سبز کردن هسته خرما برای هفت سین

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

سبز کردن هسته خرما برای هفت سین

عکس, سبز کردن هسته خرما برای هفت سین

شاید اولین بار است که می خواهید با هسته ی خرما سبزه درست کنید و دیگر نمی خواهید هم چون سالهای گذشته گندم ، عدس یا شاهی را سبز کنید. یکی از خصوصیات مثبت این سبزه این است که برای سیزده به در هم چون سبزه های دیگر نمی گندد و تبدیل به نهال می شود.

سبز کردن هسته خرما زمان بیشتری نسبت به سبزه های دیگر می خواهد و شما باید از یک ماه قبل دست بکار شوید. هسته های خرما را تمیز بشورید و برای اینکه هسته خرما را سبز کنید باید کمی صبور باشید و از همین حالا شروع کنید. چندین هسته خرما را که استفاده کرده اید خیلی خوب بشویید و بعد آن را داخل ظرف آب قرار داده و در یخچال بگذارید، آب باید به طور کامل سرد باشد. روزی یکبار آب را خالی و تازه کنید.

در این مرحله از طرز کاشت سبزه هسته خرما، بعد از یک هفته هسته‌ها را از داخل یخچال خارج کنید. آن را با دستمال کاغذی به طور کامل تمیز کنید و در یک پارچه بسیار نازک و تمیز قرار دهید و پارچه را به طور کامل مرطوب کنید.توجه داشته باشید که این پارچه باید همیشه مرطوب باشد و در صورتی که خشک شد سریع آن را مرطوب کنید. بهتر است در مکانی هسته‌ها را نگهداری کنید که کمی گرم باشد مثلا اطراف رادیاتور، بخاری یا آب گرم کن قرار دهید و رطوبت آن را چک کنید.

به تدریج متوجه خواهید شد که ریشه سفید رنگی از خرما خارج می‌شود. البته ممکن است این مرحله چند هفته به طول انجامد پس صبور باشید (جوانه زنی چند هفته طول می‌کشد)

بعد از جوانه زدن هسته‌ها آن‌ها را داخل گلدان حاوی خاک تمیز قرار می‌دهیم (در اغلب خاک‌ها رشد دارد) و بر روی آن نایلون می‌کشیم تا رطوبت حفظ شود سپس در مکانی گرم و پر نور قرار می‌دهیم. در این مدت نباید خاک گلدان خشک شود.

پس از سبز شدن فاصله آبیاری به تدریج افزایش دهید و تا خاک خشک نشده آب ندهید باید گیاهتان را در مکانی با آفتاب ملایم و یا فیلتر شده مانند آفتاب پشت پرده توری قرار دهید و یا گیاه را به مکانی روشن‌تر با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

در کاشت سبزه عید با هسته خرما تا زمانی که جوانه‌ها از خاک بیرون بیایند هر روز آب دهید البته نباید خاک سیرآب باشد صبوری کنید و وقتی خاک خشک شد آب بدهید بعد از آن فاصله آب دهی را کم کم زیادی کنید.

یک هفته یک روز در میان، یک هفته دو روز در میان، یک هفته سه روز در میان و … تا اینکه به طور کلی آب دهی را به زمانی موکول کنید که خاک کاملا خشک است.

کم کم نخل شما بزرگ می‌شود و می‌توانید نه تنها در سفره هفت سین از آن استفاده کنید بلکه به عنوان گلدان سبز و زیبا در همه فصول سال نیز از آن استفاده کنید. اگر در بیرون از منزل از این گلدان استفاده می‌کنید در فصول سرد سال آن را با مشما بپوشایند تا خشک نشود.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر