یاس فان

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر
آشپزی

طبخ پیراشکی اسفناج با فر و روی گاز

عکس, طبخ پیراشکی اسفناج با فر و روی گاز

برای این غذا شما نیاز به خمیر مایه فوری دارید که می توانید از لوازم قنادی فروشی ها تهیه کنید . رب انار و کنجد نیز از مواد دیگر این غذا هستند. در صورت نبود فر، یک قابلمه مناسب روی جرارت متوسط گذاشته و مقداری روغن درون آن می ریزیم تا به خوبی گرم شود، سپس پیراشکی ها را درون روغن انداخته و دو طرفشان را کاملا سرخ می کنیم تا طلایی شوند.

مواد لازم زیر را تهیه کنید :

رب انار ۱ قاشق غذاخوری
نمک ۱ قاشق چایخوری
فلفل سیاه ½ قاشق چایخوری
زردچوبه ⅓ قاشق چایخوری
مواد لازم برای خمیر
آرد ۴۰۰ گرم
اسفناج ۸۰۰ گرم
پیاز ۱ عدد متوسط
خمیر مایه فوری ۱ قاشق غذاخوری
شکر ۱ قاشق غذاخوری
نمک ۱ قاشق چایخوری
آب ۱ لیوان
روغن مایع ۱٫۵ قاشق غذاخوری
مواد لازم برای رومال
تخم مرغ ۱ عدد
کنجد به مقدار کافی

درون یک کاسه نسبتا گود مواد خشک را که شامل آرد، نمک، خمیر مایه فوری و شکر می باشد را اضافه کرده و با یکدیگر به خوبی مخلوط می کنیم، سپس آب را اضافه می کنیم.الا با قاشق به خوبی مخلوط می کنیم تا خمیر درون کاسه جمع شود، سپس روغن مایع را اضافه کرده و به مدت ۱۵ دقیقه با دست به خوبی ورز می دهیم تا خمیری نرم و لطیف که به دست نمی چسبد حاصل شود.

خمیر را چانه گرفته و اطراف آنرا با روغن کمی چرب می کنیم تا به کاسه نچسبد، سپس روی کاسه را با سلفون پوشانده و اجازه می دهیم خمیر به مدت ۴۵ دقیقه الی ۱ ساعت در دمای محیط استراحت کند تا حجیم شود.در این فاصله به سراغ درست کردن مواد میانی پیراشکی می رویم، برای این منظور اسفناج را شسته و خرد می کنیم. حالا اسفناج را به همراه مقداری روغن درون یک تابه ریخته و روی حرارت تفت می دهیم تا سرخ شده و آب اضافی اش تبخیر شود.

پیاز را به صورت نگینی خرد کرده و درون همان تابه اضافه می کنیم، سپس تفت می دهیم تا کمی طلایی شود. در ادامه نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و رب گوجه فرنگی را اضافه کرده و تفت می دهیم تا خامی رب و ادویه ها گرفته شود. اسفناج پخته شده را به تابه حاوی پیاز داغ اضافه کرده و با حرارت ملایم به مدت ۱ تا ۲ دقیقه تفت می دهیم. رب انار را اضافه کرده، سپس مخلوط می کنیم. در نهایت تابه را از روی حرارت کنار می گذاریم.

پس از اتمام استراحت خمیر، فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم تا گرم شود. حالا خمیر را ورز می دهیم تا هوای اضافی آن گرفته شود، سپس خمیر را به اندازه های دلخواه برش زده و با وردنه باز می کنیم. مقداری از مواد میانی در مرکز خمیر ریخته، سپس لبه های خمیر را روی هم قرار می دهیم. حالا با کمک چنگال لبه های خمیر را به هم می چسبانیم تا مواد میانی از خمیر خارج نشود و سینی فر را با کاغذ روغنی می پوشانیم.

پیراشکی ها را به آرامی روی درون سینی فر می چینیم، سپس روی پیراشکی ها را با تخم مرغ رومال کرده و مقداری کنجد به صورت پخش روی آنها می پاشیم و سینی را در فر از قبل گرم شده قرار می دهیم.اجازه می دهیم پیراشکی ها به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه درون فر بمانند تا کاملا پخته و روی آنها طلایی و خوشرنگ شوند. پس از گذشت این زمان سینی را از فر خارج کرده و پیراشکی ها را درون ظرف مورد نظرمان می چینیم.

در صورت نبود فر، یک قابلمه مناسب روی جرارت متوسط گذاشته و مقداری روغن درون آن می ریزیم تا به خوبی گرم شود، سپس پیراشکی ها را درون روغن انداخته و دو طرفشان را کاملا سرخ می کنیم تا طلایی شوند.پیراشکی های سرخ شده را از قابلمه خارج کرده و روی دستمال مخصوص روغن گیری قرار می دهیم تا روغن اضافی شان جذب دستمال شود. در نهایت پیراشکی های را به همراه سس کچاپ یا خردل سرو می کنیم. نوش جان.

مطالب مشابه
فروش ویژه محصولات معتبر محصولات معتبر