طرز ساختن چراغ قوه در خانه

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

طرز ساختن چراغ قوه در خانه

عکس, طرز ساختن چراغ قوه در خانه

وسایل مورد نیاز برای ساخت چراغ قوه

دو سیم مسی عایق ۱۲ سانتیمتری که بخشی از دو انتهای آن کاملا لخت شده است
یک عدد چاقو
گیره کاغذ
لوله مقوایی یا رول مقوایی دستمال توالت
نوار مقوایی (با اندازه ی متناسب با ته لیوان کاغذی)
قیچی
لامپ چراغ قوه (حبابی) ۳ ولتی
دو عدد باتری بزرگ یا باتری D
چسب برق و چسب برزنتی داکت
لیوان کاغذی یا پلاستیکی
دو عدد بست برنجی

آموزش

بست های برنجی را به دو انتهای سیم وصل کنید (توجه داشته باشید که سر بست ها باید از سطح خارجی بیرون باشد)با استفاده از چاقو، دو سوراخ کوچک روی رول مقوایی ایجاد کنید. سوراخ ها باید حدود ۲ تا ۳ سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند.بستی که به سیم ها متصل شده است را روی بدنه رول دستمال کاغذی قرار دهید. سیم ها را طوری تنظیم کنید که مطابق تصویر زیر، یکی از آنها از قسمت بالای لوله عبور کند و دیگری از پایین لوله.سیم ها و بست ها را به داخل لوله بچسبانید.

دو باتری بزرگ (باتری D) را با استفاده از چسب به هم وصل کنید. دو باتری باید کاملا هم اندازه باشند و محکم با یکدیگر در تماس باشند. در این مرحله توجه داشته باشید که قطب مثبت یکی از باتری ها به قطب منفی باتری دیگر وصل شده باشد. باتری ها را در لوله ی مقوایی قرار دهید.

سیم را با استفاده از چسب برق به قطب منفی باتری (سر صاف باتری) وصل کنید. مطابق تصویر زیر، روی نوار مقوایی یک دایره به اندازه ی ته لیوان کاغذی ببرید و وسط آن را سوراخ کنید. سر مثبت باتری را روی دایره ی مقوایی قرار دهید.

عکس, طرز ساختن چراغ قوه در خانه

سوراخ ایجاد شده روی دایره ی مقوایی باید به اندازه ای باشد که لامپ به راحتی در آن قرار بگیرد و حتی کمی بلغزد. بنابراین انتهای سیم را به دور پایه لامپ بچرخانید و لامپ را داخل سوراخ مقوا قرار دهید.دایره ی مقوایی (بهمراه لامپ) را به رول مقوایی بچسبانید. مطمئن شوید که انتهای لامپ با قسمت بالای باتری تماس دارد.

در این مرحله در انتهای لیوان کاغذی هم سوراخی به اندازه لامپ ایجاد کنید.لامپ را درون سوراخ قرار داده و لیوان کاغذی را با چسب به لوله مقوا بچسبانید و محکم کنید.لیوان کاغذی و رول مقوایی را با استفاده از چسب بیشتری به هم بچسبانید و هر دو را کاملا بپوشانید. هنگام انجام اینکار احتیاط کنید تا آسیبی به قسمت های مختلف چراغ قوه وارد نشود.

دو سر بست را با استفاده از گیره کاغذ به هم وصل کنید. این گیره بعنوان دکمه ی چراغ قوه عمل می کند و آن را روشن و خاموش می کند.

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر