محصولات معتبر محصولات معتبر

یاس فان » آموزشی » روش کاشت و تکثیر و مراقبت های گل رز رونده

روش کاشت و تکثیر و مراقبت های گل رز رونده

آموزشی | ۱۰ بازدید

عکس, روش کاشت و تکثیر و مراقبت های گل رز رونده

فراهم نمودن بستر مناسب برای پرورش گل رز رونده:گل رز رونده با افزایش رشد خود، به لحاظ وزن سنگین می شود در نتیجه می بایست بستری مناسب، برای رشد حداکثری گیاه وجود داشته باشد با این حال رز رونده می تواند بر روی درختان، دیوار ها و یا حصارها رشد کند اما فقدان گردش هوا در چنین بسترهایی، سبب ایجاد بیماری برای بوته ی رز رونده شده و گیاه را از بین می برد.در نتیجه می بایست داربست کوچکی را فراهم نموده و با قرار دادن آن بر روی محل کاشت گیاه به طوری که بوته ی رز دقیقا در وسط داربست قرار بگیرد، گیاه را به رشد حداکثری ترغیب نمود.در صورتی که محل پرورش و کاشت گل رز رونده در کنار دیواره ها می باشد، بهتر است داربست کوچک به شکلی نصب شود که حداقل به میزان ۱۰ سانتی متر با دیوار باغ و یا باغچه فاصله داشته باشد تا هوا به خوبی در گردش باشد.سپس پایه های داربست را همانند تصویر تا عمق ۱۰ سانتی متری در درون خاک فرو برده و آن را نصب نمایید. در صورتی که بافت خاک از نوع رسی می باشد می توانید برای هر پایه حفره کوچکی ایجاد نموده و پایه ی داربست را درون آن قرار دهید.در قدم بعدی با رشد گل رز رونده، شاخه های بلند گیاه را به میله های داربست نصب شده، متصل نمایید. برای نصب شاخه های بوته می توانید از وسایلی نظیر پارچه و نایلون نیز استفاده کنید.در قدم آخر پیشنهاد می شود از هرس اصلی بوته برای چندین سال خودداری نمایید و در طی این مدت تنها شاخه های از بین رفته و یا آسیب دیده را هرس نمایید. بهترین زمان هرس گل رز برای جداسازی بافت های آلوده و آسیب دیده، زمانی است که گیاه در دوران خفتگی به سر می برد (فصل زمستان).

بهترین فصل کاشتن گل رز رونده : گل رز رونده را در فصل بهار کاشت نمایید زیرا مقطع زمانی اشاره شده سبب رشد بهتر گیاه نسبت به سایر فصول به خصوص فصل زمستان خواهد شد.اولویت دوم زمان کاشت رز رونده در فصل پاییز می باشد ولیکن در فصل مذکور این احتمال وجود دارد که با توجه به تغییرات دمایی و همچنین لوکس نوری، گل های کاشته شده در فصل بعدی رشد، از قدرت زیادی برخوردار نباشند.

بهترین محل برای کاشت گل رز رونده :محل کاشت مناسب برای رز رونده می باشد به طوری که محل کاشت می بایست در طول روز حداقل دارای شش ساعت نور آفتاب باشد. بهترین حالت جذب نور برای بوته ی رز رونده زمانی است که گیاه بتواند در صبح، نور خورشید را از سمت شرق به صورت کامل (شش ساعت) تا عصر دریافت کند.از طرفی دیگر آنچه دارای اهمیت است، موضوع فضای مناسب برای رشد گل رز رونده می باشد. رز رونده سرعت رشد بالایی دارد و به عبارتی می توان گفت که تمایل دارد در این راه از سایر گیاهان اطراف خود سبقت بگیرد در نتیجه محل کاشت رز رونده می بایست در نقطه ای باشد که از سایر گیاهان، درختان و بوته ها تا حد بسیار زیادی دور باشد.

خاک مناسب گل رز رونده: می باشد و از آنجایی که اکثر عزیزان بوته ی رز رونده را در نزدیکی دیوارهای باغ و یا باغچه پرورش می دهند، می بایست به این نکته توجه داشته باشیم که خاک نزدیک دیواره های باغ و یاغچه مقداری خشک بوده و به لحاظ کیفی نسبت به سایر نقاط باغ، دارای کیفیت پایین تری می باشد در نتیجه باید خاک محل را از ارتفاع ۳۰ سانتی متری تعویض نموده و آن را با بافت مناسبی از خاک (کمپوست و کود پوسیده) جایگزین نمود.در صورتی که محل کاشت گیاه در نقطه ای خارج از آن محلی که به آن اشاره شد، می باشد حتما به این نکته توجه داشته باشید که در خاک مورد نظر، قبلا بوته ی رز دیگری کاشته نشده باشد زیرا در این حالت احتمال انتقال بیماری های گل رز وجود داشته و در این نبرد احتمالی ممکن است بوته ی رز رونده از بین برود در نتیجه پیشنهاد می شود بر خلاف مورد قبلی، خاک را تا ارتفاع ۱۵ سانتی متری تعویض نموده و خاک جدید (کمپوست و کود پوسیده) به آن اضافه شود و پس از ترکیب خاک جدید با مخلوط خاک قدیمی، ۲ الی ۳ هفته ی بعد اقدام به کاشت گل رز رونده شود.

با در نظر گرفتن نکات اشاره شده و ایجاد شرایط مناسب بافت خاکی، زمان آن فرا رسیده است تا رز رونده را کاشت نمایید. با توجه به این موضوع که ریشه های گل رز رونده در زمان خرید عریان هستند پیشنهاد می شود قبل از کاشت آن، ریشه های گیاه به مدت زمان یک ساعت در آب قرار گرفته و خیس شوند.با طی شدن یک ساعت می بایست ریشه های طولانی و آسیب دیده هرس شود (البته در صورت وجود). با عبور از مراحل قبلی باید حفره ای مناسب در درون خاک برای کاشت گل رز رونده ایجاد نمایید.

آموزش کاشت گل رز رونده:حفره مناسب باید دارای ۳۱ سانتی متر عمق و ۴۱ سانتی متر قطر باشد و پس از ایجاد حفره به اندازه مذکور، در انتها و در وسط دایره ی حفره، می بایست یک تپه ی کوچک برای کاشت گل رز رونده ایجاد شود.سپس دقیقا پایه ی گیاه را در وسط تپه ی کوچک قرار داده، به طوری که ریشه های گیاه به طرفین تپه پخش شود.در قدم بعدی، آبیاری گل رز را به صورت کامل انجام دهید به شکلی که درون حفره و یا گودال کوچک به طور کامل از آب آبیاری پر شود و در این بین مراقب سطح آب باشید تا از ارتفاع حفره فراتر نرود و یا به عبارتی سرریز نشود.پس از آبیاری اولیه، مابقی حفره را از خاک پر نمایید به طوری که حفره به صورت کامل از خاک پر شود. در زمان تکمیل فضای حفره از خاک، هرگز خاک را به صورت فشرده به گودال اضافه نکنید زیرا خاک فشرده سبب آسیب به ریشه ها شده و در فرآیند های رشد و نمو رز رونده ایجاد مشکل می نماید.

آبیاری گل رز رونده:اطمینان حاصل نمایید در زمان پرورش گل رز رونده، گیاه به اندازه ی کافی آب دریافت می کند. آبیاری را در نزدیکی پایه گیاه انجام دهید و در زمان بارش باران، در صورت رفع نیاز آبی گیاه، از آبیاری بیش از حد خودداری نمایید.در زمان آبیاری گیاه هرگز و هرگز بافت رویشی رز رونده را آبیاری نکنید زیرا این امر سبب ایجاد بیماری های قارچی و پوسیدگی شده و سلامت گیاه شما را به خطر می اندازد.از سویی دیگر با آبیاری بافت رویشی و با آسیب دیدن قسمت های هوایی گیاه، شرایط امکان قلمه زدن گل رز با مشکل مواجه شده و قلمه ها به خوبی امکان رشد و پرورش را نخواهند داشت، در نهایت به صورت کلی می توان گفت آبیاری را تنها بر روی ریشه ها متمرکز کنید.هر دو الی سه هفته یکبار، خاک محل کاشت گل رز رونده را بررسی نمایید و مطمئن شوید که خاک دارای رطوبت است و در صورت عدم مشاهده رطوبت در خاک، اقدام به آبیاری نمایید (آبیاری بیش از حد سبب پوسیدگی ریشه خواهد شد).در این بین، هنگام آبیاری گیاه از کود مناسب گل رز (کود سه بیست مایع، کود سه بیست npk مناسب است) جهت تقویت ریشه دهی و همچنین رشد بافت رویشی گیاه با رعایت میزان دوز مصرف (بر اساس پیشنهاد تولید کننده) استفاده نمایید.در اطراف پایه ی گل رز رونده، مقداری مالچ تا ارتفاع ۵ الی ۱۰ سانتی متری اضافه نمایید. مالچ به حفظ رطوبت در خاک کمک کرده و از گیاه در برابر رشد علف های هرز محافظت می کند.لازم به ذکر است اضافه نمودن مالچ در اطراف پایه گل رز رونده، به گیاه این امکان را می دهد تا با فرا رسیدن فصل سرما، از خود محافظت بیشتری نماید.

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب جدید آموزشی

امروز ۱ آبان ۱۴۰۰