روش کاشتن داروی گیاهی اسطوخودوس در آپارتمان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

روش کاشتن داروی گیاهی اسطوخودوس در آپارتمان

عکس, روش کاشتن داروی گیاهی اسطوخودوس در آپارتمان

همان طور که می دانید اسطوخودوس یکی از داروهای گیاهی پر فایده و کمی گران قیمت نسبت به داروهای گیاهی دیگر است. اگر میخواهید این گیاه دارویی را پرورش دهید با ین آموزش همراه شوید . اسطوخودوس که از خانواده نعناع و به شکل بوته است اوایل تا اواسط تابستان گل می دهد. اسطوخودوس را باید در محلی آفتابگیر بکارید و کم آبیاری کنید چون پر آبی، آن را خراب می کند. دم کرده گل و برگ آن خواص درمانی دارد و ضد نفخ، ضد عفونی کننده و ضد اسپاسم است.

نحوه کاشت اسطوخودوس:اسطوخودوس انواع مختلفی دارد که شما برای کاشت آن باید گونه ای را انتخاب کنید که متناسب با آب و هوای منطقه شما باشد. کاشت اسطوخودوس مانند کاشت رزماری، کاشت گلپر و دیگر گیاهان دارویی کار بسیار ساده ای است. اسطوخودوس را می توان به ۲ روش بذر و قلمه کاشت، که باید گفت بهترین روش برای کاشت آن استفاده از قلمه است و امکان موفقیت بیشتری در آن وجود دارد که ما در ادامه روش کاشت اسطوخودوس از طریق قلمه و بذر را توضیح می دهیم.
کاشت از طریق قلمه:
در ابتدا برای کاشت اسطوخودوس باید قلمه ها را از مراکز تولید گل و گیاه اسطوخودوس تهیه کرد.
برای کاشت قلمه ها به دلیل اینکه بعد از رشد دارای شاخ و برگ های زیادی می شوند باید گلدانی انتخاب کنید که نسبتا بزرگ باشد.
قبل از ریختن خاک به داخل گلدان از قدرت زهکشی آن مطمئن شوید، سپس گلدان را با خاک مناسبی پر کنید، برای تهیه خاک از خاک باغچه، ماسه و پرلیت استفاده کنید.
قبل از ریختن خاک در کف گلدان سنگ ریزه بریزید تا آن به خوبی از کف گلدان خارج شود.
ابتدا نصف کمتر گلدان را با خاک پر کنید و قلمه را درست در وسط گلدان قرار دهید.
سپس نصف دیگر خاک را در اطراف قلمه بریزید و سپس با دست فشار دهید تا قلمه در جای خود محکم و مستقر شود.
نکات مهم جهت نگهداری از گیاه اسطوخودوس

به این نکته توجه داشته باشید که ساقه قلمه ۶ سانتی متر زیر لبه گلدان باشد.بعد از آن مقداری از خاک را با کود مخلوط کرده و روی خاک گلدان می ریزیم.سپس نوبت به آبیاری گیاه می رسد، قلمه را باید به طور کامل آبیاری کنید جوری که آب از ته گلدان خارج شود.گلدان را به مکانی پر نور و همچنین گرم انتقال می دهیم.به دلیل اینکه گیاه اسطوخودوس گیاهی حساس به به سرما پس بهتر است همیشه در گلدان از آن نگهداری کنید تا در زمستان بتوانید در منزل از آن نگهداری کنید، پس به هیچ عنوان گیاه را در معرض سرما قرار ندهید چرا که با تجمع آن در داخل خاک منجر به یخ زدن ریشه های آن می شود.معمولا به مدت ۱ سال رشد قلمه کند خواهد بود، به همین دلیل با انجام عملیات هرس در سال های اولیه گیاه را به رشد بیشتر تحریک کرده و همچنین از رشد طولی آن هم جلوگیری می شود. سال اولی که اقدام به هرس می کنید اندازه طولی گیاه باید ۲۰ تا ۱۵ سانت باشد.اگر خودتان از گیاه اصلی قلمه تهیه کردید برای اینکه گیاهتان زود تر ریشه دهد آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و در یک بستر سبک و مرطوب بکارید تا ریشه دهد، بعد از گذشت ۱ هفته سپس می توانید آن را به گلدان منتقل کنید.قسمتی که از آن به عنوان داروی گیاهی استفاده می کنند سرشاخه های گلدار آن است که شما می توانید از اول تیر تا اواسط مرداد آن ها را بچینید.
کاشت از طریق بذر:
شما می توانید با تهیه بذر مرغوب به کاشت اسطوخودوس بپردازید.
ابتدا باید یک گلدان بزرگ با عمق کم انتخاب کنید.
سپس گلدان را با خاکی مناسب کوکوپیت ۳۰ درصد/ پیت ماس ۵۰ درصد/ پرلیت ۲۰ درصد پرکنید.
با آب خاک را کاملا خیس کنید تا خاک نشست کند.
سپس بذر های گیاه اسطوخودوس را روی خاک بریزید.
سپس دوباره مقداری کمی از همان ترکیب خاک روی بذرها بریزید و کمی روی آن را آبیاری کنید.
اگر از کود دامی برای ترکیب خاکتان استفاده کردید توجه داشته باشید که کود به هیچ عنوان تازه نباشد.
سپس گلدانتان را در محیطی مناسب قرار دهید تا جوانه بزند.
بعد از گذشت چند روز و با بزرگ شدن جوانه ها، آن ها را بستر اصلی شان منتقل کنید.
شرایط لازم برای پرورش و کاشت اسطوخودوس
نور: این گیاه برای رشد خود نیازمند نور کامل آفتاب است و در طول روز به ۸ الی ۱۰ ساعت نور احتیاج دارد.

خاک: بهترین خاک برای کاشت اسطوخودوس استفاده از ۵۰ درصد پیت ماس + ۲۰ درصد پرلیت + ۳۰ درصد کوکوپیت است. و یا می توانید از ترکیب دیگری از ۲۰ در صد ماسه + ۲۰ درصد کود حیوانی + ۶۰درصد خاک گلدانی استفاده کرد.

آبیاری: اسطوخودوس گیاهی مقاومی است که می تواند تا حدودی خشکی خاک را تحمل کند، به همین دلیل در زمان دو آبیاری حتما بگذارید خاک گیاه کاملا خشک شود.

دما: این گیاه حساسیت زیادی به سرما دارد به همین دلیل باید گیاه را از هوای سرد مصون نگه دارید. مناسب ترین دما برای رشد گیاه دمایی ما بین ۲۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد است.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر