علائم آب آوردن زانو درمان دارویی و درمان فیزیوتراپی

آموزشی علمی هنری

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر

علائم آب آوردن زانو درمان دارویی و درمان فیزیوتراپی

عکس, علائم آب آوردن زانو درمان دارویی و درمان فیزیوتراپی

در صورتی که زانوی شما خیلی درد می کند و متورم شده ممکن است زانوی شما آب آورده باشد. آب آوردن زانو علائم زیر را دارد :

*قرمز شدن زانو
*یک زانو نسبت به دیگری گرمتر است
*حساس به لمس شدن
*عدم توقف درد با داروهای مسکن
*خشک و سفت شدن مفصل زانو
*سخت شدن خم و راست کردن آن

دلایل آب آوردن زانو

*پارگی مینیسک زانو
*شکستگی استخوان
* عفونت باکتریایی در زانو
* آب آوردن زانو بر اثر ضربه یا جراحت های مکرر زانو: بدن برای حفاظت از نقاط آسیب دیده مایع تولید می کند. گاهی ممکن است تولید مایع بیش از حد لازم باشد و منجر به تورم ناحیه شود.
* استفاده زیاد از زانو
*پارگی رباط صلیبی
* پارگی غضروف
*التهاب

درمان آب آوردن زانو خانگی

استراحت کردن، کاهش وزن، سرما و گرما درمانی، بالا نگه داشتن پا

درمان دارویی آن 
* تجویز داروهای مسکن، ضد تورم، آنتی بیوتیک یا کورتیکو استروئیدهای خوراکی
* تزریق کورتیزون به زانو به طور مستقیم
* فیزیوتراپی آب آوردن زانو
* درمان آب آوردن زانو با زالو
* درمان آب آوردن زانو با طب سوزنی

ممکن است پزشک درمان آب آوردن زانو با جراحی را برایتان تجویز کند. این جراحی ها شامل آرتروسنتز (تخلیه مایع اضافی با سوزن)، آرتروسکوپی یا عمل تعویض زانو است. در صورتی مجبور به جراحی هستید که روش های غیر جراحی برای درمان آب آوردن زانو موثر نبوده باشند.

**فیزیوتراپی آب آوردن زانو با ماساژ درمانی**
در این روش، فیزیوتراپیست بالای زانو و زیر کشکک زانو را فشار می دهد. ماساژ درمانی موجب افزایش جذب مایع تجمع یافته می شود. ماساژ درمانی می تواند به:

• کاهش ورم زانو
• تسکین درد
• تقویت مفصل زانو
• بهبود عملکرد حرکتی زانو
• افزایش گردش خون در ناحیه

البته زانوی ملتهب را مستقیما ماساژ نمی دهند، بلکه بالای زانو ماساژ داده می شود. اگر زانوی شما بعد از ماساژ درمانی گرم یا ورم شد باید درمان آن را به تاخیر بیندازید.

• فیزیوتراپی آب آوردن زانو با اولتراسوند تراپی
امواج اولتراسوند تا عمق ۲ الی ۳ سانتی متری بافتها نفوذ می کنند. این امواج باعث گرم شدن ناحیه تحت درمان می شوند. اولتراسوند تراپی با افزایش گردش خون به کاهش درد، بهبود بافت آسیب دیده‌ی زانو و درمان آب آوردن زانو کمک زیادی می کند. اگر علت ورم زانو، التهاب یا آرتروز باشد، فیزیوتراپیست از این روش برای درمان ورم زانوی شما استفاده خواهد کرد.

• فیزیوتراپی آب آوردن زانو با لیزر تراپی
فیزیوتراپیست ممکن است برای کاهش درد و التهاب زانو از روش لیزر تراپی برای فیزیوتراپی آب آوردن زانو استفاده کند. امواج لیزر با نفوذ به بافت های زانو باعث تحریک و افزایش خونرسانی و گرما به زانو می شوند. از این روش برای:

• ترمیم آسیب دیدگی های زانو
• بهبود بافت
• افزایش دامنه حرکتی
• برطرف کردن گرفتگی عضلات زانو
• رفع خشکی زانو و افزایش انعطاف پذیری آن (بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی خشکی زانو)

استفاده می شود. از لیزرتراپی برای درمان پارگی رباط صلیبی استفاده می شود. این روش را نمی توان برای درمان مواردی مثل وجود عفونت، زخم های عفونی، تومور و برای زنان باردار و کودکان استفاده کرد.

فیزیوتراپی آب آوردن زانو با لیزرتراپی

• فیزیوتراپی آب آوردن زانو با مگنت تراپی
فیزیوتراپیست در درمان آب آوردن زانو با مگنت تراپی می تواند با افزایش اکسیژن رسانی بافت ها و نرمال کردن انرژی مغناطیسی بافت، به ترمیم سریع آسیب ها کمک کند. مگنت تراپی به کاهش درد و التیام زخم ها کمک می کند. این روش فیزیوتراپی آب آوردن زانو در مواردی که علت ورم زانو آرتروز باشد بسیار موثر است. همچنن همزمان با مگنت تراپی از درمان با درای نیدلینگ نیز استفاده کرد تا نتیجه بهتر و سریعتری حاصل شود.

• فیزیوتراپی آب آوردن زانو با درای نیدلینگ
در درمان آب آوردن زانو برای افزایش خونرسانی و رفع سفتی و گرفتگی زانو از روش درای نیدلینگ یا سوزن خشک استفاده می شود. درای نیدلینگ به کاهش درد، از بین رفتن اسپاسم و رفع اختلال در عملکرد مفصل زانو کمک می کند. برای افرادی که علت آب آوردن زانو در آنها آرتروز مفصلی است، این روش درمانی پیشنهاد می شود. البته این روش به همه توصیه نمی شود. زنان باردار، زنان پریود، افرادی که بیماری های روماتیسمی دارند جزء افرادی هستند که نباید با این روش درمان شوند.

• فیزیوتراپی آب آوردن زانو با شاک ویو تراپی
در این روش با فرستادن امواج صوتی پرقدرت، زخم بافت های فیبری برای ترمیم شدن تحریک می شوند. شاک ویو تراپی به خصوص برای درمان فیزیوتراپی آب آوردن زانو زمانی استفاده می شود که علت ورم زانو، التهاب مفصلی باشد. شاک ویو تراپی به کاهش درد و بازگشت عملکرد مفصل زانو کمک زیادی می کند.

• فیزیوتراپی آب آوردن زانو با الکترو تراپی
فیزیوتراپیست ممکن است از یکی از روش های مختلف الکتروتراپی مثل مگنت تراپی، اولتراسوند تراپی و الکتروتراپی با دستگاه تنس برای درمان تورم و آب آوردن زانو استفاده کند. الکتروتراپی به بهبود آسیب ها، کاهش درد و تحریک رشد استخوان ها کمک می کند. الکتروتراپی، پالس های الکتریکی را به مفصل و بافت زانو می فرستد و باعث بهبود عملکرد اعصاب زانو می شود. به ویژه اگر دچار خشکی و سفتی زانو شده باشید، الکتروتراپی می تواند به افزایش تحرک زانو و رفع اسپاسم آن کمک کند.

• فیزیوتراپی آب آوردن زانو با ورزش درمانی
درمان آب آوردن زانو با ورزش یکی از درمان های موثر برای آب آوردن زانو است. فیزیوتراپیست با توجه به علت ورم زانو، حرکات اصلاحی زانو را برای ورزش درمانی بیمار طراحی می کند. تمرین درمانی برای درمان ورم زانو می تواند به:

• بهبود دامنه حرکتی زانو
• تقویت زانو
• کاهش درد
• کاهش تورم زانو

کمک می کند. ورزش برای ورم زانو با انقباض و تحرک عضلات به کاهش مایع اضافی زانو منجر می شود. حتی به کمک این روش اگر نیاز باشد مایع اضافی از محل خارج شود، انقباض عضلات پا و مفاصل زانو می تواند مایع را به طرف اندام های دیگر بفرستد.

در صورتی که سوالی در مورد فیزیوتراپی تورم و آب آوردن زانو دارید، از طریق ارسال کامنت در بخش نظرات این مقاله می توانید

مطالب مشابه

فروش ویژه

محصولات معتبر محصولات معتبر