روش های زیاد کردن تمرکز کودک روی درس برای دبستانی ها

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

روش های زیاد کردن تمرکز کودک روی درس برای دبستانی ها

عکس, روش های زیاد کردن تمرکز کودک روی درس برای دبستانی ها

این روزها با کلاسهای آنلاین و کجازی خانواده ها بیشتر در جریان وضعیت هوش و تمرکز درسی کودکان خود قرار گرفته اند و خیلی ها از عدم تمرکز کودک خود روی درس شاکی هستند. در سنین پیش‌دبستانی یا دبستان، می‌توان با استفاده از بازی‌های مختلف کودک را وارد جزئیات زندگی کرد، افزایش توجه و تمرکز در سنین پایین‌تر باعث بالا رفتن تمرکز در آینده خواهد بود. به‌عنوان‌مثال وقتی در سن پایین در مورد گل‌ها با کودک صحبت کنید در بزرگ‌سالی وقتی به طبیعت می‌رود به گل‌ها توجه بیشتری می‌کند. نکته مهم در این زمینه تازگی مطالبی است که به کودک آموزش داده می‌شود. مطالب جدید باعث افزایش دقت در زمان یادگیری و مطالب تکراری باعث ایجاد حس خواب‌آلودگی و خستگی در کودک می‌شود. همچنین در زمینه افزایش تمرکز کودک کتاب‌های بسیاری به چاپ رسیده است که خواندن آن‌ها کمک زیادی به والدین می‌کند.

نشانه‌های عدم تمرکز در کودکان
نداشتن تمرکز، به‌خصوص عدم توانایی در تمرکز بر روی یک کار
ناتمام گذاشتن کارها و جهش کردن از یک کار به کار دیگر
انجام کارهای پرخطر
خستگی‌ناپذیر بودن کودک به دلیل داشتن انرژی بیش‌ازحد
فراموش کردن کارهای روزمره و ساده
حرکت دائم دست‌ها و پاها با اضطراب و مشغول شدن با صندلی موقع نشستن
تصمیم‌گیری باعجله و بدون فکر

بازی‌های افزایش دقت و تمرکز در کودکان
بهترین روش برای بالا بردن دقت و تمرکز در کودکان بازی‌ها هستند و نکته اصلی برای اثربخشی بیشتر بازی‌ها جذاب بودن آن‌هاست. با توجه به سن کودک از بازی‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. برخی بازی‌های مؤثر برافزایش تمرکز کودکان عبارت‌اند از:

تعقیب پَر غوطه‌ور در هوا و تمرکز چشم‌ها روی حرکت پر
انجام بازی‌های فکری که نیازمند برنامه‌ریزی، تمرکز و استفاده از حافظه است مثل جورچین، جدول کلمات، بازی باکارت و…
مرتب کردن اشیا به ترتیب حروف الفبا، چیدن میز و دنبال کردن دستور تهیه غذا
بستن چشمان کودک و دادن اشیا به او تا با لمس آن‌ها حدس بزند که نوع آن‌ها چیست
کلمه‌ای را با کودک قرار بگذارید تا هر زمان آن کلمه را شنید دستش را بالا ببرد
داستان کوتاهی را برای کودک بخوانید و بلافاصله بعدازآن سوالاتی در مورد داستان از او بپرسید
داروی افزایش تمرکز در کودکان
مصرف اشتباهی یا خودسرانه دارو ممکن است تأثیر بدی بر ذهن و رشد کودک بگذارد. توجه کنید که هر مشکل تمرکزی نیاز به مصرف قرص ندارد و این دارو فقط باید با دستور پزشک برای کودکانی که بیش فعالی در آنها تشخیص داده شده است استفاده شود.

افزایش دقت و تمرکز هنگام درس خواندن
کودکانی که نمی‌توانند بر روی موضوع خاصی تمرکز کنند، مبتلا به اختلال نقص توجه هستند ولی توجه کلی خوبی دارند؛ مثلاً هنگام درس خواندن صدای دریچه کولر، مگس یا سوراخ‌هایی که روی دیوار وجود دارد توجه این کودکان را به خود جلب می‌کند و کودک قادر نیست آن‌ها را نادیده گرفته و روی درس یا حرف‌های معلم تمرکز کند. درواقع این کودکان توجه جزئی ندارند و نمی‌توانند تمرکز کنند. برای حل این مشکل در مرحله اول باید توجه آن‌ها را جلب کرد. برای جلب‌توجه کودکان باید از روش‌هایی استفاده شود که برای کودک جذاب و بازی گونه باشد، مثلاً همراهی یک بزرگ‌تر در انجام برخی کارها یا بازی با وسایل موردعلاقه می‌تواند به تمرکز کودکان در انجام امور کمک کند. این کار توانایی کودک در توجه کردن را بالا می‌برد و در طول زندگی برای او مفید است.

 

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر