و روی آن‌ها آب بریزید تا کاملا شسته شوند و از دستان خود برای پاک کردن هرگونه گرد و غبار موجود بر روی قارچ‌ها استفاده کنید.

مرحله ۲: خشک کردن قارچ‌ها با حوله‌های کاغذی

یک حوله کاغذی تهیه کنید و قارچ‌ها را بر روی آن قرار دهید تا آب اضافی قارچ‌ها گرفته شود و با استفاده از یک حوله کاغذی دیگر آن‌ها را کاملا خشک کنید.

مرحله ۳: بسته‌بندی قارچ‌ها

مقداری قارچ را درون کیسه فریزر و یا کیسه‌های زیپ دار قرار داده و به منظور ذخیره سازی آن‌ها برای مصارف بعدی خود در یخچال قرار دهید که قارچ‌های خام ۵ تا ۶ روز در یخچال تازه می ‎مانند.

روش ۲: نگهداری قارچ‌ها درون فریزر

برای نگهداری طولانی‌تر قارچ‌های خام همچنین می ‎توانید از فریزر نیز استفاده کنید که در این روش، قارچ‌ها به راحتی تا ۵ الی ۶ ماه سالم و با طراوت باقی خواهند ماند.

مواد لازم:قارچ ،چاقو، تخته برش

برای تمیز و خشک کردن قارچ ها، مراحل ۱ و ۲ را دنبال کنید و به یاد داشته باشید که قارچ‌ها باید کاملا خشک شوند.

مرحله ۱: خرد کردن قارچ‌ها

قارچ‌ها را به چهار قطعه خرد کنید و ابتدا آن‌ها را از وسط به دو نیم و سپس هر قسمت را به دو قسمت دیگر تقسیم کنید.

مرحله ۲: قرار دادن قارچ‌ها به مدت ۲ ساعت در فریزر

قارچ‌ها را با فاصله از یکدیگر بر روی یک سینی و یا بشقاب بزرگ بچینید و سینی را به مدت ۲ ساعت داخل فریزر قرار دهید.

مرحله ۳: منجمد کردن دوباره قارچ‌ها

سینی محتوی قارچ‌ها را بعد از ۲ ساعت از فریزر دربیاورید و آن‌ها را درون ظرفی که هوا به داخل آن نفوذ نکند، بریزید و بدانید که ظروف شیشه‌ای بهترین انتخاب برای این روش نگهداری از قارچ‌ها است.

در انجام این مرحله باید از سرعت عمل بالایی برخوردار باشید تا قارچ‌ها شروع به ذوب شدن نکند. ممکن است قارچ‌ها پس از گذشت ساعت از ماندنشان درون فریزر به رنگ قهوه‌ای درآیند؛ نگران نباشید و بدانید که آن‌ها خراب نشده اند و این امر به دلیل یخ زدگی آن‌ها درون فریزر است. در این روش قارچ‌ها به مدت ۵ الی ۶ ماه سالم باقی خواهند ماند.

روش ۳: منجمد کردن قارچ‌های پخته شدن

در این روش قارچ‌ها را برای مدتی درون آب جوش قرار می ‎دهید و سپس آن‌ها را درون آب سرد بگذارید تا فرآیند پختن قارچ‌ها متوقف شود که این روش باعث جلوگیری از خراب شدن قارچ‌ها و حفظ طعم آن‌ها به مدت یک سال خواهد شد.

مواد لازم:قارچ، آب جوش، آب سرد

مرحله ۱: قطعه قطعه کردن قارچ‌ها

قارچ‌ها را به ۴ قسمت تقسیم کنید، در این روش نیازی به شستشو قارچ‌ها نیست، زیرا در محله بعدی قارچ‌ها به خوبی تمیز خواهند شد.

مرحله ۲: پختن قارچ‌ها درون آب جوش

یک قابلمه حاوی آب را بر روی شعله گاز قرار دهید تا آب آن به خوبی به جوش بیاید و سپس قارچ‌ها را درون آن ریخته و اجازه دهید که آب دوباره به نقطه جوش برسد و بعد از این مرحله اجازه دهید که قارچ‌ها ۱ الی ۲ دقیقه دیگر بپزند.

مرحله ۳: قرار دادن قارچ‌ها درون آب سرد

محتویات قابلمه را درون یک آبکش بریزید تا آب اضافی قارچ‌ها جدا شود و سپس آبکش محتوی قارچ‌های پخته شده را درون یک ظرف حاوی آب سرد قرار دهید و اجازه دهید تا به مدت ۳ الی ۵ دقیقه درون آب سرد باقی بمانند تا به خوبی سرد شوند.

مرحله ۴: بسته‌بندی و منجمد کردن قارچ‌ها

قطعات سرد شده قارچ‌های پخته شده را درون ظرف در دار بریزید و فوری آن را به فریزر منتقل کنید که این قارچ‌ها به مدت ۱۰ الی ۱۲ ماه سالم باقی خواهند ماند.

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب جدید سلامت

امروز ۱ آبان ۱۴۰۰