روش تهیه کره با سیب درختی در خانه

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

روش تهیه کره با سیب درختی در خانه

ابزار لازم برای تهیه کره سیب درختی :

دو عدد قابلمه با سایز کوچک و متوسط
غذاساز برای پوره کردن سیب ها
تخته ی برش و پوست کن
لیسک

ظروف شیشه ای تمیز درب دار مانند شیشه ی مربا (کره را در این شیشه ها تا یک سال هم می توانید در دمای محیط نگهداری کنید.)

قابلمه ی بزرگ برای آب جوش (لازم است همه ی شیشه های حاوی کره در آب جوش انداخته شده و برای نگهداری طولانی آماده شوند. پس قابلمه ای را انتخاب کرده که گنجایش همه ی شیشه ها را داشته باشد)

مواد لازم جهت تهیه کره سیب :

½ قاشق چای خوری دارچین

½ قاشق چای خوری میخک

۳ کیلو سیب (البته میزان سیب به دلخواه خودتان بوده و ما صرفاً جهت مشخص شدن نسبت مواد، مقادیر را بیان می کنیم.)

۲ فنجان آب سیب شیرین (آب سیب شیرین طعم و عطر بیشتری به کره داده و آن را بسیار خوشمزه تر می کند.)
۳ پیمانه شکر

آموزش:

۱- شیشه ها را آماده کنید. تمامی شیشه ها را با آب و ریکا کاملاً تمیز شسته و آنها را در آب داغ بریزید. لازم نیست شیشه ها را بجوشانید فقط بهتر است آب حاوی شیشه ها روی حرارت کم بوده و شیشه ها در آب داغ نگهداری شوند.

درب شیشه ها را نیز در قابلمه ی کوچک دیگری ریخته و برای آنها نیز همین کار را انجام دهید.

۲- سیب ها را شسته، پوست گرفته و چهار قاچ کنید. هسته هایشان را جدا کنید. سپس در آبکش ریخته و با آب سرد آبکشی کنید.

۳- سیب ها را بجوشانید. حال باید سیب ها را در قابلمه ی بزرگی ریخته، آب سیب را به آن اضافه کرده و روی حرارت بالا بگذارید. با جوش آمدن آن، حرارت را به متوسط کاهش دهید. سیب ها باید به آرامی به مدت ۳۰ دقیقه بجوشند. سیب ها را به آرامی هم زده و زمانی که نرم شدند آن را از حرارت بردارید.

۴- سیب ها را پوره کنید. سیب ها را بعد از نرم شدن در غذاساز ریخته و پوره کنید تا به بافتی یکنواخت برسند. دقت داشته باشید که تنها، بافت سیب باید یکنواخت شود. پس آنقدری سیب ها را له نکنید که آبکی گردد.

۵- سیب ها را بپزید. پوره ی سیب را از غذاساز به قابلمه منتقل و شکر، دارچین و میخک را به آن اضافه کنید. مخلوط را هم بزنید تا شکر و دارچین حل شود. سپس قابلمه را روی حرارت متوسط گذاشته و به طور مداوم هم بزنید.

زمانی که جوش آمد حرارت را کم کرده و اجازه دهید بجوشد. همچنان هم زدن را ادامه دهید تا نسوزد. این کار را باید تا زمانی انجام دهید که مخلوط کاملاً غلیظ شود. زمانی که آن را با قاشقِ پشت و رو در می آورید شکل خود را باید حفظ کرده و بافتی کرمی و کره مانند پیدا کند.

۶- کره را در شیشه ها بریزید. شیشه ها را از آب داغ در آورده و با استفاده از لیسک و قیف کره را به شیشه ها منتقل کنید. دقت داشته باشید که شیشه ها را تا ته پر نکنید و ¼ فضای خالی برای آن باقی بگذارید.

توجه داشته باشید که هیچ گونه هوایی نباید لابه لای کره وجود داشته باشد. با استفاده از لیسک تمامی هوای لابه لای کره را از بین ببرید. سپس با دستمال کاغذی تمام شیشه ها را کاملاً تمیز کنید. درب آن را محکم بسته تا هوا وارد آن نشود.

۷- شیشه ها را بجوشانید. جوشاندن شیشه ها ماندگاری کره را افزایش می دهد. زیرا باکتری های مضر آن را کشته و باعث می شود که درب شیشه ها محکم تر شوند. در نتیجه می توان شیشه ها را تا یک سال در دمای اتاق نگهداری کرد.

پس آب را در قابلمه ی بزرگ جوشانده و شیشه ها را در آن قرار دهید. به طوری که شیشه ها کاملاً در آب غوطه ور باشند. اجازه دهید شیشه ها ۱۰ دقیقه بجوشند. سپس حرارت را خاموش کرده و ۵ دقیقه اجازه دهید آب کمی خنک شود.

شیشه ها را در آورده و به مدت ۲۴ ساعت در حوله بپیچید. در طول این مدت صداهایی از شیشه ها می شنوید که اصلاً جای نگرانی نیست و نشان می دهد روند کار را به صورتی عالی انجام داده اید.

بعد از ۲۴ ساعت حوله را برداشته و درب شیشه ها را چک کنید که محکم باشند. درب هر کدام از شیشه ها که شل بود، کره ی آن را نمی توانید به مدت طولانی نگهداری کنید. آن را در یخچال گذاشته و در اسرع وقت مصرف کنید.شیشه های محکم را می توانید در مکانی خشک و خنک مانند زیرزمین تا یک سال نگهداری کنید. فقط یادتان باشد درب هر شیشه ای که باز شد دیگر نمی توان آن را در دمای محیط به مدت طولانی نگهداری کرد بلکه باید آن را در یخچال گذاشته و مصرف کنید و از کره ی سیب لذت ببرید.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر