سنتی ترین روش پختن خورش عدس طالقان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

سنتی ترین روش پختن خورش عدس طالقان

عکس, سنتی ترین روش پختن خورش عدس طالقان

این آموزش برای ۴ نفر است.

آلو بخارا: ۱۰ عدد…………………………آبغوره: به مقدار دلخواه

رب: یک قاشق غذاخوری……………………………عدس: یک لیوان

گوشت: ۳۰۰ گرم……………………….سیب زمینی: یک عدد

پیاز: ۲ عدد…………………….سیب زمینی: یک عدد

نمک و فلفل: به مقدار لازم…………………………دارچین و زردچوبه و روغن : به مقدار لازم

زعفران: ۲ قاشق غذاخوری

عدس را از شب قبل خیس کنید و چند بار آب آن را عوض کنید تا نغخ عدس گرفته شود و زودتر بپزد. آلوها را نیز از چند ساعت قبل در مقداری آب خیس کنید. مقداری روغن در یک تابه گود بریزید و آن را روی حرارت متوسط گاز قرار دهید تا داغ شود. سپس سیب‌زمینی‌های نگینی خرد شده را در تابه بریزید و آن‌ها را تفت دهید تا حسابی طلایی و ترد شوند.

سیب‌زمینی‌های سرخ شده را از تابه بیرون بیاورید و روی دستمال مخصوص آشپزخانه قرار دهید تا روغن اضافه آن‌ها گرفته شود. پیازهای نگینی یا خلالی خرد شده را در همان تابه بریزید و سرخ کنید تا طلایی و سبک شوند. سپس زردچوبه را به پیاز داغ بیفزایید و تفت دهید تا بوی ادویه بلند شود.

در ادامه گوشت مکعبی خرد شده را در تابه بریزید و شعله گاز را کم کنید تا گوشت‌ها با پیاز و زردچوبه تفت بخورند و رنگ آن‌ها تغییر کند. فلفل و دارچین را به‌همراه رب گوجه‌فرنگی به گوشت‌ها بیفزایید و مواد را تفت دهید تا رنگ رب باز شود و طعم خامی آن گرفته شود. پس از گذشت حدود سه دقیقه، در تابه آب جوش بریزید و درب آن را ببندید تا گوشت به‌خوبی بپزد.

پس از گذشت نیم ساعت، سیب‌زمینی‌های سرخ شده، عدس و آلوی آبکش شده را در تابه بریزید. آبغوره، نمک و زعفران دم‌کرده را پس از حدود ۹۰ دقیقه در خورش بریزید و غذا را پس از ۱۵ دقیقه سرو کنید. خورش عدس را در ظرف سرو بکشید و روی آن را با پیاز داغ و جعفری تازه تزئین کنید.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر