راه تشخیص اینکه بوی بد دهان از معده است یا سایر بیماری ها

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

راه تشخیص اینکه بوی بد دهان از معده است یا سایر بیماری ها

عکس, راه تشخیص اینکه بوی بد دهان از معده است یا سایر بیماری ها

بوی بد دهان همیشه از مسواک نزدن نیست و گاهی با وجود رعایت تمام مسائل بهداشتی دهان و دندان ممکن است دهان ما بوی بدی داشته باشد که حتی با جویدن آدامس نیز مشخص شود. این بوی بد دهان چه دلایلی دارد ؟

ریفلاکس اسیدی:(خوراکی های درمان کننده ریفلاکس و اسید زیاد معده)

در بیشتر موارد بوی بد دهان بخاطر مشکلات معده و بازگشت اسید از معده می باشد.

راه تشخیص ساده است بوی بد دهان در صورتی که از معده باشد بوی ترش می دهد.

برای از بین رفتن این بو، ابتدا باید شرایط خود را کنترل کنید. تغییر رژیم غذایی و حذف غذا‌های محرک، مانند سیر، غذا‌های تند و قهوه می‌تواند کمک کننده باشد. مصرف آنتی اسید ها چون فاموتیدین ، امپرازول و… نیز مفید است.

دیابت: اگر از دهان خود بوی میوه‌ای احساس می‌کنید، آن را نشانه‌ای از یک مشکل سلامت تلقی کنید. چنین بویی تنها زمانی ظاهر می‌شود که فرد در آستانه ابتلا به کتواسیدوز دیابتی باشد. اگر متوجه بوی میوه‌ای دهان‌ خود شدید، بهتر است از یک متخصص غدد، وقت بگیرید.

سرطان ریه: باعث ایجاد بوی خاصی در دهان می‌شود که اغلب، آن را بوی فساد و پوسیدگی توصیف می‌کنند؛ اگر این بوی خاص را از دهان خود احساس می‌کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

نارسایی کلیه: اگر احساس می‌کنید بازدم شما بوی ماهی می‌دهد، احتمال این‌که دچار نارسایی کلیه باشید، وجود دارد. نارسایی کلیه، خروج و دفع سموم خطرناک و ضایعات از بدن را مختل می‌کند و تجمع این مواد، بر همه اعضای بدن، مانند سیستم تنفسی فرد، تأثیر می‌گذارد. تنفسی که بوی ماهی از آن استنشاق می‌شود، از علائم این مشکل است.

تحمل نکردن لاکتوز: احساس بوی شیر ترش از دهان، نشانه قطعی تحمل نکردن لاکتوز است؛ به این معنی که بدن شما نمی‌تواند پروتئین موجود در شیر را تجزیه کند. علائم دیگر این مشکل، گرفتگی عضلات و اسهال هستند.

نارسایی کبد: بوی شیرین، شبیه بوی کپک، به این معنی است که کبد شما خوب کار نمی‌کند. از دیگر علائم این بیماری، زرد شدن پوست و سفیدی چشم هستند.

سنگ لوزه: توده‌ای از مواد کلسیمی است که در شکاف لوزه‌ها تشکیل می‌شود و یکی از علل بوی بد دهان به‌شمار می‌آید. معمولا این بو را شبیه بوی پوشک کثیف، توصیف می‌کنند.

بیماری‌های لثه: اگر بوی دندان پوسیده از دهان خود احساس می‌کنید، بهتر است به دندان‌پزشک مراجعه کنید. التهاب لثه و پریودنتیت که یک عفونت بسیار شایع لثه است، دو بیماری مرتبط با بوی بد دهان هستند.

‌سرطان معده: احساس طعم فلز در دهان با بوی تنفسی مشابه می‌تواند نشانه‌ای از سرطان معده باشد، اما باید توجه داشت گاه برخی دارو‌ها می‌توانند بوی مشابه ایجاد کنند.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر