زمان تعویض و آموزش عوض کردن آب رادیاتور

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

زمان تعویض و آموزش عوض کردن آب رادیاتور

عکس, زمان تعویض و آموزش عوض کردن آب رادیاتور

در این پست از یاس فان همه چیزهایی را که شما باید درباره آب رادیاتور بدانید قرار داده ایم که انشالله مفید واقع شود .

روش تعویض آب رادیاتور:شما یک راه ساده دارید که به تعمیرگاه مراجعه کرده و انجام این کار را به تعمیرکار معتبر بسپارید. اما اگر علاقه‌مند به دست به آچار شدن هستید، می‌توانید با طی کردن مراحل زیر، نسبت به تعویض آن شخصا اقدام کنید.

** یک ظرف یا تشت بزرگ را زیر رادیاتور خودرو قرار دهید تا حین خارج شدن آب رادیاتور فعلی، داخل آن بریزد. (این آب سمی است و اجازه ندهید که روی زمین ریخته شود.)
** سپس پیچ تخلیه رادیاتور را بچرخانید تا آب داخل آن، به طور کامل بیرون بریزد. (در صورتی که این پیچ را پیدا نکردید، به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید.)
** حال باید آب رادیاتور جدید را داخل مخزن آن بریزید. برای انجام این کار ابتدا لازم است که آب مقطر یا همان آب رادیات را با ضدیخ به نسبت مناسب مخلوط سازید. بسته به حجم آب مقطر و ضدیخ، مطابق میزان نوشته شده روی بسته بندی آن ها، این دو را مخلوط سازید. (حجم آب رادیاتور مورد نیاز برای خودروی شما نیز در دفترچه راهنمای آن نوشته شده است و از خودرویی به خودروی دیگر، متفاوت خواهد بود.)
** حال پیچ تخلیه رادیاتور را با دقت و به خوبی ببندید تا آماده ریختن آب رادیاتور تازه باشد. البته شما می‌توانید به سراغ لوله خروجی پهن رادیاتور که به موتور متصل می‌شود نیز رفته و از همان جا با باز کردن اتصال لوله، آب رادیاتور را تخلیه کنید.
** سپس مخلوط آب مقطر و ضدیخ را داخل مخزن آب رادیاتور (از داخل کاپوت) بریزید. (توصیه می‌شود پیش از این کار، مقداری آب مقطر معمولی و بدون ضدیخ داخل رادیاتور ریخته و بگذارید کمی موتور ماشین کارکرده و این آب از رادیاتور خارج شود تا آلودگی‌ها و رسوب احتمالی داخل آن به خوبی شسته شوند.)
** اکنون خودرو را استارت زده و کمی گاز خشک به آن بدهید تا کار کرده و ترموستات فعال شود. در این زمان کمی از آب رادیاتور پایین خواهد آمد و احتمالا نیاز است که مقداری دیگر به آن آب اضافه کنید.
** با رسیدن آب رادیاتور به خط استاندارد آن، کار شما تمام شده است و می‌توانید درب رادیاتور خودرو را بسته و از نتیجه کار خود راضی باشید.

بهترین زمان تعویض آب رادیاتور (برای آن که بهترین زمان تعویض آب رادیاتور خودروی خود را تشخیص دهید، باید به فاکتور‌های مختلفی در این زمینه توجه داشته باشید:)
* موقعیت جغرافیایی
* فصل سال
* کیفیت آب رادیاتور مورد استفاده
* وضعیت موتور
هر یک از این فاکتور‌ها ممکن است زمان تعویض آب رادیاتور را جلو انداخته و یا این فرصت را به شما بدهد که در زمان دیرتری نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
به طور نمونه اگر در یک شهر با آب و هوای گرم زندگی می‌کنید، زمان تعویض آب رادیاتور وسیله نقلیه شما، زودتر خواهد بود. اما اگر در یک شهر سردسیر یا با آب و هوای معتدل و تابش نور خورشید ضعیف تر، باشید، می‌توانید در زمان دیرتری نسبت به تعویض آب رادیاتور خودروی خود اقدام کنید. همین طور کیفیت بالاتر آب رادیاتور خودرو (که ترکیبی از آب رادیاتور و ضدیخ است)، می‌تواند تقدم و تاخر در زمان تعویض آن، ایجاد کند.
وضعیت موتور نیز فاکتور تعیین کننده‌ای است که عملکرد صحیح آن، زمان تعویض آب رادیاتور را در وقت متعادلی قرار داده است و در صورتی که موتور عملکردی خارج از استاندارد داشته یا زیاد از حد داغ کار کند، بدیهی است که باید آب رادیاتور خودرو را زودتر عوض کنید.
به طور طبیعی و در شرایط معمولی، آب رادیاتور خودرو باید هر دو سال یک بار تعویض شود. اما اگر از آن دسته افرادی هستید که کیلومتر بالایی با خودروی خود طی کرده و در طول دو سال یا زودتر از آن، بیش از ۵۰ هزار کیلومتر رانندگی می‌کنید، بهتر است با رد کردن ۵۰ هزار کیلومتر کارکرد، نسبت به تعویض آب رادیاتور خودروی خود اقدام کنید. به این ترتیب دیگر نیازی نیست که منتظر گذشت ۲ سال بمانید!

در نظر داشته باشید که این اعداد زمانی و کیلومتری، به طور میانگین اعلام شده اند و شما باید با توجه به موقعیت جغرافیایی و نوع خودروی خود، تصمیم گیری دقیق تری داشته باشید.به علاوه بسته به نوع ضدیخی که خریداری می‌کنید، مدت زمان تعویض آن به شما پیشنهاد می شود. به طور مثال ممکن است روی قوطی ضدیخ مدت زمان ۵ سال برای تعویض اعلام شده باشد.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر