محصولات معتبر محصولات معتبر

یاس فان » سلامت » علائمی که به شما می گوید در بدن شما خون لخته زده

علائمی که به شما می گوید در بدن شما خون لخته زده

سلامت | ۶ بازدید

عکس, علائمی که به شما می گوید در بدن شما خون لخته زده

مرگ و زندگی شما در دست این است که به سرعت وجود لخته خون در بدن را تشخیص دهید و این لخته سریعا درمان شود تا مانع ایجاد مرگ شود. دانستن علائم این بیماری برای همه ما واجب است. چرا که ما این بیماری در کرونا نیز رخ می دهد و ما در شرایط همه گیری کرونا هستیم.

علائم هشدار دهنده لخته خون در بدن :

*دل درد شدید
بعضی از متخصصان بر این عقیده هستند که دل درد شدید را نباید نادیده بگیرید، زیرا می‌تواند علامت یک مشکل بزرگ باشد و گاهی اوقات فرد بدون هیچ دلیلی با دل درد مواجه می‌شود که باید به پزشک مراجعه کند.

*سردرد شدید

ممکن است سر درد بگیرید و این درد برای شما شدید باشد. احتمال دارد که خون لخته شده هنگام شروع به قسمت‌های مختلف سر برود و شبیه سر درد، میگرن و سر درد انفجاری یا سر درد تنشی مزمن باشد. پس بهتر است که علت آن را جویا شوید.علایم نورولوژیکی و سینوسی مانند سر درد، تاری دید، سرگیجه، از دست دادن کنترل بخشی از بدن و تشنج جزء این علایم هستند که باید سریعا به اورژانس مراجعه شود.

*ورم ساق پا
اگر لخته خون در یک رگ عمیق شکل بگیرد، ممکن است جریان خون را مسدود کند و در نتیجه مایعات در یک نقطه جمع می‌شوند و ورم، و ناراحتی در ساق پا اتفاق می‌افتد و ممکن است وارد قلب و ریه شود و شرایط را خطرناک کند.

*تنگی نفس
تنگی نفس معمولاً به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و همیشه با تلاش و فعالیت بدتر می‌شود که باید این مشکل را نیز جدی بگیرید.

*کبودی راحت یا کبودی‌های جدید
اگر خیلی راحت پوست تان کبود می‌شود، احتمالاً مشکلی مثل مشکلات انعقاد خون و بیماری‌های خونی دارید. کبودی‌های بزرگ و مکرر، مخصوصاً روی کمر یا صورت که بدون دلیل ایجاد شده اند، می‌توانند نشان دهنده مشکلات جدی باشند.

*نقاط قرمز کوچک روی پوست
لکه‌های گرد که روی پوست ظاهر می‌شوند، نتیجه خونریزی هستند و این خون ریزی ممکن است باعث ایجاد نقاط بنفش، قهوه‌ای یا قرمز باشد و شبیه به حساسیت جلوه می‌کند. معمولاً برجستگی خاصی ندارد و زمانی که آن را فشار می‌دهید، رنگش تغییر نمی‌کند.

مر درد
سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها پیشنهاد می‌کند که پزشکان مراقب سر درد، کمر درد و علایم نورولوژیکی جدید و دل درد‌های شدید، تنگی نفس، ورم پا و ایجاد لکه‌های قرمز باشند و همچنین کمر درد‌های بدون دلیل و بدون آسیب دیدگی را جدی بگیرند.

در صورت بروز این علایم چه کار کنید؟
اگر این علایم را داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید. معمولاً این خطر و مشکلات در سه هفته اول بعد از تزریق واکسن بیشتر است و کم کم کاهش پیدا می‌کند. اگر بیش از سه هفته از تزریق واکسن گذشته است، خطر احتمال لخته خون برای شما کم است و در طول زمان؛ همین خطر کم‌تر هم می‌شود.

کدام افراد بیشتر در معرض لخته‌های خونی قرار دارند؟
افراد چاق، افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی، قلبی و عروقی و بیماری‌های التهابی روده، مبتلایان به سرطان‌های عودکننده یا افرادی که از دارو‌های بر پایه استروژن مصرف می‌کنند بیش از دیگران در معرض ابتلا به لخته‌های خونی هستند.
علاوه بر این، بستری شدن در بیمارستان، عمل‌های جراحی، بارداری، تروما، سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی بروز این عارضه، بی تحرکی و ثابت نشستن به مدت طولانی از دیگر عوامل پرخطر بروز لخته‌های خونی است.
متخصصان بر این باورند که افراد باید نسبت به علائم لخته خون بعد از رانندگی‌ها و سفر‌های هوایی طولانی مدت یا حتی در حین سفر مراقب باشند. آن‌ها همچنین نسبت به ابتلا به کرونا و بروز لخته‌های خونی که به دنبال التهاب شدید در بدن بروز می‌کند، هشدار داده اند. از علائم لخته‌های خونی عمقی می‌توان به درد یا حساسیت به لمس ناشی از آسیب، تورم پا و بازو، پوست متورم شده یا دردناکی که در لمس گرم است. قرمزی پوست همراه با تورم و درد هم از دیگر علائم بروز این عارضه اشاره کرد که باید نسبت به آن حساس باشید.

محصولات معتبر محصولات معتبر

مطالب جدید سلامت

امروز ۲ آبان ۱۴۰۰