روغن‌ جامد و نیمه جامد خطرناک تر است یا مایع

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

روغن‌ جامد و نیمه جامد خطرناک تر است یا مایع

عکس, روغن‌ جامد و نیمه جامد خطرناک تر است یا مایع

سوالی که برای اکثر ما پیش می آید این است که آیا واقعا روعن های جامد خطرناک تر از روغن های مایع هستند یا اینکه از نظر خطرات مصرفی این دو روغن برابر هستند ؟

پاسخ این است که بله ، روغن های جامد عوارض بیشتری دارند که شما را در این پست با این عوارض آشنا می کنیم .

توصیه می‌شود برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی – عروقی از روغن‌های مایع با منشاء گیاهی می‌باشد. چربی‌های مایع، روند بروز آترواسکلروز (سفت شدن جدار عروق) را کند می‌کند. روغن نباتی مایع درصد بسیار کمی اسید چرب اشباع و مقادیر قابل ملاحظه‌ای اسید‌های چرب غیر اشباع که برای حفظ سلامت قلب ضروری است را دارند و میزان اسید چرب ترانس آن کمتر از ۲ درصد و در بعضی از روغن‌های مایع تقریبا صفر است که زیرو ترانس نامیده می‌شوند. مصرف روغن‌های مایع قطعا برای حفظ سلامت به روغن حیوانی و روغن نباتی جامد و نیمه جامد ارجحیت دارد.

مصرف خانگی روغن ­های جامد به هیچ عنوان توصیه نمی­شود. روغن جامد به علت بافت مورد نیاز شیرینی ­ها، عمدتاً در قنادی‌ها کاربرد دارد. اسید‌های چرب اشباع موجود در روغن جامد ابتلا به بیماری ­های قلبی عروقی و انواع سرطان ­ها را بدنبال دارد.
اگر چه این روغن­ ها درحال حاضر در کشور ما با اصلاح فرمولاسیون و بهبود کیفیت به روغن نیمه جامد تبدیل شده ­اند که مقدار اسید‌های چرب اشباع و ترانس کمتری نسبت به روغن جامد دارند، ولی باید توجه داشت که روغن نیمه جامد هم در مقایسه با روغن‌های گیاهی مایع، مقادیر بیشتری اسید چرب اشباع و اسید چرب ترانس دارد و مصرف آن‌ها خطراتی مانند افزایش کلسترول بد خون LDL، تنگی و انسداد عروق قلبی و نهایتا سکته قلبی را بدنبال دارند بویژه افرادی که دچار اختلالات چربی خون و کلسترول بالا هستند نباید از روغن جامد و نیمه جامد استفاده کنند.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر