زمان دُز سوم واکسن سینوفارم در ایران

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

زمان دُز سوم واکسن سینوفارم در ایران

عکس, زمان دُز سوم واکسن سینوفارم در ایران

در سراسر جهان دوز سوم بیشتر واکسن های کرونا شروع شده است و در کشور ما هم دوز سوم واکسن کرونا به زودی شروع می شود. آقای دکتر محمدمهدی گویا در این خصوص گفت :  درباره موج ششم پیش‌بینی‌ها این است که این احتمال وجود دارد. هرچه جلو می‌رویم، از آنجایی که داریم به فصل سرما نزدیک‌تر می‌شویم و در عین حال زندگی در ازدحام مانند دانش‌آموزان که به مدرسه می‌روند و دانشجویان که به دانشگاه می‌روند و شرایط این چنینی باعث می‌شود که موارد بیماری مجددا آغاز شود.

: البته در این زمینه عوامل متعددی موثرند که می‌توانند این موج را تا حد ممکن کاهش دهند؛ اول از همه بحث واکسن است. اگر موج پنجم با این شدت سنگین وجود داشت، بنا به دو عامل بود؛ یکی اینکه با سویه جدیدی از ویروس کرونا مواجه بودیم یعنی سویه دلتا که چندین برابر قدرت سرایت بیشتر و همچنین بیماری‌زایی بیشتر داشته است. دوم اینکه زمانی که این موج شروع شد، هنوز واکسیناسیون در کشور ما آن طور که ظرف دو ماه اخیر اوج گرفته، اوج نگرفته بود. اکنون ظرف حداقل یک ماه اخیر، در روز بیش از یک میلیون دُز واکسن تزریق شده که این خودش منجر به کاهش موارد ابتلا به بیماری می‌شود، اما اگر این تصور را داشته باشیم که تنها واکسن می‌تواند باعث کنترل این بیماری شود، به بیراهه رفته‌ایم.
آقای گویا در پاسخ به سؤالی درباره اثربخشی واکسن سینوفارم و لزوم تزریق دُز سوم برای این واکسن، گفت: در این زمینه چندین مطالعه در دست انجام است. یکی دیگر از مطالعاتی که از سوی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در حال انجام است، در سطح بسیار ارزشمندی است و منتشر می‌شود. تلاش ما این است که این مطالعات را جمع آوری کرده، باهم مقایسه کنیم و در صورت نیاز درباره اینکه آیا لازم است که فردی که واکسن تزریق کرده، یک نوبت دیگر برایش واکسن تزریق شود یا نه، تصمیم می‌گیریم.

 

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر