یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
آشپزی

روش پختن سنتی خورش سیب و آلبالو

عکس, روش پختن سنتی خورش سیب و آلبالو

بهتر است این غذا را با گوشت گوسفندی درست کنید . در فصل تابستان حتما این غذای خوشمزه را برای عزیزان خود به روش سنتی که در زیر نوشته شده بپزید. این آموزش مناسب برای ۴ نفر است.

آب آلبالو یک فنجان
گوشت گوسفند یا مرغ ۳۰۰ گرم
آلبالو ۵۰۰ گرم
سیب بزرگ یک عدد
پیاز ۱ عدد
شکر ۳ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
دارچین ۲/۱ قاشق چایخوری
زعفران دم‌ کرده ۱ قاشق غذاخوری
آب لیمو ۱ قاشق غذاخوری
روغن به مقدار لازم

ابتدا پیاز را نگینی و ریز خرد کنید و بعد یک تابه را روی حرارت ملایم قرار دهید و مقداری روغن بریزید تا گرم شود، سپس پیازها را در آن تفت دهید تا سبک و کمی طلایی شود.حالا زردچوبه را به پیاز اضافه کنید و کمی تفت دهید تا خوشرنگ و طلایی شوند، سپس به سلیقه و دلخواه خودتان گوشت قرمز یا مرغ را در اندازه‌های یکسان خرد کنید.

سپس مرغ‌های خرد شده را به پیاز اضافه کنید و تفت دهید تا کامل سرخ شوند و همه قسمت‌های مرغ طلایی شود، بعد نمک و فلفل سیاه را اضافه کنید و کمی تفت دهید تا عطر فلفل آزاد شود.اگر از گوشت قرمز استفاده می‌کنید، بعد از پخت گوشت نمک را اضافه کنید.

ا مقداری زعفران را در کمی آب جوش بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید دم بکشد، سپس دارچین و زعفران دم‌کرده را به مخلوط اضافه کنید و ۲ تا ۳ دقیقه تفت دهید تا مزه‌دار شوند.مقدار زعفران را با توجه به ذائقه و دلخواه خودتان انتخاب کنید.

سپس مقداری آلبالو را تمیز بشورید و هسته آن‌ها در بیاورید و تمیز کنید و سپس با هر وسیله‌ای که در دسترس دارید آلبالوها را میکس کنید و آب آلبالوها را دربیاورید.بعد از آن ۲ لیوان آب و یک فنجان آب آلبالو را به ترکیب مواد اضافه کنید و هم بزنید و درب ظرف را ببندید و به مدت یک ساعت اجازه دهید تا خوب و کامل پخته شوند.

حالا یک سیب گلاب بزرگ را پوست بگیرید و ابتدا ۴ قسمت کنید و بعد هر قسمت را به شکل ورقه‌ای برش دهید و روی آن‌ها کمی آب لیمو بریزید تا سیاه نشوند.در یک تابه مقداری روغن بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید، وقتی گرم شد، سیب‌ها را در روغن بریزید و ۲ تا ۳ دقیقه تفت دهید تا طلایی رنگ شوند بعد از روی حرارت بردارید. سیب‌ها را فقط تفت دهید، سرخ نکنید.

سپس نیم کیلو معادل ۲ لیوان آلبالو‌ را تمیز بشورید و هسته آن‌ها را جدا کنید و بعد آز آن در تابه مقداری روغن بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شود.بعد از گرم شدن روغن، آلبالوهای بدون هسته را بریزید و تفت دهید و یک قاشق غذاخوری شکر را اضافه کنید و به مدت ۳ الی ۴ دقیقه آلبالو‌ها و شکر را با هم مخلوط کنید و تفت دهید.

وقتی مرغ‌ها پخته شدند آلبالوها را به آن اضافه کنید و درب ظرف را ببندید تا به مدت ۱۵ دقیقه روی حرارت ملایم ریز بجوشند و کاملا پخته شوند.بعد سیب‌ها را به مخلوط اضافه کنید و مزه خورشت را بچشید و ترشی و شیرینی آن را مزه کنید و ۲ قاشق
سپس اجازه دهید تا به مدت ۵ دقیقه با هم بجوشند و سیب‌ها خوب بپزند بعد از آن آب لیموی تازه و دارچین را اضافه کنید و ۲ دقیقه دیگر اجازه دهید تا با هم بپزند و خوب جا بیفتند.

بعد از آن خورشت سیب و آلبالو را در ظرف مناسب بکشید و همراه با پلو زعفرانی و ته دیگ و سالاد و ماست و ترشی و سبزی و انواع دورچین سرو کنید.

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر